24 jul 2016 21:25

24 jul 2016 21:25

Skadat knä stoppade Sara

ORIENTERING: Första etappen i O-ringen

När O-ringen i orientering drog igång i Sälenfjällen var cirka 20 000 orienterare ute på klassiska fjäll norr om Högfjällshotellet. Bland dem Falköpings Sara Hagström som innan knäskadan för två veckor sedan verkligen drömde om ett häftigt O-ringen i seniorklass.
  Skriv ut artikeln      Rätta fel

– Men så blev det inte! Jag stack ut idag men kunde inte alls löpa och det gör ont också när jag går, menade Sara som var riktigt ledsen då hon linkat in i måltältet för att checka ut som bruten och för att att lämna tillbaka sin GPS.

– Jag har kört en del rullskidor klassiskt så jag får väl göra det igen, sa en inte alltför optimistisk Sara.

Hennes lillasyster Johanna kom direkt till Sälen från ett fartläger på skidor i Idre. Hon har knappt orienterat i år men blev 61:a i D18 elit.

– Kan inte påstå att det gick fort och inte heller särskilt mycket rätt men det var ändå kul. O-ringenstämningen kom nästan direkt på väg till start och kanske kan jag få till en bra etapp under veckan, sa Johanna.

Kan vändas i framgång

Inte heller i övrigt är det just nu samma flyt för Falköpingstjejerna som för ett par år sedan. Om Saras knä slutar smärta har hon ändå chans på en mindre formtopp till VM. Det återstår fortfarande fyra veckor till VM i Strömstad. Och Sara har vänt svåra motgångar till succé tidigare.

Två Falköpingstjejer var dock riktigt nöjda efter etapp ett. Särskilt Alva Sonesson som blev åtta i D15-klassen.

– Det var roligt och fin terräng och jag har inte missat mycket och gick till och med vissa sträckor. Är lite förkyld och satsade på att hitta rätt och det funkade.

Hon och mamma och pappa, Håkan och Helena Sonesson, samt lillasyster Elsa Sonesson, 25:a i D13, trivs i Sälen och tänker njuta av hela O-ringenveckan.

– Jag har också verkligen orienterat rätt hela vägen, tyckte Elsa.

Favoriterna höll

I övrigt vann de två storfavoriterna Thierry Guergioiu och Tove Alexandersson i seniorelitklasserna, ganska klart och på mycket snabba tider.

Jerker Lysell från Rehns BK i Bollnäs matchade Thierry bäst av alla från en mycket tidigt startposition.

– Nu måste jag nog köra hela veckan. Hade annars funderade på att springa bara första etappen, sa Jerker.

Lika positiv efter etapp ett var även Tibro OK:s Rickard Djerf, som femma, 4,36 efter, i stentuffa H18-elitklassen som toppades av tre svenska juniorlandslagsorienterare.

– Jag har tränat mer rätt än tidigare, både fysiskt och tekniskt och blivit jämnare. Förra året blandade jag bra etapper med rena djupdykningar på andra. I år är självförtroendet bätte, menade Tibrokillen.

– Men så blev det inte! Jag stack ut idag men kunde inte alls löpa och det gör ont också när jag går, menade Sara som var riktigt ledsen då hon linkat in i måltältet för att checka ut som bruten och för att att lämna tillbaka sin GPS.

– Jag har kört en del rullskidor klassiskt så jag får väl göra det igen, sa en inte alltför optimistisk Sara.

Hennes lillasyster Johanna kom direkt till Sälen från ett fartläger på skidor i Idre. Hon har knappt orienterat i år men blev 61:a i D18 elit.

– Kan inte påstå att det gick fort och inte heller särskilt mycket rätt men det var ändå kul. O-ringenstämningen kom nästan direkt på väg till start och kanske kan jag få till en bra etapp under veckan, sa Johanna.

Kan vändas i framgång

Inte heller i övrigt är det just nu samma flyt för Falköpingstjejerna som för ett par år sedan. Om Saras knä slutar smärta har hon ändå chans på en mindre formtopp till VM. Det återstår fortfarande fyra veckor till VM i Strömstad. Och Sara har vänt svåra motgångar till succé tidigare.

Två Falköpingstjejer var dock riktigt nöjda efter etapp ett. Särskilt Alva Sonesson som blev åtta i D15-klassen.

– Det var roligt och fin terräng och jag har inte missat mycket och gick till och med vissa sträckor. Är lite förkyld och satsade på att hitta rätt och det funkade.

Hon och mamma och pappa, Håkan och Helena Sonesson, samt lillasyster Elsa Sonesson, 25:a i D13, trivs i Sälen och tänker njuta av hela O-ringenveckan.

– Jag har också verkligen orienterat rätt hela vägen, tyckte Elsa.

Favoriterna höll

I övrigt vann de två storfavoriterna Thierry Guergioiu och Tove Alexandersson i seniorelitklasserna, ganska klart och på mycket snabba tider.

Jerker Lysell från Rehns BK i Bollnäs matchade Thierry bäst av alla från en mycket tidigt startposition.

– Nu måste jag nog köra hela veckan. Hade annars funderade på att springa bara första etappen, sa Jerker.

Lika positiv efter etapp ett var även Tibro OK:s Rickard Djerf, som femma, 4,36 efter, i stentuffa H18-elitklassen som toppades av tre svenska juniorlandslagsorienterare.

– Jag har tränat mer rätt än tidigare, både fysiskt och tekniskt och blivit jämnare. Förra året blandade jag bra etapper med rena djupdykningar på andra. I år är självförtroendet bätte, menade Tibrokillen.

  • Johnny Fransson

Resultat

H21E 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 65.21

D21E 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 58.51

H20E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 53.20

D20E 1) Tilda Johansson, OK Orion, 46.39, 93) Emma Kindbom, IF Hagen, 83.50

H18E 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 39.43, 5) Rickard Djerf, Tibro OK, 42.06, 98) Carl Holmberg, IF Hagen, 59.38, 101) Hampus Nyström, IF Hagen, 59.58

D18E 1) Ida Øbro, OK Orion, 40.01, 61) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 54.41

H21E2 1) Johan Aronsson, OK Tisaren, 67.38

D21E2 1) Anna Persson, FK Göingarna, 59.43

H18E2 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 39.10

D18E2 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 51.04

D10 1) Lina Ås, Lunds OK, 13.44, 57) Emma Ahlén, IF Hagen, 19.24

D11 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 17.37, 133) Alma Ander, Istrums SK, 50.36, 134) Tindra Molin, Falköpings AIK OK, 50.37, 158) Maja Johansson, Gudhems IF, 73.11

D12 1) Cornelia Kindlund, OK Tyr, 19.55, 64) Emia Hjort, Falköpings AIK OK, 29.07, 147) Elin Danielsson, Istrums SK, 38.04

D12K 1) Emma Rindstig, SOK Viljan, 13.54

D13 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 26.14, 25) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 33.54, 48) Vera Pettersson, Falköpings AIK OK, 38.33, 135) Malin Kindbom, IF Hagen, 58.30, 190) Sofie Strandby, SOK Träff, 110.47

D14 1) Emma Ling, IK Hakarpspojkarna, 24.02, 132) Elin Johansson, Gudhems IF, 50.24

D14K 1) Alva Pleiner, Täby OK, 22.40, 3) Matilda Ahlström, Istrums SK, 23.48, 20) Ebba Paulsson, Gudhems IF, 29.09, 47) Vera Wallin, Falköpings AIK OK, 39.50

D15 1) Jenny Baklid, Konnerud IL, 27.01, 8) Alva Sonesson, Falköpings AIK OK, 30.24, 31) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 35.01, 69) Alma Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 42.10, 79) Ida Roos, IF Hagen, 43.50

D16 1) Inka Nurminen, Jämsän Retki-Veikot, 28.46, 98) Tindra Hjort, Falköpings AIK OK, 48.32

D16K 1) Sara Junevik, Leksands OK, 30.26, 20) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 54.10

D17-20K 1) Tine Dalgaard, Kolding OK, 38.43

D18 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 43.07, 24) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 53.57, 43) Hedvig Reisen, IF Hagen, 59.06, 60) Lina Lundberg, Istrums SK, 63.36, 84) Evelina Peterson, Falköpings AIK OK, 83.01

D20 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 35.59

D21-1 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 46.33

D21-2 1) Sofia Törnqvist, IFK Lidingö SOK, 48.04, 36) Elin Törnroth, Hjobygdens OK, 63.33, 71) Emilia Henrysson, Tibro OK, 71.23, 80) Anna Olsson, Tibro OK, 74.39, 90) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 77.55, 114) Malin Andrén, Tibro OK, 91.05, ) Ebba Andrén, Tibro OK, 91.05

D21K-1 1) Jannie Hagård, OK Pan-Kristianstad, 31.49, 23) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 42.22, 30) Ida Willén, Falköpings AIK OK, 43.02, 42) Maria Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 44.47, 57) Karin Klamfelt, Tibro OK, 47.43, 131) Emma Sjöberg, Tibro OK, 60.54, 147) Martina Löfving, Tibro OK, 64.07, 167) Anna Hammar, Falköpings AIK OK, 98.20

D21K-2 1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 33.06

D35 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 40.36, 16) Maria Sahlén, IF Hagen, 49.52

D35K 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 26.25, 37) Malin Sörstrand, Istrums SK, 39.16, 102) Sofia Hjort, Falköpings AIK OK, 50.35, 110) Åsa Tidquist, Falköpings AIK OK, 52.52

D40 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 28.53, 86) Nina Ahlén, IF Hagen, 55.02

D40K-1 1) Louise Götfors, Göteborg-Majorna OK, 26.19, 97) Jessica Holst, Hjobygdens OK, 49.24

D40K-2 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 24.44

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 27.44

D45K-1 1) Marie Dahlgren, Filipstads OK, 26.20

D45K-2 1) Mona Lome, Hamar OK, 25.54, 18) Anki Blennow, Falköpings AIK OK, 31.01, 42) Karin Torstensson, Falköpings AIK OK, 34.29, 54) Anna Stomberg, IF Hagen, 36.20, 81) Anna-Karin Ryberg, OK Klyftamo, 40.54, 96) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 44.20

D50 1) Christina Smedberg, OK Skogsfalken, 29.20, 52) Maria Widmark, IF Hagen, 39.51, 68) Pia Käck Fritzell, Gudhems IF, 42.43, 71) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 42.56, 86) Caroline Hagström, Falköpings AIK OK, 46.15

D50K 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 23.54, 39) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 33.06, 71) Lena Reisen, IF Hagen, 37.09, 124) Ewa Holmberg, IF Hagen, 47.56

D55 1) Karin Gunnarsson, Stora Tuna OK, 30.14, 25) Eva Rabe Magnusson, IF Hagen, 35.41, 95) Ingrid Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 47.48

D55K 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 26.40, 5) Annika Brämerson, Tibro OK, 29.21, 6) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 29.39, 7) Lotta Stigsdotter, IF Hagen, 29.58, 72) Gun Lundberg, Istrums SK, 42.19, 85) Ann Nyström, IF Hagen, 46.09, 96) Susanne Olsson, Gudhems IF, 54.37

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 23.42, 19) Inger Westerberg, IF Hagen, 34.03, 26) Pia Svensson, Falköpings AIK OK, 36.02, 62) Evamarie Lundahl, IF Hagen, 51.15

D60K 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 27.11, 21) Ing-Marie Hjert, Falköpings AIK OK, 36.29, 24) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 37.11, 26) Monica Abrahamsson, Gudhems IF, 38.09, 32) Berit Klamfelt, Tibro OK, 40.11, 55) Elise Johansson, Falköpings AIK OK, 44.28

D65 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 26.59

D65K 1) Monica Djurberg, OK Tyr, 27.47, 73) Britt-Marie Rydberg, Istrums SK, 48.54, 86) Gisela Löfving, Tibro OK, 59.58

D70 1) Birgitta Arlebo, KFUM Örebro OK, 27.50

D70K 1) Ingrid Rex Wallström, OK Landehof, 27.59, 57) Barbro Wahlström, Istrums SK, 49.22

D75 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 30.23, 34) Ann-Catrine Ahlström, Hjobygdens OK, 65.38

D80 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 33.01, 4) Britta Sahl, IF Hagen, 43.16

D85 1) Gunvor Hedin-Håkansson, Markbygdens OK, 44.35

D90 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 107.28

H10 1) Max Österberg, Gustavsbergs OK, 11.12, 11) Julius Wiklund, Falköpings AIK OK, 13.15, 43) William Härström, Falköpings AIK OK, 15.39, 104) Oliver Hammar, Falköpings AIK OK, 20.03, 128) Adam Samuelsson, Falköpings AIK OK, 21.19

H11 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 17.37

H12 1) Linus Vernström, Ronneby OK, 17.40

H12K 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 14.45

H13 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 19.25, 11) Edvin Henrysson, Tibro OK, 27.00, 30) Anton Carlsson, IF Hagen, 29.54, 137) Linus Ahlén, IF Hagen, 48.24, 195) Simon Hermansson, Gudhems IF, 67.14, 201) Gustav Lidman, Tibro OK, 69.45

H14 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 21.29, 85) Lukas Andrén, Tibro OK, 35.21, 172) Olle Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 49.20

H14K 1) Tor Rönnestrand, Frösö IF, 18.58, 4) Lukas Magnerfelt, Falköpings AIK OK, 20.29

H15 1) Philip Carlsson, Nyköpings OK, 28.12, 17) Alfred Pettersson, Falköpings AIK OK, 34.15, 121) Johan Holmberg, IF Hagen, 54.39, 153) Marcus Hermansson, IF Hagen, 69.49

H16 1) Sander Arntzen, Asker SK, 27.45, 23) Daniel Bogren, IF Hagen, 33.06, 59) Marcus Carlsson, IF Hagen, 36.46

H16K 1) Simon Björnehäll, OK Gränsen, 32.43, 5) Johan Kindbom, IF Hagen, 39.25, 21) Benjamin Pauli, Istrums SK, 59.21, 29) Alfred Ander, Istrums SK, 63.56

H17-20K 1) Filip Hahne, Insjöns IF OK, 35.50, 2) Erik Widmark, IF Hagen, 37.25

H18 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 35.23, 22) Oscar Stomberg, IF Hagen, 50.18, 41) Simon Wiklund, Falköpings AIK OK, 56.45

H20 1) Loke Agmarken, Halmstad OK, 46.16, 48) Carl Strandby, SOK Träff, 80.44

H21-1 1) Mathias Drage, Kongsberg OL, 55.26

H21-2 1) Emil Kalered, OK Denseln, 54.31, 56) Jonas Hjert, Falköpings AIK OK, 70.27, 78) Johan Olsson, Hjobygdens OK, 75.28, 84) Oscar Törnroth, Hjobygdens OK, 77.48, 141) Adam Fredén, Falköpings AIK OK, 97.12

H21K-1 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 36.58

H21K-2 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 38.37, 25) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 49.26, 71) Tobias Rehnholm, Falköpings AIK OK, 57.25, 79) Jens Nyström, IF Hagen, 58.43, 83) Henrik Balagué, Falköpings AIK OK, 59.16, 88) Daniel Härström, Falköpings AIK OK, 59.40, 128) Niclas Westerberg, IF Hagen, 67.56, 147) Rikard Gustavsson, Gudhems IF, 74.07, 164) Anton Pettersson, Tibro OK, 78.50

H35 1) Per Eklöf, OK Milan, 46.09

H35K 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 32.30, 48) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 44.53, 116) Niklas Fallgren, Gudhems IF, 56.22, 137) Per Ivarsson, Tibro OK, 59.37, 146) Magnus Dalenstam, Istrums SK, 60.44

H40 1) Jani Lakanen, Koovee, 36.27, 34) Anders Påhlman, Istrums SK, 46.11, 76) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 52.03, 125) Peter Brämerson, Tibro OK, 59.33, 174) Jonas Lundgren, Tibro OK, 68.47, 191) Svante Andrén, Tibro OK, 74.09, 198) Mats Ahnheim, Tibro OK, 76.46, 200) Greger Ahlén, IF Hagen, 77.20, 205) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 78.19, 222) Alexander Wickman, Tibro OK, 91.01, 229) Thomas Ljungqvist, Tibro OK, 126.55

H40K-1 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 32.04

H40K-2 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 33.18, 83) Håkan Sonesson, Falköpings AIK OK, 50.49, 90) Hans Påhlman, Istrums SK, 52.01, 91) Jonas Pålsson, K 3 IF, 52.05, 107) Jonas Holst, Hjobygdens OK, 55.13, 125) Stefan Andersson, Istrums SK, 59.40, 144) Erik Andersson, Istrums SK, 67.45

H45-1 1) Allan Mogensen, OK Ravinen, 35.44, 37) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 45.10, 51) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 47.44, 80) Anders Kindbom, IF Hagen, 50.59, 142) Mats Karlsson, IF Hagen, 90.47

H45-2 1) Gjermund Urset, Bul-Tromsø IL, 35.53

H45K-1 1) Håkan Berglund, IF Thor, 30.28

H45K-2 1) Johan Sundén, Västerås SOK, 26.18, 46) Mattias Hedfjärd, Gudhems IF, 33.39, 52) Mats Johnsson, Falköpings AIK OK, 34.18, 92) Anders Sträng, Falköpings AIK OK, 39.12, 108) Dennis Roos, SOK Träff, 41.04, 113) Per Carlsson, IF Hagen, 41.45, 145) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 46.25

H50-1 1) Conny Forsberg, Långhundra IF, 32.41

H50-2 1) Lars Håkan Sandvik, Attunda OK, 33.31, 25) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 41.12, 57) Jonas Hagström, Falköpings AIK OK, 47.30

H50K-1 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 29.08

H50K-2 1) Fredrik Barrulf, OK Tyr, 26.56, 56) Anders Jakobsson, SOK Träff, 36.03, 72) Jonas Månsson, K 3 IF, 37.38, 103) Peter Ravnell, Gudhems IF, 43.02, 113) Fritiof Andersson, Gudhems IF, 45.34, 116) Mikael Peterson, Falköpings AIK OK, 46.51, 130) LEIF LENNART JOACIM Ahnheim, Tibro OK, 50.29, 145) Sören Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 61.32

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 33.03, 17) Lars Holmberg, IF Hagen, 37.26, 21) Ola Lundh, IF Hagen, 38.13, 142) Michael Karlsson, OK P4, 58.31, 144) Arne Sääf, Gudhems IF, 58.41, 193) Jan Sveide, IF Hagen, 144.19

H55K 1) Petter Gullikstad, Røros IL, 24.54, 59) Stefan Stomberg, IF Hagen, 33.25, 102) Bengt Lundberg, Istrums SK, 38.22, 115) Klas Fredrikson, Istrums SK, 40.19, 135) Jens Danielsson, Istrums SK, 46.51

H60 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 29.52, 39) Anders Eriksson, IF Hagen, 39.53, 45) Uno Magnusson, IF Hagen, 41.25, 84) Owe Törnroth, Hjobygdens OK, 50.12, 113) Hans Tuvesson, IF Hagen, 60.24, 132) Bengt Johansson, OK P4, 98.43

H60K 1) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 26.46, 63) Tommy Westerberg, IF Hagen, 36.25, 76) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 37.23, 101) Lennart Jakobsson, Tibro OK, 40.05, 151) Jan-Åke Emilsson, Gudhems IF, 46.23

H65 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 30.25, 16) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 37.28, 47) Lennart Sibeck, Falköpings AIK OK, 41.06, 51) Håkan Olsson, Hjobygdens OK, 41.34, 91) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 49.00

H65K 1) Stanislav Lesnikov, Azimuth-SPB, 25.28, 33) Vidar Löfving, Tibro OK, 31.45, 58) Bo Klamfelt, Tibro OK, 33.52, 131) Kurt Johansson, Falköpings AIK OK, 43.21

H70 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 29.12, 73) Kay Svensson, OK P4, 50.11, 82) Lars Wahlström, Istrums SK, 53.14

H70K 1) Ulf Löfgren, Stora Tuna OK, 23.45, 7) Christer Ottosson, OK P4, 25.46, 35) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 29.29, 85) Knut Höök, OK Klyftamo, 35.03, 110) Rolf Gabrielsson, Falköpings AIK OK, 38.30, 146) Jan Elfsberg, Falköpings AIK OK, 44.04

H75 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 26.57, 4) Bengt Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 35.01, 48) Kuno Ekdahl, OK P4, 47.45, 82) Regor Niklasson, IK Albion, 56.23, 96) Gunnar Bryst, Hjobygdens OK, 62.00

H80 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 28.50, 19) Stig Sahl, IF Hagen, 42.52, 44) Bertil Wiklund, IK Wilske, 72.08

H85 1) Ove Kilborn, Uddevalla IS, 32.53, 11) Torsten Björkeroth, OK P4, 49.54

H90 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 28.46

U1 1) Emil Johansson, Västvärmlands OK, 12.32, 134) Alma Wickman, Tibro OK, 19.44, 266) Hugo Samuelsson, Falköpings AIK OK, 24.40

U2 1) Sofia Olsson, IK Hakarpspojkarna, 17.27, 64) Tilde Hermansson, IF Hagen, 24.12, 80) Hampus Sahlén, IF Hagen, 24.46, 144) Lova Tidquist, Falköpings AIK OK, 28.06

D21M 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 32.36, 85) Rocío Balagué, Falköpings AIK OK, 68.24

D35M 1) Stina Carlsson, OK Letstigen, 26.57, 4) Katrine Stenlund, OK Klyftamo, 36.40, 23) Marie Wickman, Tibro OK, 44.42

D40M 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 30.05, 24) Åsa Johansson, Gudhems IF, 39.32, 103) Hanna Samuelsson, Falköpings AIK OK, 56.33

D45M 1) Ingela Andersson, OK Orion, 29.40, 28) Annica Henrysson, Tibro OK, 41.36, 36) Annelie Hallqvist, IF Hagen, 42.25, 124) Lena Carlsson Tell, IF Hagen, 59.27

D50M 1) Annette Lunde, OK Landehof, 30.58, 16) Monica Laage, Falköpings AIK OK, 42.41, 38) Kerstin Larsson, IF Hagen, 47.56, 70) Carina Lundh, IF Hagen, 57.38, 72) AnnKristin Andrén, Tibro OK, 58.05

D55M 1) Ingrid Adolfsson, OK Bävern, 35.08, 29) Clary Siewertz, Gudhems IF, 52.13, 60) Margaretha Fredrikson, Istrums SK, 70.09, 61) Kristina Svenning, Falköpings AIK OK, 71.12

D60M 1) Kerstin Carlsson, OK Letstigen, 32.56, 11) Gunnel Hultqvist, IF Hagen, 41.48, 13) Anna-Carin Molin, Falköpings AIK OK, 42.40

D65M 1) Christina Gohde, Västerås SOK, 40.08

D70M 1) Astrid Johannesson, Helsingborgs SOK, 40.12

D80M 1) Marianne Höglund, FK Herkules, 51.22

H21M 1) Erik Björk, OK Tisaren, 48.06, 18) Michael Persson, IF Hagen, 63.27, 51) Björn Sahl, IF Hagen, 76.18, 52) Peter Kjellberg, Istrums SK, 76.22, 59) Roelof Bevort, Tibro OK, 79.27

H35M 1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 40.57

H40M 1) Magnus Jansson, OK Hällen, 41.08, 78) Pär Larsson, IF Hagen, 86.16

H45M 1) Johan Eveborn, SOK Viljan, 35.38

H50M 1) Lennart Sjöberg, , 37.48, 61) Stefan Laage, Falköpings AIK OK, 67.55

H55M 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 29.07, 10) Jan Sahl, IF Hagen, 37.48, 34) Stefan Olsson, IF Hagen, 49.57, 38) Mark Reisen, IF Hagen, 52.09, 43) Håkan Eggert, IF Hagen, 56.27

H60M 1) Anders Bergström, SK Björnen, 28.04, 25) Cronje Forsgren, Tidaholm SOK Sisu, 39.31

H65M 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 33.16

H70M 1) Mårten Svensson, OK Gipen, 33.36

H80M 1) Bert Persson, Filipstads OK, 46.50

Open 1 1) Axel Larsson, Laxå OK, 19.42, 65) Karin Andersson (Nyström), IF Hagen, 38.12

Open 2 1) Vincent Nilsson, IK Vista, 26.58, 6) Emil Fritzell, Gudhems IF, 32.30, 47) Emma Lindqvist, Gudhems IF, 59.35

Open 3 1) Emma Andersson, Göteborg, 23.06, 21) Karin Månsson, SOK Träff, 32.04, 36) Hans-Göran Fredén, Falköpings AIK OK, 35.09, 58) Ann-Sofie Torbjörn, Gudhems IF, 37.20, 176) Malin Ander, Istrums SK, 45.59, 204) Nina Månsson, SOK Träff, 48.25, 234) Sara Ivarsson, Tibro OK, 49.54, 238) Annelie Österlund, IF Hagen, 50.09, 255) Lena Johnsson, Falköpings AIK OK, 51.13, 302) Birgitta Augustsson, Tibro OK, 54.44

Open 4 1) Tua Wigforss, Arboga OK, 0.00, 8) Henrik Reisen, IF Hagen, 41.51

Open 5 1) Fredrik Johansson, Ronneby OK, 25.23, 51) Marie Strandby, SOK Träff, 33.48, 117) Linus Roos, SOK Träff, 39.23, 143) Lena Fredén, Falköpings AIK OK, 40.41, 203) Tord Strandby, SOK Träff, 45.36, 242) Catarina Karlsson, SOK Träff, 48.23, 251) Emma Lundgren, Falköpings AIK OK, 49.04, 332) Thomas Henrysson, Tibro OK, 57.05, 375) Evelina Härström, Falköpings AIK OK, 62.31

Open 6 1) Peter Ekdahl, Emmaboda Verda OK, 41.08, 19) Håkan Johansson, Gudhems IF, 57.33

Open 7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 19.32, 10) Robert Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, 23.50, 20) Karin Holm, Falköpings AIK OK, 25.33, 28) Sten Olsson, OK Klyftamo, 26.37, 58) Elsa Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 29.49, 68) Lars-Åke Persson, Gudhems IF, 30.18, 94) Anders Jonsson, OK Klyftamo, 31.47, 143) Ella Johansson, Tibro OK, 36.23, 163) Carl-Christian Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 37.31, 183) Tommy Karlsson, Gudhems IF, 38.53, 210) Clara Jakobsson, Tidaholm SOK Sisu, 42.18, 223) Hanna Andersson, Falköpings AIK OK, 43.32, 254) Doris Danielsson, Istrums SK, 47.01, 324) Roland Karlsson, SOK Träff, 68.17, 336) Cecilia Sibeck, Falköpings AIK OK, 78.12

Open 8 1) Anders Dalin, Leksands OK, 26.19, 61) Jonas Svedberg, Tibro OK, 38.54, 70) Niklas Sahlén, IF Hagen, 40.07, 96) Maria Bogren, IF Hagen, 42.26, 107) Johannes Paulsson, Tibro OK, 44.20, 114) Harri Viinamäki, IF Hagen, 44.58, 116) Erik Sjöberg, Tibro OK, 45.04, 158) Lina Andersson, Falköpings AIK OK, 48.54, 166) Jan Samuelsson, Falköpings AIK OK, 49.46

Open 9 1) Jonas Leandersson, Södertälje-Nykvarn OF, 34.06, 12) David Jonsson, OK Klyftamo, 51.21

Open 10 1) Erik Kindlundh, FK Finn, 32.53, 51) Helena Sonesson, Falköpings AIK OK, 63.45, 66) Annica Höckergård, IF Hagen, 74.30

Open 11 1) Lars Øivind Amundsen, Trøsken IL, 32.55

Open 12 1) Phil Winskill, Cornwall OC, 56.45, 31) Elin Herrmann, Falköpings AIK OK, 87.08

Open hittaut

Challenge D 10 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 55.49

Challenge H 10 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 46.08, 72) John Andersson, Falköpings AIK OK, 82.49

Challenge D 5 1) Klara Ask, Markbygdens OK, 32.39, 14) Ellen Henrysson, Tibro OK, 41.54, 29) Tilda Wiklund, Falköpings AIK OK, 48.36

Challenge H 5 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 28.15

Källa: