27 mar 2014 06:00

23 jan 2015 15:46

Alla är välkomna till Tidans IF

Trygghet och gemenskap är hörnpelare i Tidans IF:s verksamhet. Här lämnas ingen utanför – även om man som nyanländ asylsökande varken kan betala medlemsavgift eller äger ett par fotbollsskor.
– Det är ingen uppoffring att ge de här barnen möjlighet att få spela fotboll med sina jämnåriga kamrater, säger klubbens eldsjäl Lennart Svensson.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Med 80 boendeplatser för asylsökande är familjer från krigshärjade länder som Syrien och Afghanistan ett naturligt inslag i det lilla samhället norr om Skövde. Nyanlända flerbarnsfamiljer som drömmer om att skapa sig en ny framtid i Sverige.

För samhällets fotbollsförening Tidans IF har tillkomsten av asylsökande barn i olika åldrar gett välbehövligt tillskott i flera av föreningens ungdomslag, som liksom andra föreningar kämpar med att få hop tillräckligt med spelare. Men det innebär också utmaningar och svårigheter av annat slag, som sätter föreningens ledare och styrelse på prov. Både när det gäller ledarskap vid språkförbistringar och praktiska problem som avsaknad av fotbollskor och annan utrustning.

– Många av de familjer som kommer hit har inte samma förutsättningar som andra familjer i samhället, så är det ju. Vi vet till exempel att det är väldigt svårt att ta ut medlemsavgift, eftersom de helt enkelt inte har råd, och det finns dessutom familjer som har flera barn som vill vara med. Samtidigt vill vi som förening inte sätta stopp och neka de här ungdomarna möjligheten att vara med, när man ser hur mycket glädje fotbollen ger dem, säger Lennart Svensson som planerar att söka bidrag ur integrationsprojektet ”Idrottslyftet” via Sisu, för att underlätta klubbens börda en aning.

– Fast jag ser egentligen inte det här som någon uppoffring från vår sida. Klart att de ska få möjligheten att vara med och spela fotboll med sina jämnåriga kamrater som alla andra.

Föreningens store eldsjäl, som sommartid främst arbetar med driften av Vadsbovallen, vill egentligen tona ned sin egen roll men ganska snart framkommer det att Lennart Svenssons engagemang sträcker sig långt utöver det vanliga. Oavsett om det handlar om att fixa fler sängar till familjer med behov av sovplatser eller ”dammsuga” second hand-butiken Gengåvan i Skövde på gymnastik- och fotbollskor. Eller fixa fram boxer-apparater så att familjerna kan titta på tv.

– Lennart gör en fantastisk insats för de här familjerna och vår förening. Jag tror inte alla förstår vikten och betydelsen av det enorma arbete han lägger ned här i samhället, säger ungdomsledaren Johan Lundell.

Själv säger Svensson att flera av hans personliga möten med familjerna på asylboendet har fått honom att förstå deras situation bättre.

– För några år sedan var jag hemma hos en afghansk familj med två vuxna och tre barn som bodde i en lägenhet med endast två sängar. Klart man hjälper till att ordna fram en extra säng då om tillfälle uppstår.

Att föreningen måste se de asylsökande barnen som en tillgång, snarare än som ett problem, är självklart anser han. Tillsammans med det övriga föreningslivet i Tidan, och framför allt skolan, spelar Tidans IF en viktig roll i att få de asylsökande barnen att känna gemenskap och trygghet i samhället. Både Lennart och Johan framhåller också skolans idrottslärare Jacob Lindroth som en nyckelperson.

– När barnen kommit in i skolans värld så tar det inte lång tid förrän de som är fotbollsintresserade hittar till oss, säger Lennart.

Johan Lundell berättar om hur två killar dök upp inför en av klubbens inomhusträningar för pojkar födda mellan 01–04 i skolans gymnastiksal i februari.

– En fick låna min telefon och ringde hem till mamma. Plötsligt kom ännu fler barn varav fyra var bröder. Men även om de inte pratar svenska så hänger de med bra på träningarna. Som tränare får man använda tecken och gestikulera för att göra sig förstådd, säger Johan Lundell.

– För deras skull hoppas jag verkligen att de får stanna kvar. Man ser på dem att fotbollen är veckans höjdpunkt.

Med 80 boendeplatser för asylsökande är familjer från krigshärjade länder som Syrien och Afghanistan ett naturligt inslag i det lilla samhället norr om Skövde. Nyanlända flerbarnsfamiljer som drömmer om att skapa sig en ny framtid i Sverige.

För samhällets fotbollsförening Tidans IF har tillkomsten av asylsökande barn i olika åldrar gett välbehövligt tillskott i flera av föreningens ungdomslag, som liksom andra föreningar kämpar med att få hop tillräckligt med spelare. Men det innebär också utmaningar och svårigheter av annat slag, som sätter föreningens ledare och styrelse på prov. Både när det gäller ledarskap vid språkförbistringar och praktiska problem som avsaknad av fotbollskor och annan utrustning.

– Många av de familjer som kommer hit har inte samma förutsättningar som andra familjer i samhället, så är det ju. Vi vet till exempel att det är väldigt svårt att ta ut medlemsavgift, eftersom de helt enkelt inte har råd, och det finns dessutom familjer som har flera barn som vill vara med. Samtidigt vill vi som förening inte sätta stopp och neka de här ungdomarna möjligheten att vara med, när man ser hur mycket glädje fotbollen ger dem, säger Lennart Svensson som planerar att söka bidrag ur integrationsprojektet ”Idrottslyftet” via Sisu, för att underlätta klubbens börda en aning.

– Fast jag ser egentligen inte det här som någon uppoffring från vår sida. Klart att de ska få möjligheten att vara med och spela fotboll med sina jämnåriga kamrater som alla andra.

Föreningens store eldsjäl, som sommartid främst arbetar med driften av Vadsbovallen, vill egentligen tona ned sin egen roll men ganska snart framkommer det att Lennart Svenssons engagemang sträcker sig långt utöver det vanliga. Oavsett om det handlar om att fixa fler sängar till familjer med behov av sovplatser eller ”dammsuga” second hand-butiken Gengåvan i Skövde på gymnastik- och fotbollskor. Eller fixa fram boxer-apparater så att familjerna kan titta på tv.

– Lennart gör en fantastisk insats för de här familjerna och vår förening. Jag tror inte alla förstår vikten och betydelsen av det enorma arbete han lägger ned här i samhället, säger ungdomsledaren Johan Lundell.

Själv säger Svensson att flera av hans personliga möten med familjerna på asylboendet har fått honom att förstå deras situation bättre.

– För några år sedan var jag hemma hos en afghansk familj med två vuxna och tre barn som bodde i en lägenhet med endast två sängar. Klart man hjälper till att ordna fram en extra säng då om tillfälle uppstår.

Att föreningen måste se de asylsökande barnen som en tillgång, snarare än som ett problem, är självklart anser han. Tillsammans med det övriga föreningslivet i Tidan, och framför allt skolan, spelar Tidans IF en viktig roll i att få de asylsökande barnen att känna gemenskap och trygghet i samhället. Både Lennart och Johan framhåller också skolans idrottslärare Jacob Lindroth som en nyckelperson.

– När barnen kommit in i skolans värld så tar det inte lång tid förrän de som är fotbollsintresserade hittar till oss, säger Lennart.

Johan Lundell berättar om hur två killar dök upp inför en av klubbens inomhusträningar för pojkar födda mellan 01–04 i skolans gymnastiksal i februari.

– En fick låna min telefon och ringde hem till mamma. Plötsligt kom ännu fler barn varav fyra var bröder. Men även om de inte pratar svenska så hänger de med bra på träningarna. Som tränare får man använda tecken och gestikulera för att göra sig förstådd, säger Johan Lundell.

– För deras skull hoppas jag verkligen att de får stanna kvar. Man ser på dem att fotbollen är veckans höjdpunkt.