19 apr 2016 14:27

19 apr 2016 14:27

Skövde IK förlänger med två spelare

ISHOCKEY: Målvakt och back har skrivit på ettårskontrakt

Skövde IK arbetar med nästa säsongs spelartrupp och har nu gjort klart med två spelare om en fortsättning. Målvakten David Persson-Thorsell, 21 år, och backen Albin Andersson har skrivit på ett nytt ettårskontrakt med SIK.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

Skövde IK har förlängt med två spelare till nästa säsong.

Det handlar om målvakten David Persson-Thorsell, 21 år, som lånades in från Tibro IK till SIK efter jul och backen Albin Andersson, 23 år, som går mot sin femte säsong i SIK-tröjan.

De båda har skrivit på ett nytt ettårsavtal med SIK.

”David är en ung och utvecklingsbar målvakt som med rätt träning har alla förutsättningar att ta nästa steg i sin karriär. Det ska bli spännande att följa David och hans samarbete med nye målvaktstränaren Pierre Svensson”, skriver klubbens sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

”Albin är en spelare som sällan eller aldrig får de stora rubrikerna men som är på jobbet alla dagar i veckan och som alltid gör ett bra arbete i det tysta. Trots sina unga år är Albin en av lagets mest erfarna spelare vilket är mycket betydelsefullt i kommande säsongs lagbygge”, skriver Ljunggren vidare.

Skövde IK har förlängt med två spelare till nästa säsong.

Det handlar om målvakten David Persson-Thorsell, 21 år, som lånades in från Tibro IK till SIK efter jul och backen Albin Andersson, 23 år, som går mot sin femte säsong i SIK-tröjan.

De båda har skrivit på ett nytt ettårsavtal med SIK.

”David är en ung och utvecklingsbar målvakt som med rätt träning har alla förutsättningar att ta nästa steg i sin karriär. Det ska bli spännande att följa David och hans samarbete med nye målvaktstränaren Pierre Svensson”, skriver klubbens sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

”Albin är en spelare som sällan eller aldrig får de stora rubrikerna men som är på jobbet alla dagar i veckan och som alltid gör ett bra arbete i det tysta. Trots sina unga år är Albin en av lagets mest erfarna spelare vilket är mycket betydelsefullt i kommande säsongs lagbygge”, skriver Ljunggren vidare.