16 jun 2017 15:35

19 jun 2017 11:40

Premier & stipendier

Kavelbro

Stipendier från Frimurarna

Matilda Svanström, HOHAL

Oliver Karlsson, BAAN3L

Skövde gymnasieskolors samfond (1 500 kronor)

Frida Alexandersson, BF3

Louice Andrén, FTPER3

Josef Carlsson, EE3B

Anders Eklöf, INSVE3

Samuel Eriksson, RL3

Julia Laurila, HV3

Nils Liljebo, BAHUS3

Lovisa Sjöberg, IAIND

Jesper Gunnar, VF3

Felicia Karlsson Wirén, AHADM

Branschstipendier

Alcro Guldpenseln, Billingefärg: Paulina Eriksson Westman, BAMAL

Assemblin El Töreboda: Marcus Eriksson, EE3A

Billinge Färg: Henrik Ohlén, BAMAL

Billinge Färg: Lucas Söderström, BAMAL

Borgunda Såg: Johan Carlén, BAHUS

Borgunda Såg: Filip Djurberg, BAHUS

Bravida El Skövde: Filip Lundberg, EE3A

Caverion El Skövde: Rasmus Särelid, EE3A

Ekmans Maskin Väst: Felicia Pogemaa, Nationella

Flexservice : Felix Molander, EE3A

GHD Good Hair Day: Frida Fundahn, HV3

GI-ID Good I-lair Day: Ellen Karlsson, HV3

Goldwells stipendium: Amanda Nejonbäck, Hv3

If metall: Markus Ringström, Insve3

If metall: Johannes Lövgren, Insve3

Maskinentreprenörerna: Filip Jarstål, BAANL

Maskinentreprenörerna: Adrian Wallgren, BAANL

Metall: Jesper Eriksson, FTPER

Metall: Martin Johannesson, FTPER

Motorbranschens stipendium inriktning: Anton Dulén, FTPER

Motorbranschens stipendium: Harley Mc Coo, FTPER

Provektor Skövde: Linus Salomonsson, EE3A

Provektor Töreboda: Linus Hellgren, EE3A

Scandic, First, Rosers Salonger och Nordic Choice stipendier: Malou Blom Hänninen, RL 3 kök

Scandic, First, Rosers Salonger och Nordic Choice stipendier: Elin Gynnervall, RL 3 servering

Svenska Transportarbetar förbundet, Bästa elev: Axel Källermark, FTTRA

Svenska Transportarbetar förbundet, Bästa elev: Rasmus Bäckström, FTTRA

Svenska Transportarbetar förbundet, Bästa utveckling: Robin Kyrk Sätervik, FTTRA

Transportbranschens stipendium: Alex Broberg, FITRA

Transportbranschens Stipendium: Rasmus Bäckström, FTTRA

Transportbranschens stipendium: Jakob Isaksson, FTTRA

Transportbranschens stipendium: Oscar Ståhlberg, FTTRA

Transportbranschens Stipendium Filip Johansson, FTTRA

Årets Byggelev: Oskar Karlsson, BAHUS

Årets Gazette elev: Linnea Blixt

Wella Best Student Award: Julia Laurila, HV

Skövde Nät AB: Thano Andreas, EE

VVS-branschens yrkesnämnd: Johan Falk, VF3

VVS2000: Filip Söderström, VF3

VVS2000: Viktor Bäck, VF3

 

Plusgymnasiet

Next Skövdes stipendium för resor, hotell och konferens, 1000 kr vardera: Ella Karnevi, Ellen Jonsson, Frida Lange, Hot14

First Hotel Billingehus stipendium för årets APL, 1000 kr: Stina Fransson, Hot14

Grazette of Sweden för årets stylist, sax värde 2500 kr samt Make Up Fabriken, presentkort på 500 kr: Maria Red Briones, Sty14

Make Up Store för årets APL, produkter värde 1500 kr samt Grazette of Sweden, produkter värde 300 kr: Daniella Steiner, Sty14

Maria Åkerbergs stipendium för årets spaterapeut, produkter värde 700 kr: Johanna Steise, Spa14

Maria Åkerberg stipendium för årets APL, produkter värde 400 kr: Johanna Steise, Spa14

Skaraborgs sjukhus (Skas) stipendium för vård- och omsorg, 1000 kr: Cassandra Iregren, Sos14

Skövde kommuns vård- och omsorgsnämnds stipendium, Cassandra Iregren, Sos14

Hjo kommuns vård- omsorgsnämnds stipendium, 1000 kr, Ellen Beckman, Sos14

Årets ambassadör, 500 kr, Huzejr Dedic, Sos14

Årets prestation, 800 kr, Felicia Årebo, Sty14

Årets studieresultat, 1000 kr, Robin Bos, Hot14

Årets gymnasiearbete, 600 kr, Maria Red Briones, Sty14

Årets UF-företag 800 kr, Louise Elisson, Spa14

Valedictorian, 2000 kr, Robin Bos, Hot14

 

Volvogymnasiet

Volvo Powertrain, 3 000 kronor: Victor Keller

Volvo Car Engine, 3 000 kronor: Matilda Holmgren

Volvo Powertrain, 2 000 kronor: Jacob Larsson

Volvo Car Engine, 2 000 kronor: Rickard Bolin

IF Metall, 2 000 kronor: Alexander Arnholm

IF Metall, 2 000 kronor: Oscar Rydberg

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Klara Elmersson

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Gabriel Harrysson

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Herman Wäpling

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Jonathan Ekman

Ledarna Volvo Powertrain, 1 000 kronor: Rasmus Berghäll

Ledarna Volvo Cars, 1 000 kronor: Nathalie Fransson

Unionen Volvo Cars, 1 000 kronor: Jennifer Carlsson

Unionen Volvo Powertrain, 1 000 kronor: Marika Skoglund

Unionen Volvo Powertrain, 1 000 kronor: Alexander Utsten

Unionen Volvo Cars, 1 000 kronor: Haris Kaltak

 

Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond, 12 000 kr:

Claes Henriksson NA3c, Simon Nygren TE3a, Lovisa Strandby NA3b, Elin Perströmer TE3b.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond, 500 kr:

Svensk skrivning: Maria Berglund HU3, Elise Edholm EK3a.

Engelska: Simon Appelqvist TE3b, Erik Lönnqvist SA3b.

Franska: Matilda Gustafsson SA3b.

Italienska: Maria Post HU3.

Latin: Moa Karlsson HU3.

Kinesiska: Moa Karlsson HU3.

Spanska: Irma Hellman SA3b, Ebba Flykt NA3a.

Tyska: Jennifer Joki NA3a.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan, 500 kr:

Beteendevetenskapliga ämnen: Moa Sjöholm SA3b.

Ekonomi: Elise Edholm EK3a.

Entreprenörskap: Elsa Zabel NA3c.

Estetiska ämnen: Camilla Johnsson ES3b.

Handelsämnen: Emile Jakobsson HA3.

Idrott och hälsa: Jacob Ericsson NA3b.

Juridik: Ida Colling EK3b.

Konst- och kulturämnen: Karolina Warchol HU3.

Matematik: Amanda Andersson NA3b.

Mediaämnen: Ebba Hägne ES3e.

Musik: Benjamin Davidsson ES3m.

Naturvetenskapliga ämnen: Lina Ring NA3b.

NIU – Fotboll: Villiam Granat VO3h.

NIU – Handboll: Albin Blomfelt TE3a.

Samhällsvetenskapliga ämnen: Nova-Li Jansson Szabo SA3c.

Svenska: Moa Karlsson HU3.

Tekniska ämnen: Karl Lidman TE3b.

Vård och omsorgsämnen: Hanna Carlsson VO3h.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan, 1 500 kr:

Ekonomiprogrammet: Erik Sunbye EK3a.

Estetiska programmet: Alice Thorsell ES3e.

Handels- och administrationsprogrammet: Emma Sandberg HA3.

Humanistiska programmet: Alicia Karvosenoja HU3.

Naturvetenskapliga programmet: Annika Svensson NA3a.

Samhällsvetenskapliga programmet: Desirée Tonegård SA3c.

Teknikprogrammet: Ida Borck TE3b.

Vård- och omsorgsprogrammet: Julia Magnehed VO3r.

Next Skövde, Handelsstipendium, 3 000 kr:

Malin Blom HA3.

Skövde Cityförening, Handelsstipendium, 1 000 kr:

Amanda Wigholm HA3.

Commerce Stipendiet, Handelsstipendium, 1 000 kr:

Eleonor Dahlgren HA3.

Eins Esplanad, Handelsstipendium, 1 000 kr:

Sandra Svensson HA3.

Cejn och Furhoffs, Teknikstipendium, 1 000 kr:

Karl Strålman TE3b.

Filip Bergqvist TE3a.

Sofia Holck Clausen TE3b.

Frimurarsamfällighetens stipendium, 1 500 kr:

Fredrik Liberger Alknäs HA3.

Florian Brahimi VO3h.

Stipendium Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande, 1 500 kr:

Amanda Sandnes ES3e.

Alva Wärnå ES3e.

Swedbanks Ekonomistipendium, 2 000 kr:

Ellen Wallskog EK3a.

Skövde Humanistiskaförenings Humaniststipendium, 2 000 kr:

Julia Hallbäck HU3.

Västra Götalandsregionens Vård- och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Erik Hellkvist VO3r.

Elin Funk VO3s.

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Rasmus Örqvist VO3h.

Vilma Ward VO3r.

Jesper Holmberg VO3s.

Hjo kommuns Vård och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Sofia Rydén VO3h.

Karlsborg kommuns Vård och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Lina Ekstrand VO3s.

Tibro kommuns Vård och omsorgsstipendie: 1 000 kr:

Matilda Berling VO3r.

 

Kavelbro

Stipendier från Frimurarna

Matilda Svanström, HOHAL

Oliver Karlsson, BAAN3L

Skövde gymnasieskolors samfond (1 500 kronor)

Frida Alexandersson, BF3

Louice Andrén, FTPER3

Josef Carlsson, EE3B

Anders Eklöf, INSVE3

Samuel Eriksson, RL3

Julia Laurila, HV3

Nils Liljebo, BAHUS3

Lovisa Sjöberg, IAIND

Jesper Gunnar, VF3

Felicia Karlsson Wirén, AHADM

Branschstipendier

Alcro Guldpenseln, Billingefärg: Paulina Eriksson Westman, BAMAL

Assemblin El Töreboda: Marcus Eriksson, EE3A

Billinge Färg: Henrik Ohlén, BAMAL

Billinge Färg: Lucas Söderström, BAMAL

Borgunda Såg: Johan Carlén, BAHUS

Borgunda Såg: Filip Djurberg, BAHUS

Bravida El Skövde: Filip Lundberg, EE3A

Caverion El Skövde: Rasmus Särelid, EE3A

Ekmans Maskin Väst: Felicia Pogemaa, Nationella

Flexservice : Felix Molander, EE3A

GHD Good Hair Day: Frida Fundahn, HV3

GI-ID Good I-lair Day: Ellen Karlsson, HV3

Goldwells stipendium: Amanda Nejonbäck, Hv3

If metall: Markus Ringström, Insve3

If metall: Johannes Lövgren, Insve3

Maskinentreprenörerna: Filip Jarstål, BAANL

Maskinentreprenörerna: Adrian Wallgren, BAANL

Metall: Jesper Eriksson, FTPER

Metall: Martin Johannesson, FTPER

Motorbranschens stipendium inriktning: Anton Dulén, FTPER

Motorbranschens stipendium: Harley Mc Coo, FTPER

Provektor Skövde: Linus Salomonsson, EE3A

Provektor Töreboda: Linus Hellgren, EE3A

Scandic, First, Rosers Salonger och Nordic Choice stipendier: Malou Blom Hänninen, RL 3 kök

Scandic, First, Rosers Salonger och Nordic Choice stipendier: Elin Gynnervall, RL 3 servering

Svenska Transportarbetar förbundet, Bästa elev: Axel Källermark, FTTRA

Svenska Transportarbetar förbundet, Bästa elev: Rasmus Bäckström, FTTRA

Svenska Transportarbetar förbundet, Bästa utveckling: Robin Kyrk Sätervik, FTTRA

Transportbranschens stipendium: Alex Broberg, FITRA

Transportbranschens Stipendium: Rasmus Bäckström, FTTRA

Transportbranschens stipendium: Jakob Isaksson, FTTRA

Transportbranschens stipendium: Oscar Ståhlberg, FTTRA

Transportbranschens Stipendium Filip Johansson, FTTRA

Årets Byggelev: Oskar Karlsson, BAHUS

Årets Gazette elev: Linnea Blixt

Wella Best Student Award: Julia Laurila, HV

Skövde Nät AB: Thano Andreas, EE

VVS-branschens yrkesnämnd: Johan Falk, VF3

VVS2000: Filip Söderström, VF3

VVS2000: Viktor Bäck, VF3

 

Plusgymnasiet

Next Skövdes stipendium för resor, hotell och konferens, 1000 kr vardera: Ella Karnevi, Ellen Jonsson, Frida Lange, Hot14

First Hotel Billingehus stipendium för årets APL, 1000 kr: Stina Fransson, Hot14

Grazette of Sweden för årets stylist, sax värde 2500 kr samt Make Up Fabriken, presentkort på 500 kr: Maria Red Briones, Sty14

Make Up Store för årets APL, produkter värde 1500 kr samt Grazette of Sweden, produkter värde 300 kr: Daniella Steiner, Sty14

Maria Åkerbergs stipendium för årets spaterapeut, produkter värde 700 kr: Johanna Steise, Spa14

Maria Åkerberg stipendium för årets APL, produkter värde 400 kr: Johanna Steise, Spa14

Skaraborgs sjukhus (Skas) stipendium för vård- och omsorg, 1000 kr: Cassandra Iregren, Sos14

Skövde kommuns vård- och omsorgsnämnds stipendium, Cassandra Iregren, Sos14

Hjo kommuns vård- omsorgsnämnds stipendium, 1000 kr, Ellen Beckman, Sos14

Årets ambassadör, 500 kr, Huzejr Dedic, Sos14

Årets prestation, 800 kr, Felicia Årebo, Sty14

Årets studieresultat, 1000 kr, Robin Bos, Hot14

Årets gymnasiearbete, 600 kr, Maria Red Briones, Sty14

Årets UF-företag 800 kr, Louise Elisson, Spa14

Valedictorian, 2000 kr, Robin Bos, Hot14

 

Volvogymnasiet

Volvo Powertrain, 3 000 kronor: Victor Keller

Volvo Car Engine, 3 000 kronor: Matilda Holmgren

Volvo Powertrain, 2 000 kronor: Jacob Larsson

Volvo Car Engine, 2 000 kronor: Rickard Bolin

IF Metall, 2 000 kronor: Alexander Arnholm

IF Metall, 2 000 kronor: Oscar Rydberg

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Klara Elmersson

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Gabriel Harrysson

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Herman Wäpling

Volvo Motorklubb, 1 000 kronor: Jonathan Ekman

Ledarna Volvo Powertrain, 1 000 kronor: Rasmus Berghäll

Ledarna Volvo Cars, 1 000 kronor: Nathalie Fransson

Unionen Volvo Cars, 1 000 kronor: Jennifer Carlsson

Unionen Volvo Powertrain, 1 000 kronor: Marika Skoglund

Unionen Volvo Powertrain, 1 000 kronor: Alexander Utsten

Unionen Volvo Cars, 1 000 kronor: Haris Kaltak

 

Västerhöjd

Elsa och Ragnar Selanders stipendiefond, 12 000 kr:

Claes Henriksson NA3c, Simon Nygren TE3a, Lovisa Strandby NA3b, Elin Perströmer TE3b.

Språklektor Carl Bonne Bonnesens stipendiefond, 500 kr:

Svensk skrivning: Maria Berglund HU3, Elise Edholm EK3a.

Engelska: Simon Appelqvist TE3b, Erik Lönnqvist SA3b.

Franska: Matilda Gustafsson SA3b.

Italienska: Maria Post HU3.

Latin: Moa Karlsson HU3.

Kinesiska: Moa Karlsson HU3.

Spanska: Irma Hellman SA3b, Ebba Flykt NA3a.

Tyska: Jennifer Joki NA3a.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan, 500 kr:

Beteendevetenskapliga ämnen: Moa Sjöholm SA3b.

Ekonomi: Elise Edholm EK3a.

Entreprenörskap: Elsa Zabel NA3c.

Estetiska ämnen: Camilla Johnsson ES3b.

Handelsämnen: Emile Jakobsson HA3.

Idrott och hälsa: Jacob Ericsson NA3b.

Juridik: Ida Colling EK3b.

Konst- och kulturämnen: Karolina Warchol HU3.

Matematik: Amanda Andersson NA3b.

Mediaämnen: Ebba Hägne ES3e.

Musik: Benjamin Davidsson ES3m.

Naturvetenskapliga ämnen: Lina Ring NA3b.

NIU – Fotboll: Villiam Granat VO3h.

NIU – Handboll: Albin Blomfelt TE3a.

Samhällsvetenskapliga ämnen: Nova-Li Jansson Szabo SA3c.

Svenska: Moa Karlsson HU3.

Tekniska ämnen: Karl Lidman TE3b.

Vård och omsorgsämnen: Hanna Carlsson VO3h.

Skövde Kommuns samfond för gymnasieskolan, 1 500 kr:

Ekonomiprogrammet: Erik Sunbye EK3a.

Estetiska programmet: Alice Thorsell ES3e.

Handels- och administrationsprogrammet: Emma Sandberg HA3.

Humanistiska programmet: Alicia Karvosenoja HU3.

Naturvetenskapliga programmet: Annika Svensson NA3a.

Samhällsvetenskapliga programmet: Desirée Tonegård SA3c.

Teknikprogrammet: Ida Borck TE3b.

Vård- och omsorgsprogrammet: Julia Magnehed VO3r.

Next Skövde, Handelsstipendium, 3 000 kr:

Malin Blom HA3.

Skövde Cityförening, Handelsstipendium, 1 000 kr:

Amanda Wigholm HA3.

Commerce Stipendiet, Handelsstipendium, 1 000 kr:

Eleonor Dahlgren HA3.

Eins Esplanad, Handelsstipendium, 1 000 kr:

Sandra Svensson HA3.

Cejn och Furhoffs, Teknikstipendium, 1 000 kr:

Karl Strålman TE3b.

Filip Bergqvist TE3a.

Sofia Holck Clausen TE3b.

Frimurarsamfällighetens stipendium, 1 500 kr:

Fredrik Liberger Alknäs HA3.

Florian Brahimi VO3h.

Stipendium Stiftelsen för de grafiska yrkenas främjande, 1 500 kr:

Amanda Sandnes ES3e.

Alva Wärnå ES3e.

Swedbanks Ekonomistipendium, 2 000 kr:

Ellen Wallskog EK3a.

Skövde Humanistiskaförenings Humaniststipendium, 2 000 kr:

Julia Hallbäck HU3.

Västra Götalandsregionens Vård- och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Erik Hellkvist VO3r.

Elin Funk VO3s.

Skövde kommuns Vård och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Rasmus Örqvist VO3h.

Vilma Ward VO3r.

Jesper Holmberg VO3s.

Hjo kommuns Vård och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Sofia Rydén VO3h.

Karlsborg kommuns Vård och omsorgsstipendie, 1 000 kr:

Lina Ekstrand VO3s.

Tibro kommuns Vård och omsorgsstipendie: 1 000 kr:

Matilda Berling VO3r.