04 jan 2017 20:16

04 jan 2017 20:16

Chans att vinna åtta guldbaggar

NÖJE: Robert Gustafssons "Hundraettåring" kan ta storslam

Robert Gustafssons rollfigur Allan Karlsson har lockat publiken till biosalongerna i jul. På Guldbaggegalan om två veckor har ”Hundraettåringen” chans till storslam.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Uppföljaren till ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” av Felix och Måns Herngren har nominerats i åtta kategorier: Bästa film, bästa regi, bästa kvinnliga biroll, bästa manliga biroll, bästa klipp, bästa mask/smink, bästa visuella effekter och bästa scenografi.

Det är två nomineringar fler än fjolårets storfavorit ”En man som heter Ove”, som dock inte blev galans stora vinnare trots alla nomineringar.

Trots chansen till storslam har Robert Gustafsson inte nominerats i kategorin Bästa manliga huvudroll för sin gestaltning av Allan Karlsson. Noterbart är att en av förhandsfavoriterna, Pernilla Augusts ”Den allvarsamma leken”, varken blev nominerad för Bästa regi eller Bästa film.

Ett par förändringar i baggens regelverk har gjorts sedan förra året. Bland annat har antalet nomineringar i några kategorier utökats.

– Med den bredd och talang som finns ville vi inkludera fler, säger Jannike Åhlund, Guldbaggejuryns ordförande, till TT.

Uppföljaren till ”Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann” av Felix och Måns Herngren har nominerats i åtta kategorier: Bästa film, bästa regi, bästa kvinnliga biroll, bästa manliga biroll, bästa klipp, bästa mask/smink, bästa visuella effekter och bästa scenografi.

Det är två nomineringar fler än fjolårets storfavorit ”En man som heter Ove”, som dock inte blev galans stora vinnare trots alla nomineringar.

Trots chansen till storslam har Robert Gustafsson inte nominerats i kategorin Bästa manliga huvudroll för sin gestaltning av Allan Karlsson. Noterbart är att en av förhandsfavoriterna, Pernilla Augusts ”Den allvarsamma leken”, varken blev nominerad för Bästa regi eller Bästa film.

Ett par förändringar i baggens regelverk har gjorts sedan förra året. Bland annat har antalet nomineringar i några kategorier utökats.

– Med den bredd och talang som finns ville vi inkludera fler, säger Jannike Åhlund, Guldbaggejuryns ordförande, till TT.

Nomineringar (i urval)

Bästa film: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, ”Jätten”, ”Min faster i Sarajevo”, ”Skörheten”, ”Sophelikoptern”

Bästa regi: Hanna Sköld: ”Granny's dancing on the table”, Felix Herngren och Måns Herngren: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, Goran Kapetanović: ”Min faster i Sarajevo”, Alexandra-Therese Keining: ”Pojkarna”

Bästa kvinnliga huvudroll: Karin Franz Körlof: ”Den allvarsamma leken”, Maria Sundbom: ”Flickan, mamman och demonerna”, Tuva Jagell: ”Pojkarna”, Jessica Szoppe: ”Sophelikoptern”

Bästa manliga huvudroll: Jonathan Silén: ”Det moderna projektet”, Lennart Jähkel: ”Granny's dancing on the table”, Milan Dragisić: ”Min faster i Sarajevo”, Anders Mossling: ”Yarden”

Bästa kvinnliga biroll: Liv Mjönes: ”Den allvarsamma leken”, Ia Langhammer: ”Flykten till framtiden”, Svetlana Rodina Ljungkvist: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, Sadzida Setić: ”Min faster i Sarajevo”

Bästa manliga biroll: Michael Nyqvist: ”Den allvarsamma leken”, Henrik Dorsin: ”Flykten till framtiden”, Iwar Wiklander: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, Johan Kylén: ”Jätten”

Bästa manuskript: Jan Vierth och Anders Sparring: ”Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld”, Johannes Nyholm: ”Jätten”, China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović: ”Min faster i Sarajevo”, Sara Nameth: ”Yarden”

Bästa foto: Ita Zbroniec-Zajt: ”Min faster i Sarajevo”, Anders Bohman: ”Sophelikoptern”, Ita Zbroniec-Zajt: ”Yarden”

Bästa klipp: Henrik Källberg: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, Johannes Nyholm och Morten Højbjerg: ”Jätten”, Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens: ”Martha & Niki”

Bästa kostym: Kicki Ilander: ”Den allvarsamma leken”, Jaana Fomin: ”Flykten till framtiden”, Moa Li Lemhagen Schalin: ”Upp i det blå”

Bästa ljud/ljuddesign: Jan Alvermark: ”Ester Blenda”, Peter Adolfsson och Henric Andersson: ”Golden Girl”, Patrik Strömdahl: ”Yarden”

Bästa mask/smink: Anna-Carin Lock: ”Flykten till framtiden”, Eva von Bahr och Love Larson: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg: ”Jätten”

Bästa originalmusik: Björn Olsson: ”Jätten”, Sophia Ersson: ”Pojkarna”, Jan Sandström: ”Sophelikoptern”

Bästa scenografi: Anna Asp: ”Den allvarsamma leken”, Liv Ask och Bengt Fröderberg: ”Flykten till framtiden”, Mikael Varhelyi: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Bästa visuella effekter: Fredrik Nord: ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”, Henrik Klein och Petter Lindblad: ”Siv sover vilse”, Tomas Näslund: ”Upp i det blå”

Bästa kortfilm: Peter Modestij: ”6A”, Lovisa Sirén: ”Baby”, Ida Lindgren: ”Kroppen är en ensam plats”

Bästa dokumentär: Jerzy Sladkowski: ”Don Juan”, Tora Mkandawire Mårtens: ”Martha & Niki”, Jessica Nettelbladt: ”MonaLisa Story”

Bästa utländska film: ”Min pappa Toni Erdmann”, ”Mustang”, ”Sauls son”

Källa: