20 jul 2016 06:00

20 jul 2016 06:00

Resultatlista Tiveden Trail 2016

TIVEDEN TRAIL

Resultatlista Tiveden Trail
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

22,45 km Herrar 1. Fredrik Ousbäck IFK Skövde Skidklubb 1:52:30 2. Rickard Djerf Tibro OK 1:54:16 3. Rickard Westergren IK Wilske 2:01:52 4. Rasmus Persson Sportson Skövde Multisport 2:04:38 5. Matthias Wiktorsson Lk gränslöst 2:06:35 6. Johan Karlsson SOK Träff 2:10:36 7. Björn Eriksson Örebro 2:10:46 8. Johan Brodén Vätter Trail 2:11:49 9. Jens Fast Lidköpings VSK 2:11:57 10. Henrik Erickson Ulricehamns OK 2:13:16 11. Thomas Svanström Lidköpings VSK 2:14:10 12. Jonatan Eklöf Moltek running team 2:16:57 13. Anders Johannesson Linköping 2:16:57 14. Robert Berg SLK Oxelösund Triathlon 2:19:30 15. Kristian Skeppsby SMK Motala Enduro 2:19:42 16. Fredrik Skaremyr IFK Skövde SK 2:27:47 17. Clas Andersson IFK Skövde Friidrott 2:29:43 18. Daniel Johansson Skövde 2:30:52 19. Erik Löseth Falköpings AIK OK 2:31:23 20. Daniel Sandberg Triathlon Väst 2:38:04 21. Stefan Holmgren Töreboda 2:40:34 22. Rikard Röhr Skövde 2:40:37 23. Pär Ericzzon Ringaby 2:42:42 24. Johan Folkesson Djärknatorp 2:43:36 25. Jonas Blomqvist Växjö BK 2:43:41 26. Mikael Söderman Mariestads FK 2:44:59 27. Per Magnus Bjurek Tibro OK 2:50:19 28. Tomas Ankarcrona Team Nordic trail 2:52:23 29. Jan Mikael Andersson Skövde 2:55:57 30. Jan Schütz Team Nordic Trail Jönköping 2:58:05 31. Mats Carlsson Umara Sports Club 3:05:18 32. Martin O'Rourke Fota Island Running Club 3:09:45 33. David Alphonso Borås 3:19:50

Damer 1. Sofia Smedman Skövde 2:22:23 2. Jennifer Andersson Skövde 2:51:40 3. Jeanette Wiberg Mullsjö SOK 2:52:03 4. Petra Uvesten Hjo 3:09:08 5. Ann-Louise Andersson Mariestad 3:40:57

Herrar 1. Sara backlund & Ola Hellström Almby IK, Team Nordic Trail 2:28:27 2. Fredrik Falkander & Tommy Blom SOK Träff 2:31:23 3. Jonas Holmqvist & Jenny Holmqvist Lidköping/Stockholm 2:41:08

9,3 km Herrar 1. Tony Larsson Istrums SK orientering 47:15 2. Tomas Helldén IFK Skövde Skidor 50:36 3. Eric Nystrand OK Klyftamo 52:07 4. Rickard Eklund Karlsborg 52:38 5. Sebastian Holmgren Skövde 54:35 6. Henrik Persson FC Granvik 55:47 7. David Olsson OK Skogsstjärnan 55:52 8. Torbjörn Andersson Lynx multisport team/T3 Tough team 59:22 9. Ragnar Olsson Tibro OK 1:00:31 10. Johan Käll IK Gandvik 1:01:32 11. Björn Sterud Skövde 1:02:27 12. Henrik Jacobson Lynx Multisport Team/T3 Tough Team 1:03:20 13. Jimmy Ågesjö SOK Träff 1:05:10 14. Anders Nilson Karlsborg 1:05:11 15. Petter Ahlquist Karlsborg 1:05:51 16. Erik Drevius Hjo 1:06:12 17. Stefan Carlsson IK Gandvik 1:06:18 18. Björn Alfredsson Forsvik 1:07:43 19. Patrik Lindblom IK NocOut.se 1:08:03 20. Jens Zetterberg K3 IF 1:08:11 21. Henrik Karlsjö Tibro Cykelklubb 1:09:28 22. Greger Ahlen IF Hagen 1:09:47 23. Ulf Wahlström Karlsborg 1:14:23 24. Lars Ekmark Hjobygdens OK 1:21:39 25. Anders Gustafsson Vad 1:31:45 26. Magnus Sundmark IK Gandvik 1:35:41

Damer 1. Malin Hultqvist Skövde 59:03 2. Nina Ahlen IF Hagen 1:01:36 3. Alexandra Fast Lidköpings VSK 1:02:24 4. Elin Käll IK Gandvik 1:02:24 5. Sandra Andersson IF Hagen FIK 1:03:38 6. Linda Karlsson Örebro 1:06:58 7. Anna Arvidsson Skövde 1:07:18 8. Mia Persson Skepplanda 1:09:12 9. Gunilla Sterud Skövde 1:11:37 10. Marlene Elfström Göteborg 1:14:58 11. Pernilla Larsson Skövde 1:15:39 12. Emma Friberg Väring 1:16:17 13. Johanna Karlsson Hammar 1:18:05 14. Gunilla Holmgren Töreboda 1:20:10 15. Camilla Hallberg Mariestad 1:20:19 16. Jennie Palmqvist Skövde 1:24:05 17. Elin Åhsberg Skövde 1:27:46 18. Nina Olsson Falköpings AIK OK 1:30:16 19. Eleonor Johansson Karlsborg 1:30:44 20. Jenny Roolf Tanum 1:31:50 21. Jenny Sundmark IK Gandvik 1:35:41 22. Sara Bergqvist Tanum 1:45:53

4,9 km Herrar 1. Peter Karlsson Lidköping 26:03 2. Daniel Kindbom Mölltorp 26:27 3. Aron Kardéus Otterbäcken 28:36 4. Gustav Waldefeldt IK Gandvik 31:11 5. David Gribing Örebro 32:54 6. John Sterner OK Tiveden 33:54 7. Robert Persson Fagersanna 35:00 8. Mattias Green Hjo 36:25 9. Lars Holmberger Linköping 36:58 10. Jakob Fogelberg Strängnäs 36:59 11. Per Jonson Mölltorp 38:51 12. Karl Larsson Karlsborg 39:13 13. Andreas Westlund Örebro 40:33 14. Mats El Kott Jurist Mats El Kott AB 42:44 15. Krister Sahlkvist Skara 46:32 16. Arne Gribing Ridleder Tiveden 52:31 17. Leif Johansson Skövde 58:53

Damer 1. Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 27:58 2. Berit Gustavsson OK Tiveden 32:55 3. Karin Holm Skövde 32:57 4. Emilia Kardéus Otterbäcken 36:19 5. Sofia Andrén Skövde 38:01 6. Johanna Sjölind Geneve 40:57 7. Maria Faleke Töreboda 44:51 8. Viktoria Larsson Istrums SK orientering 44:58 9. Lena Norling Mölltorp MBAIF 45:28 10. Camilla Zetterberg Karlsborg 50:20 11. Sofia Castensson Stockholm 50:22 12. Birgitta Augustsson Tibro OK 50:28 13. Karin Wesslander Mölltorp MBAIF 50:56 14. Camilla Morell Skara 51:21 15. Marit Moberg Moholm 56:44 16. Ulrika Holmberger Linköping 1:06:08 17. Lotta Fogelberg Strängnäs 1:06:08 18. Anette Hillbiörn Flistad 1:37:11 19. Margareta Johansson Skövde 1:39:10 4,9 km

Ungdom Herrar 1. Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 24:17 2. Noah Falkander SOK Träff 28:37 3. Hjalmar Käll IK Gandvik 31:38 4. Gustav Lidman Tibro OK 32:51 5. Fabian Gribing Örebro 32:54 6. Joel Norling Mölltorp MBAIF 34:14 7. Hugo Wesslander Mölltorp MBAIF 38:47 8. Vincent Westlund Örebro 40:32 9. Kalle Larsson Istrums SK orientering 44:25 10. Oscar Nystrand OK Klyftamo 50:25 11. Linus Sjöblom OK Klyftamo 50:44 12. Alexander Wesslander Mölltorp MBAIF 50:48 13. Axel Holmberger Linköping 1:06:07

Damer 1. Nanny Kindbom Mölltorp 32:54 2. Emila Andrén Åkerberg Skövde 33:27 3. Hilda Waldefeldt IK Gandvik 37:36 4. Elsa Käll IK Gandvik 37:40 5. Thea Jonson Mölltorp 38:04 6. Nora Käll IK Gandvik 53:42 7. Wilma Waldefeldt IK Gandvik 53:45

22,45 km Herrar 1. Fredrik Ousbäck IFK Skövde Skidklubb 1:52:30 2. Rickard Djerf Tibro OK 1:54:16 3. Rickard Westergren IK Wilske 2:01:52 4. Rasmus Persson Sportson Skövde Multisport 2:04:38 5. Matthias Wiktorsson Lk gränslöst 2:06:35 6. Johan Karlsson SOK Träff 2:10:36 7. Björn Eriksson Örebro 2:10:46 8. Johan Brodén Vätter Trail 2:11:49 9. Jens Fast Lidköpings VSK 2:11:57 10. Henrik Erickson Ulricehamns OK 2:13:16 11. Thomas Svanström Lidköpings VSK 2:14:10 12. Jonatan Eklöf Moltek running team 2:16:57 13. Anders Johannesson Linköping 2:16:57 14. Robert Berg SLK Oxelösund Triathlon 2:19:30 15. Kristian Skeppsby SMK Motala Enduro 2:19:42 16. Fredrik Skaremyr IFK Skövde SK 2:27:47 17. Clas Andersson IFK Skövde Friidrott 2:29:43 18. Daniel Johansson Skövde 2:30:52 19. Erik Löseth Falköpings AIK OK 2:31:23 20. Daniel Sandberg Triathlon Väst 2:38:04 21. Stefan Holmgren Töreboda 2:40:34 22. Rikard Röhr Skövde 2:40:37 23. Pär Ericzzon Ringaby 2:42:42 24. Johan Folkesson Djärknatorp 2:43:36 25. Jonas Blomqvist Växjö BK 2:43:41 26. Mikael Söderman Mariestads FK 2:44:59 27. Per Magnus Bjurek Tibro OK 2:50:19 28. Tomas Ankarcrona Team Nordic trail 2:52:23 29. Jan Mikael Andersson Skövde 2:55:57 30. Jan Schütz Team Nordic Trail Jönköping 2:58:05 31. Mats Carlsson Umara Sports Club 3:05:18 32. Martin O'Rourke Fota Island Running Club 3:09:45 33. David Alphonso Borås 3:19:50

Damer 1. Sofia Smedman Skövde 2:22:23 2. Jennifer Andersson Skövde 2:51:40 3. Jeanette Wiberg Mullsjö SOK 2:52:03 4. Petra Uvesten Hjo 3:09:08 5. Ann-Louise Andersson Mariestad 3:40:57

Herrar 1. Sara backlund & Ola Hellström Almby IK, Team Nordic Trail 2:28:27 2. Fredrik Falkander & Tommy Blom SOK Träff 2:31:23 3. Jonas Holmqvist & Jenny Holmqvist Lidköping/Stockholm 2:41:08

9,3 km Herrar 1. Tony Larsson Istrums SK orientering 47:15 2. Tomas Helldén IFK Skövde Skidor 50:36 3. Eric Nystrand OK Klyftamo 52:07 4. Rickard Eklund Karlsborg 52:38 5. Sebastian Holmgren Skövde 54:35 6. Henrik Persson FC Granvik 55:47 7. David Olsson OK Skogsstjärnan 55:52 8. Torbjörn Andersson Lynx multisport team/T3 Tough team 59:22 9. Ragnar Olsson Tibro OK 1:00:31 10. Johan Käll IK Gandvik 1:01:32 11. Björn Sterud Skövde 1:02:27 12. Henrik Jacobson Lynx Multisport Team/T3 Tough Team 1:03:20 13. Jimmy Ågesjö SOK Träff 1:05:10 14. Anders Nilson Karlsborg 1:05:11 15. Petter Ahlquist Karlsborg 1:05:51 16. Erik Drevius Hjo 1:06:12 17. Stefan Carlsson IK Gandvik 1:06:18 18. Björn Alfredsson Forsvik 1:07:43 19. Patrik Lindblom IK NocOut.se 1:08:03 20. Jens Zetterberg K3 IF 1:08:11 21. Henrik Karlsjö Tibro Cykelklubb 1:09:28 22. Greger Ahlen IF Hagen 1:09:47 23. Ulf Wahlström Karlsborg 1:14:23 24. Lars Ekmark Hjobygdens OK 1:21:39 25. Anders Gustafsson Vad 1:31:45 26. Magnus Sundmark IK Gandvik 1:35:41

Damer 1. Malin Hultqvist Skövde 59:03 2. Nina Ahlen IF Hagen 1:01:36 3. Alexandra Fast Lidköpings VSK 1:02:24 4. Elin Käll IK Gandvik 1:02:24 5. Sandra Andersson IF Hagen FIK 1:03:38 6. Linda Karlsson Örebro 1:06:58 7. Anna Arvidsson Skövde 1:07:18 8. Mia Persson Skepplanda 1:09:12 9. Gunilla Sterud Skövde 1:11:37 10. Marlene Elfström Göteborg 1:14:58 11. Pernilla Larsson Skövde 1:15:39 12. Emma Friberg Väring 1:16:17 13. Johanna Karlsson Hammar 1:18:05 14. Gunilla Holmgren Töreboda 1:20:10 15. Camilla Hallberg Mariestad 1:20:19 16. Jennie Palmqvist Skövde 1:24:05 17. Elin Åhsberg Skövde 1:27:46 18. Nina Olsson Falköpings AIK OK 1:30:16 19. Eleonor Johansson Karlsborg 1:30:44 20. Jenny Roolf Tanum 1:31:50 21. Jenny Sundmark IK Gandvik 1:35:41 22. Sara Bergqvist Tanum 1:45:53

4,9 km Herrar 1. Peter Karlsson Lidköping 26:03 2. Daniel Kindbom Mölltorp 26:27 3. Aron Kardéus Otterbäcken 28:36 4. Gustav Waldefeldt IK Gandvik 31:11 5. David Gribing Örebro 32:54 6. John Sterner OK Tiveden 33:54 7. Robert Persson Fagersanna 35:00 8. Mattias Green Hjo 36:25 9. Lars Holmberger Linköping 36:58 10. Jakob Fogelberg Strängnäs 36:59 11. Per Jonson Mölltorp 38:51 12. Karl Larsson Karlsborg 39:13 13. Andreas Westlund Örebro 40:33 14. Mats El Kott Jurist Mats El Kott AB 42:44 15. Krister Sahlkvist Skara 46:32 16. Arne Gribing Ridleder Tiveden 52:31 17. Leif Johansson Skövde 58:53

Damer 1. Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 27:58 2. Berit Gustavsson OK Tiveden 32:55 3. Karin Holm Skövde 32:57 4. Emilia Kardéus Otterbäcken 36:19 5. Sofia Andrén Skövde 38:01 6. Johanna Sjölind Geneve 40:57 7. Maria Faleke Töreboda 44:51 8. Viktoria Larsson Istrums SK orientering 44:58 9. Lena Norling Mölltorp MBAIF 45:28 10. Camilla Zetterberg Karlsborg 50:20 11. Sofia Castensson Stockholm 50:22 12. Birgitta Augustsson Tibro OK 50:28 13. Karin Wesslander Mölltorp MBAIF 50:56 14. Camilla Morell Skara 51:21 15. Marit Moberg Moholm 56:44 16. Ulrika Holmberger Linköping 1:06:08 17. Lotta Fogelberg Strängnäs 1:06:08 18. Anette Hillbiörn Flistad 1:37:11 19. Margareta Johansson Skövde 1:39:10 4,9 km

Ungdom Herrar 1. Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 24:17 2. Noah Falkander SOK Träff 28:37 3. Hjalmar Käll IK Gandvik 31:38 4. Gustav Lidman Tibro OK 32:51 5. Fabian Gribing Örebro 32:54 6. Joel Norling Mölltorp MBAIF 34:14 7. Hugo Wesslander Mölltorp MBAIF 38:47 8. Vincent Westlund Örebro 40:32 9. Kalle Larsson Istrums SK orientering 44:25 10. Oscar Nystrand OK Klyftamo 50:25 11. Linus Sjöblom OK Klyftamo 50:44 12. Alexander Wesslander Mölltorp MBAIF 50:48 13. Axel Holmberger Linköping 1:06:07

Damer 1. Nanny Kindbom Mölltorp 32:54 2. Emila Andrén Åkerberg Skövde 33:27 3. Hilda Waldefeldt IK Gandvik 37:36 4. Elsa Käll IK Gandvik 37:40 5. Thea Jonson Mölltorp 38:04 6. Nora Käll IK Gandvik 53:42 7. Wilma Waldefeldt IK Gandvik 53:45