09 jan 2017 15:50

09 jan 2017 15:50

Då är det dags för G:sons bidrag

MELODIFESTIVALEN

Thomas G:son har med fyra låtar i Melodifestivalen – som är en knapp månad bort.
Nu är startordningen klar.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

I Göteborg möter Skövdekompositören sig själv med Dinah Nahs One more time (startnummer tre) och Ace Wilders Wild Child (sex).

Veckan efter i Malmö går Mariette ut först på scen med A million years och Roger Pontare följer efter henne med Himmel och hav.

Här är hela startordningen:

Deltävling 1, Göteborg 4 februari:

1. Boris René: ”Her kiss”

2. Adrijana: ”Amare”

3. Dinah Nah: ”One more night”

4. De Vet Du: ”Road trip”

5. Charlotte Perrelli: ”Mitt liv”

6. Ace Wilder: ”Wild child”

7. Nano: ”Hold on”

Deltävling 2, Malmö 11 februari:

1. Mariette: ”A million years”

2. Roger Pontare: ”Himmel och hav”

3. Etzia: ”Up”

4. Allyawan: ”vart haru varit”

5. Dismissed: ”Hearts align”

6. Lisa Ajax: ”I don't give a”

7. Benjamin Ingrosso: ”Good lovin'”

Deltävling 3, Växjö 18 februari:

1. Robin Bengtsson: ”I can't go on”

2. Krista Siegfrids: ”Snurra min jord”

3. Anton Hagman: ”Kiss you goodbye”

4. Jasmine Kara: ”Gravity”

5. Owe Thörnqvist: ”Boogieman blues”

6. Bella & Filippa: ”Crucified”

7. The Fooo Conspiracy: ”Gotta thing about you”

Deltävling 4, Skellefteå 25 februari:

1. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia: ”En värld full av strider (Vearelde gusnie jeenh vigkieh)”

2. Alice: ”Running with lions”

3. Les Gordons: ”Bound to fall”

4. Wiktoria: ”As I lay me down”

5. Axel Schylström: ”När ingen ser”

6. Sara Varga och Juha Mulari: ”Du får inte ändra på mig”

7. Loreen: ”Statements”

I Göteborg möter Skövdekompositören sig själv med Dinah Nahs One more time (startnummer tre) och Ace Wilders Wild Child (sex).

Veckan efter i Malmö går Mariette ut först på scen med A million years och Roger Pontare följer efter henne med Himmel och hav.

Här är hela startordningen:

Deltävling 1, Göteborg 4 februari:

1. Boris René: ”Her kiss”

2. Adrijana: ”Amare”

3. Dinah Nah: ”One more night”

4. De Vet Du: ”Road trip”

5. Charlotte Perrelli: ”Mitt liv”

6. Ace Wilder: ”Wild child”

7. Nano: ”Hold on”

Deltävling 2, Malmö 11 februari:

1. Mariette: ”A million years”

2. Roger Pontare: ”Himmel och hav”

3. Etzia: ”Up”

4. Allyawan: ”vart haru varit”

5. Dismissed: ”Hearts align”

6. Lisa Ajax: ”I don't give a”

7. Benjamin Ingrosso: ”Good lovin'”

Deltävling 3, Växjö 18 februari:

1. Robin Bengtsson: ”I can't go on”

2. Krista Siegfrids: ”Snurra min jord”

3. Anton Hagman: ”Kiss you goodbye”

4. Jasmine Kara: ”Gravity”

5. Owe Thörnqvist: ”Boogieman blues”

6. Bella & Filippa: ”Crucified”

7. The Fooo Conspiracy: ”Gotta thing about you”

Deltävling 4, Skellefteå 25 februari:

1. Jon Henrik Fjällgren feat. Aninia: ”En värld full av strider (Vearelde gusnie jeenh vigkieh)”

2. Alice: ”Running with lions”

3. Les Gordons: ”Bound to fall”

4. Wiktoria: ”As I lay me down”

5. Axel Schylström: ”När ingen ser”

6. Sara Varga och Juha Mulari: ”Du får inte ändra på mig”

7. Loreen: ”Statements”