17 jun 2016 13:40

17 jun 2016 13:40

Premier & stipendier

  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Eriksdalskolan

Skövde kommuns samfond för grundskolan och Egnells donationsfond.

Åk 7 á 400 kr

Natalia Bozic

Emily Henricsson

Sazgar Bakir

Ella Lindegårdh

Oskar Dahlén

Andreas Dahlqvist

Karl-Alfred Liljebo

Alfred Söderberg

Åk 8 á 400 kr

Hilma Möller

Elma Muratovic

Sanna Pettersson

Julia Saksman

Suzana Ala Rashi

Lukas Blom

Åk 9 á 500 kr

Erika Johansson

Isac Löf

Tuliya Samweli

Alexander Thorstensson

Jakob Lindberg

Elin Hjärtqvist

Resursteamets stipendie

Norea Forkman åk 9 á 300 kr

Studios stipendie

Felicia Andersson åk 8 á 400 kr

Stipendie för nyanlända

Suzana Ala Rashi åk 8 á 300 kr

Goda prestationer utifrån sin förmåga i ämnet á 400 kr

Bild – Åke Sterning åk 9

Engelska – Jakob Bergström åk 9

Hem- och konsumentkunskap – Linnea Karlsson åk 9

Idrott och hälsa – Linus Nilssen åk 9

Matematik – Moa Leksell åk 9

Moderna språk franska – Joel Tengbert åk 9

Moderna språk spanska – Vilma Davidsson åk 9

Moderna språk tyska – Linnea Karlsson åk 9

Musik – Pontus Knutsson åk 7

NO – Alva Wadman åk 7

NO – Anton Suneson åk 8

NO – Jakob Bergström åk 9

SO – Natalia Bozic åk 7

SO – Amanda Backhaus åk 8

SO – Roy Majdalany åk 9

SO – Jesper Lantz åk 9

Svenska – Julia Gunnarsson åk 9

Svenska som andraspråk – Ramy Abd Rahem åk 8

Teknik – Carlsson Marcus åk 9

Textilslöjd – Zaga Flor åk 9

Trä- och metallslöjd – Sebastian Aryd åk 9

Åk 9 Bästa kamrat – Alice Kayemb á 400 kr

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6 á 200 kr

Årets lyft – Emma Beckman

Årets flit – Hilja Schimmel

Årets kompis – Elizabeti Samweli

Helenaskolan

Inge-Britt Larssons stipendiefond.

Två stipendier per klass á 650:-

Nano Sinnerbrandt Isabell 9m1

Palmquist Axel 9m1

Haglund Oscar 9m2

Haglund Oscar 9m2

Hestner Olsson Elin 9m3

Enroth Vilhelm 9m3

Mårten Kjell 9m4

Beatrice Ståhlberg 9m4

Bolotbek Kirstan 9m5

Strömberg Amanda 9m5

Löfberg Moa 9s1

Khochaba Andrella 9s1

Farah Abdirahim 9s2

Roel Jimi 9s2

Egnells donationsfond.

Årskurs 9, tre stipendier per klass á 400:-

Martinsson Hugo 9m1

Larsson Ella 9m1

Leijon Ebba 9m1

Agha Khaled 9m2

Drebin Adam 9m2

Michel Sararoz 9m2

Agic Adela 9m3

Karlquist Clara 9m3

Porobic Taric 9m3

Hukam Khan Zainullah 9m4

Gohari Jafar 9m4

Eklöf Leon 9m4

Jonasson Sofia 9m5

Czarnecki Pawel 9m5

Lager Martina 9m5

Jakobsson Tanya 9s1

Domarkaite Dovile 9s1

Gabro Malak 9s1

Hansen Felicia9s2

Hammarström Jonathan 9s2

Ljungkvist Mikaela9s2

Årskurs 8, två stipendier per klass á 400:-

Dizdarevic Benjamin 8m1

Larsson Hugo 8m1

Fernandez Tuva 8m2

Lindblad Jacob 8m2

Eklund Adam 8m3

Ljungqvist Moa 8m3

Melin Hilda 8m4

Zoniuk Martynika 8m4

Johansson Mattias 8s1

Berg Rebecka 8s1

Kikic Enna 8s2

Homa George 8s2

Lindström Wilma 8s3

Svahn Alice8s3

Årskurs 7, två stipendier per klass á 400:-

Larsson Stina 7m1

Carlberg Erik 7m1

Ayesha Waseem 7m2

Terdin Jeremiah 7m2

Chlimon Vanessa 7m3

Lundgren Elias 7m3

Törnqvist Noah 7m4

Hestner Olsson Ida 7m4

Madani Tamana 7m5

Sääf Fredriksson Kalle 7m5

Andersson Lundberg Maria 7s1

Morell Kiviniemi Ella 7s1

Bengtsson Sofie 7s2

Rung Felicia 7s2

Skövde kommuns samfond.

Årskurs 9, tre stipendier per klass á 400:-

Kindbom Lisa 9m1

Ring Emil 9m1

Larsson Linn 9m1

Agha Khaled 9m2

Drebin Adam 9m2

Michel Sararoz 9m2

Granlund Ida 9m3

Wahlberg Amanda 9m3

Wahlberg Matilda 9m3

Harushakamwe Stefan 9m4

Almgren Tova 9m4

Milefjord Edwin 9m4

Jonasson Sofia 9m5

Lager Martina 9m5

Czarnecki Pawel 9m5

Hansson Linn 9s1

Vlk Filippa 9s1

Alfredsson Emilia 9s1

Medin Ebba 9s2

Hammarström Jonathan 9s2

Ljungkvist Mikaela 9s2

Årskurs 8, två stipendier per klass á 350:-

Brockmar Linus 8m1

Sturesson Joel 8m1

Icho Sam 8m2

Ludvigsson Oskar 8m2

Rodriguez Sastre Ana 8m3

Husseini Asef 8m3

Jauhonen Paulina 8m4

Strömblad Anton 8m4

Liljeroth Felicia 8s1

Danling Lovisa 8s1

Ask Alicia 8s2

Younan Linda 8s2

Kindmalm Hanna 8s3

Apelqvist Amanda 8s3

Årskurs 7, två stipendier per klass á 300:-

Edholm Gabriel 7m1

Green Emilia 7m1

Pantzar Jacob 7m2

Johansson Agnes 7m2

Kasari Freddie 7m3

Axelsson Malte 7m3

Backhaus Jacob 7m4

Regstorp Ella 7m4

Harnesk Andersson Tilde 7m5

Kioarkis Ninwe7m5

Bremer Måns 7s1

Claesson Moa 7s1

Issa Ahmed Josef 7s2

Johansson Kim 7s2

Skövde kommuns samfond.

Startgruppen, tre stipendier á 350:-

Alabdullah Yara 7m1

Mawaes Karoul 7m1

Amiri Leigaat 9s2

Skövde kommuns samfond.

Lilla sammanhanget, två stipendier á 350:-

Jernberg Erik, Lilla sammanhanget

Klang Jerry, Lilla sammanhanget

Bosniska Föreningen Behar i Skövde

Agic Adela 9m3

Bratic Alma 9m5

Menkovic Sara 9m2

Lions två stipendier 2 st á 500:-

Gohari Jafar 9m4

Hukam Khan Zainullah 9m4

Helena Fritidsförenings stipendium ”Bästa kompis” ur Coffes fond á 500:-

Gohari Jafar 9m4

Strömberg Amanda 9m5

Stöpenskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolor samt Stiftelsen Egnelis donationsfond vid läsårsavslutningen

Åk 7, 400:-/elev

7a1: John Aksell, Hjalmar Bouma, Klara Bratt

7a2: Lukas Eskilsson, Matilda Tömblad, Cecilia Wallström

7b1: Tilda Glimmervik, Theo Svantesson, Klara Wachtmeister

7b2: Gustav Friberg, Lisa Hellden, Axel Hidemyr

7b3: Alma Bergman, Petter Sjöqvist, Linnea Wattman

Åk 8, 600:-/elev

8b1: Josefme Ekstrand, Tilde Eriksson, Mehdi Najafi

8b2: Astrid Billing Samuelsson, Amanda Kyrk, Pontus Åkesson

8d1: Wilma Blomberg, Linus Herzig, Ebba Johansson

8d2: Torulf Nockner

8d3: Viggo Edevång, Helga Hjerpe, Elin Stenbrink

Åk 9, 800:-/elev

9a1: Lovisa Andersson, Anton Bredberg, Amanda Lindholm

9a2: Evelina Karlsson, Maryam Najafi, Julia Ödberg

9d1: Simon Engström, Malin Hellden, Joakim Malmgren

9d2: Jonatan Andersson, Matilda Andersson, Ida Andre

Stipendie från Lions Ryd Skövde l 200:-

Amanda Carlsson, klass 9a2

Vasaskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond

500:-/elev:

9A1: William Eriksson, Sofia Sandqvis, Linnea Carlfjord, Lisa Samuelsson, Charlotte Österlund

9A2: Ellen Hammarstrand, Emma Larsson, Sara Korki, Marcus Dal, Alexandra Dahlqvist

9B1: Hugo Bergström, Emma Lecaros, Ida Ragnarsson, Simon Tähti, Aila Wärnå

9B2: Rasmus Johansson, Jesper Henriksson, Vanessa Örn, Astrid Bismark, Ted Olsson

9D1: Ingrid Gustavsson, Axel Tööj, Daniel Bogren, Pontus Pettersson, Tia Kassis

9D2: Arvid Brandin, Hugo Hägg, Alice Johansson, Tova Lyckman, Mickael Svensson

9G1: Alfred Lilliedahl, Adrian Säfbom, Elina Gustavsson, Elin Erlandsson, Jonatan Haraldsson

9G2: Elin Liljegren, Adam Birath, Rasmus Ekengren, William Björk, Lisa Fritzson

400:-/elev:

8A1: Johan Enell, Johan Holmberg, Astrid Jonasson, Felicia Krämer

8A2: Sofia Lindh, Ellen Sjöqvist, Karin Hamilton Lantz, Erik Frisk

8B1: Maja Sanfridsson , Carl-Johan Lideskär, David Örn, Tove Biederbeck

8B2: Herbert Gran, Tuva Rutberg, Marcus Johansson, Caroline Östholm

8D1: Emma Ström, Rasmus Oskarsson, William Leksell, Annie Skoglund

8D2: Elias Broborg, Natalie Hermez, Isak Ringvall, Tatyjana Shestakova Uusitalo

8G1: Josefin Askros, Elliot Eriksson, Amra Barakovic, Filip Karlsson

8G2: Gustav Hässel, Louise Kandeman, Marcus Hermansson, Nathalie Kucharski

7A1: Elias Ullström, Emilia Nilsson

7A2: Daniel Fannar Arnarsson, Anna Wetterberg

7B1: Emil Sandberg, Nelly Christiansson

7D1: Fanny Österlund, Melker Stafverfeldt

7D2: Adam Ljungquist, Maryam Shamoon Matti

7G1: Sofia Wahrén, Samuel Ström

7G2: Disa Gustafsson, Ludvig Eklöf

Vasaskolans stipendie, 400:-:

7-9E: Sabina Harbas, Linus Larsson

Ämnesstipendier:

Tyska: Alice Johansson 9D2

Franska: Nicole Poles 9B1

Spanska: Elsa Breman 9D2

Italienska: Tilda Fransson 9B2

Bild: Lisa Samuelsson 9A1

Textilslöjd: Klara Magnusson 9D2

Trä- och metallslöjd: Hugo Svensson 9G2

Musik: Edvard Forsberg 9B2

Idrott: Victor Ljungquist 9G1

Hem- och konsumentkunskap: Johan Larsson 9B2

Bästa kamrat: Jesper Gunnarsson

Bästa skolresultat/betyg: Johan Larsson 9B2, Klara Magnusson 9D2

Frösve skola

Stipendier:

200:-:

6b: Alma Forsberg, Martin Johansson

6a Alva Dahl, Måns Rosin

Bok:

4a: Gry Wallkvist, Nils Jerenvik

4b: Tilde Sandberg, Kristina Lagergren

5a: Deborah Klasson, David Mannesson

5b: Thea Hjälmarsson, Oskar Bengtsson

Känguru

Biobiljetter:

åk 3: Moa Djäken, Simon Åsbrink

åk4: Vincent Olsson, Lovisa Andersson

åk 5: Liam Johansson, Tim Bergqvist

åk 6: Marcus Henåker, Elsa Kindströmmer

Eriksdalskolan

Skövde kommuns samfond för grundskolan och Egnells donationsfond.

Åk 7 á 400 kr

Natalia Bozic

Emily Henricsson

Sazgar Bakir

Ella Lindegårdh

Oskar Dahlén

Andreas Dahlqvist

Karl-Alfred Liljebo

Alfred Söderberg

Åk 8 á 400 kr

Hilma Möller

Elma Muratovic

Sanna Pettersson

Julia Saksman

Suzana Ala Rashi

Lukas Blom

Åk 9 á 500 kr

Erika Johansson

Isac Löf

Tuliya Samweli

Alexander Thorstensson

Jakob Lindberg

Elin Hjärtqvist

Resursteamets stipendie

Norea Forkman åk 9 á 300 kr

Studios stipendie

Felicia Andersson åk 8 á 400 kr

Stipendie för nyanlända

Suzana Ala Rashi åk 8 á 300 kr

Goda prestationer utifrån sin förmåga i ämnet á 400 kr

Bild – Åke Sterning åk 9

Engelska – Jakob Bergström åk 9

Hem- och konsumentkunskap – Linnea Karlsson åk 9

Idrott och hälsa – Linus Nilssen åk 9

Matematik – Moa Leksell åk 9

Moderna språk franska – Joel Tengbert åk 9

Moderna språk spanska – Vilma Davidsson åk 9

Moderna språk tyska – Linnea Karlsson åk 9

Musik – Pontus Knutsson åk 7

NO – Alva Wadman åk 7

NO – Anton Suneson åk 8

NO – Jakob Bergström åk 9

SO – Natalia Bozic åk 7

SO – Amanda Backhaus åk 8

SO – Roy Majdalany åk 9

SO – Jesper Lantz åk 9

Svenska – Julia Gunnarsson åk 9

Svenska som andraspråk – Ramy Abd Rahem åk 8

Teknik – Carlsson Marcus åk 9

Textilslöjd – Zaga Flor åk 9

Trä- och metallslöjd – Sebastian Aryd åk 9

Åk 9 Bästa kamrat – Alice Kayemb á 400 kr

Eriksdalskolans egna stipendier åk 6 á 200 kr

Årets lyft – Emma Beckman

Årets flit – Hilja Schimmel

Årets kompis – Elizabeti Samweli

Helenaskolan

Inge-Britt Larssons stipendiefond.

Två stipendier per klass á 650:-

Nano Sinnerbrandt Isabell 9m1

Palmquist Axel 9m1

Haglund Oscar 9m2

Haglund Oscar 9m2

Hestner Olsson Elin 9m3

Enroth Vilhelm 9m3

Mårten Kjell 9m4

Beatrice Ståhlberg 9m4

Bolotbek Kirstan 9m5

Strömberg Amanda 9m5

Löfberg Moa 9s1

Khochaba Andrella 9s1

Farah Abdirahim 9s2

Roel Jimi 9s2

Egnells donationsfond.

Årskurs 9, tre stipendier per klass á 400:-

Martinsson Hugo 9m1

Larsson Ella 9m1

Leijon Ebba 9m1

Agha Khaled 9m2

Drebin Adam 9m2

Michel Sararoz 9m2

Agic Adela 9m3

Karlquist Clara 9m3

Porobic Taric 9m3

Hukam Khan Zainullah 9m4

Gohari Jafar 9m4

Eklöf Leon 9m4

Jonasson Sofia 9m5

Czarnecki Pawel 9m5

Lager Martina 9m5

Jakobsson Tanya 9s1

Domarkaite Dovile 9s1

Gabro Malak 9s1

Hansen Felicia9s2

Hammarström Jonathan 9s2

Ljungkvist Mikaela9s2

Årskurs 8, två stipendier per klass á 400:-

Dizdarevic Benjamin 8m1

Larsson Hugo 8m1

Fernandez Tuva 8m2

Lindblad Jacob 8m2

Eklund Adam 8m3

Ljungqvist Moa 8m3

Melin Hilda 8m4

Zoniuk Martynika 8m4

Johansson Mattias 8s1

Berg Rebecka 8s1

Kikic Enna 8s2

Homa George 8s2

Lindström Wilma 8s3

Svahn Alice8s3

Årskurs 7, två stipendier per klass á 400:-

Larsson Stina 7m1

Carlberg Erik 7m1

Ayesha Waseem 7m2

Terdin Jeremiah 7m2

Chlimon Vanessa 7m3

Lundgren Elias 7m3

Törnqvist Noah 7m4

Hestner Olsson Ida 7m4

Madani Tamana 7m5

Sääf Fredriksson Kalle 7m5

Andersson Lundberg Maria 7s1

Morell Kiviniemi Ella 7s1

Bengtsson Sofie 7s2

Rung Felicia 7s2

Skövde kommuns samfond.

Årskurs 9, tre stipendier per klass á 400:-

Kindbom Lisa 9m1

Ring Emil 9m1

Larsson Linn 9m1

Agha Khaled 9m2

Drebin Adam 9m2

Michel Sararoz 9m2

Granlund Ida 9m3

Wahlberg Amanda 9m3

Wahlberg Matilda 9m3

Harushakamwe Stefan 9m4

Almgren Tova 9m4

Milefjord Edwin 9m4

Jonasson Sofia 9m5

Lager Martina 9m5

Czarnecki Pawel 9m5

Hansson Linn 9s1

Vlk Filippa 9s1

Alfredsson Emilia 9s1

Medin Ebba 9s2

Hammarström Jonathan 9s2

Ljungkvist Mikaela 9s2

Årskurs 8, två stipendier per klass á 350:-

Brockmar Linus 8m1

Sturesson Joel 8m1

Icho Sam 8m2

Ludvigsson Oskar 8m2

Rodriguez Sastre Ana 8m3

Husseini Asef 8m3

Jauhonen Paulina 8m4

Strömblad Anton 8m4

Liljeroth Felicia 8s1

Danling Lovisa 8s1

Ask Alicia 8s2

Younan Linda 8s2

Kindmalm Hanna 8s3

Apelqvist Amanda 8s3

Årskurs 7, två stipendier per klass á 300:-

Edholm Gabriel 7m1

Green Emilia 7m1

Pantzar Jacob 7m2

Johansson Agnes 7m2

Kasari Freddie 7m3

Axelsson Malte 7m3

Backhaus Jacob 7m4

Regstorp Ella 7m4

Harnesk Andersson Tilde 7m5

Kioarkis Ninwe7m5

Bremer Måns 7s1

Claesson Moa 7s1

Issa Ahmed Josef 7s2

Johansson Kim 7s2

Skövde kommuns samfond.

Startgruppen, tre stipendier á 350:-

Alabdullah Yara 7m1

Mawaes Karoul 7m1

Amiri Leigaat 9s2

Skövde kommuns samfond.

Lilla sammanhanget, två stipendier á 350:-

Jernberg Erik, Lilla sammanhanget

Klang Jerry, Lilla sammanhanget

Bosniska Föreningen Behar i Skövde

Agic Adela 9m3

Bratic Alma 9m5

Menkovic Sara 9m2

Lions två stipendier 2 st á 500:-

Gohari Jafar 9m4

Hukam Khan Zainullah 9m4

Helena Fritidsförenings stipendium ”Bästa kompis” ur Coffes fond á 500:-

Gohari Jafar 9m4

Strömberg Amanda 9m5

Stöpenskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolor samt Stiftelsen Egnelis donationsfond vid läsårsavslutningen

Åk 7, 400:-/elev

7a1: John Aksell, Hjalmar Bouma, Klara Bratt

7a2: Lukas Eskilsson, Matilda Tömblad, Cecilia Wallström

7b1: Tilda Glimmervik, Theo Svantesson, Klara Wachtmeister

7b2: Gustav Friberg, Lisa Hellden, Axel Hidemyr

7b3: Alma Bergman, Petter Sjöqvist, Linnea Wattman

Åk 8, 600:-/elev

8b1: Josefme Ekstrand, Tilde Eriksson, Mehdi Najafi

8b2: Astrid Billing Samuelsson, Amanda Kyrk, Pontus Åkesson

8d1: Wilma Blomberg, Linus Herzig, Ebba Johansson

8d2: Torulf Nockner

8d3: Viggo Edevång, Helga Hjerpe, Elin Stenbrink

Åk 9, 800:-/elev

9a1: Lovisa Andersson, Anton Bredberg, Amanda Lindholm

9a2: Evelina Karlsson, Maryam Najafi, Julia Ödberg

9d1: Simon Engström, Malin Hellden, Joakim Malmgren

9d2: Jonatan Andersson, Matilda Andersson, Ida Andre

Stipendie från Lions Ryd Skövde l 200:-

Amanda Carlsson, klass 9a2

Vasaskolan

Stiftelsen Skövde kommuns samfond för grundskolan samt Egnells donationsfond

500:-/elev:

9A1: William Eriksson, Sofia Sandqvis, Linnea Carlfjord, Lisa Samuelsson, Charlotte Österlund

9A2: Ellen Hammarstrand, Emma Larsson, Sara Korki, Marcus Dal, Alexandra Dahlqvist

9B1: Hugo Bergström, Emma Lecaros, Ida Ragnarsson, Simon Tähti, Aila Wärnå

9B2: Rasmus Johansson, Jesper Henriksson, Vanessa Örn, Astrid Bismark, Ted Olsson

9D1: Ingrid Gustavsson, Axel Tööj, Daniel Bogren, Pontus Pettersson, Tia Kassis

9D2: Arvid Brandin, Hugo Hägg, Alice Johansson, Tova Lyckman, Mickael Svensson

9G1: Alfred Lilliedahl, Adrian Säfbom, Elina Gustavsson, Elin Erlandsson, Jonatan Haraldsson

9G2: Elin Liljegren, Adam Birath, Rasmus Ekengren, William Björk, Lisa Fritzson

400:-/elev:

8A1: Johan Enell, Johan Holmberg, Astrid Jonasson, Felicia Krämer

8A2: Sofia Lindh, Ellen Sjöqvist, Karin Hamilton Lantz, Erik Frisk

8B1: Maja Sanfridsson , Carl-Johan Lideskär, David Örn, Tove Biederbeck

8B2: Herbert Gran, Tuva Rutberg, Marcus Johansson, Caroline Östholm

8D1: Emma Ström, Rasmus Oskarsson, William Leksell, Annie Skoglund

8D2: Elias Broborg, Natalie Hermez, Isak Ringvall, Tatyjana Shestakova Uusitalo

8G1: Josefin Askros, Elliot Eriksson, Amra Barakovic, Filip Karlsson

8G2: Gustav Hässel, Louise Kandeman, Marcus Hermansson, Nathalie Kucharski

7A1: Elias Ullström, Emilia Nilsson

7A2: Daniel Fannar Arnarsson, Anna Wetterberg

7B1: Emil Sandberg, Nelly Christiansson

7D1: Fanny Österlund, Melker Stafverfeldt

7D2: Adam Ljungquist, Maryam Shamoon Matti

7G1: Sofia Wahrén, Samuel Ström

7G2: Disa Gustafsson, Ludvig Eklöf

Vasaskolans stipendie, 400:-:

7-9E: Sabina Harbas, Linus Larsson

Ämnesstipendier:

Tyska: Alice Johansson 9D2

Franska: Nicole Poles 9B1

Spanska: Elsa Breman 9D2

Italienska: Tilda Fransson 9B2

Bild: Lisa Samuelsson 9A1

Textilslöjd: Klara Magnusson 9D2

Trä- och metallslöjd: Hugo Svensson 9G2

Musik: Edvard Forsberg 9B2

Idrott: Victor Ljungquist 9G1

Hem- och konsumentkunskap: Johan Larsson 9B2

Bästa kamrat: Jesper Gunnarsson

Bästa skolresultat/betyg: Johan Larsson 9B2, Klara Magnusson 9D2

Frösve skola

Stipendier:

200:-:

6b: Alma Forsberg, Martin Johansson

6a Alva Dahl, Måns Rosin

Bok:

4a: Gry Wallkvist, Nils Jerenvik

4b: Tilde Sandberg, Kristina Lagergren

5a: Deborah Klasson, David Mannesson

5b: Thea Hjälmarsson, Oskar Bengtsson

Känguru

Biobiljetter:

åk 3: Moa Djäken, Simon Åsbrink

åk4: Vincent Olsson, Lovisa Andersson

åk 5: Liam Johansson, Tim Bergqvist

åk 6: Marcus Henåker, Elsa Kindströmmer