23 jun 2016 06:00

23 jun 2016 06:00

Sommarläger på Hökensås

ENTUSIASTER: Uppsving för golfintresserade ungdomar

Medelåldern sänktes ordentligt på Hökensås Golfklubb när ett tjugotal ungdomar i åldrarna nio till nitton samlades för att delta i årets sommarläger.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Innan vägen mot en golfkarriär kunde börja fick lägerbesökarna en kort teorilektion följt av en rundvisning i maskinparken där ledarna, Martin Swärd och klubbens pro Lars Laban Karlsson, visade runt bland gräsklippare och grävmaskiner.

Därefter var det dags för närspelsträning. För att alla ska få den hjälp de behöver delas ungdomarna upp i två grupper baserat på tidigare kunskap och ålder.

– Förr la man all fokus på att slå långt men det är i närspelet man vinner slag, säger Martin och sätter kurs mot övningsgreenen med de yngsta deltagarna i karavan.

Under veckan kommer deltagarna ges möjlighet att träna på golfspelets alla delar och även lära sig om Hökensås Golfklubb i stort. En del av ungdomarna har redan grönt kort, medan andra tar upp en golfklubba för första gången. För de som de som ännu inte köpt egna klubbor har Hökensås utrustning att låna ut.

– Det viktigaste är att ungdomarna får en rolig vecka samtidigt som de lär sig om spelet, säger Martin och tillägger att kunskapen de får under dessa dagar kommer vara en fin grund när det eventuellt blir dags för nybörjarna att ta sina gröna kort.

På lördagen avslutas lägret på bästa sätt – deltagarna med grönt kort ges möjlighet att ställa upp i Skandia Tours klubbkval på Hökensås med chans att senare gå vidare till Sverigefinal.

Nu är jag inget golfproffs själv, men jag tyckte mig kunna se flera lovande talanger bland ungdomarna.

Innan vägen mot en golfkarriär kunde börja fick lägerbesökarna en kort teorilektion följt av en rundvisning i maskinparken där ledarna, Martin Swärd och klubbens pro Lars Laban Karlsson, visade runt bland gräsklippare och grävmaskiner.

Därefter var det dags för närspelsträning. För att alla ska få den hjälp de behöver delas ungdomarna upp i två grupper baserat på tidigare kunskap och ålder.

– Förr la man all fokus på att slå långt men det är i närspelet man vinner slag, säger Martin och sätter kurs mot övningsgreenen med de yngsta deltagarna i karavan.

Under veckan kommer deltagarna ges möjlighet att träna på golfspelets alla delar och även lära sig om Hökensås Golfklubb i stort. En del av ungdomarna har redan grönt kort, medan andra tar upp en golfklubba för första gången. För de som de som ännu inte köpt egna klubbor har Hökensås utrustning att låna ut.

– Det viktigaste är att ungdomarna får en rolig vecka samtidigt som de lär sig om spelet, säger Martin och tillägger att kunskapen de får under dessa dagar kommer vara en fin grund när det eventuellt blir dags för nybörjarna att ta sina gröna kort.

På lördagen avslutas lägret på bästa sätt – deltagarna med grönt kort ges möjlighet att ställa upp i Skandia Tours klubbkval på Hökensås med chans att senare gå vidare till Sverigefinal.

Nu är jag inget golfproffs själv, men jag tyckte mig kunna se flera lovande talanger bland ungdomarna.

  • Joacim Andersson