25 jul 2016 21:20

25 jul 2016 21:20

Tuff utmaning i fjällen

ORIENTERING: Andra etappen av O-Ringen

De flesta som sprang etapp två av O-Ringen i Sälen stönade och nästan kippade efter andan när de nått målet. Utom superöverlägsna Tove Alexandersson i dameliten och uppstickaren Jerker Lysell som vann etapp två före Thierry Guergiou.

Riktigt trötta vid målgången med sen start var Hagenjuniorerna Emma Kindbom (D20 elit) och Hampus Nyström (H18 elit).

– Jag anmälde mig i november och så blev jag förkyld innan O-Ringen. Jag ville inte byta klass eller avstå helt så nu får det bli en del gående ute på banorna. Idag började vi också med en gigantisk uppförbacke redan till starten, berättade Emma.

Tuff terräng

Ute på banan var det också betydligt tuffare terräng än under första etappen.

– Fler raviner och mer växtlighet på marken även ute på kalfjället, menar Emma.

Hampus Nyström kom i mål nästan samtidigt och var riktigt sliten.

– Jag har tvingats gå en hel del på banan! Benen var alltför trötta. Nu är det bara att hoppas på piggare ben imorgon när det är medeldistans här nedanför fjälltopparna.

Då blir det antagligen svårare orientering i tätare skog med sämre sikt och automatiskt lägre fart. På onsdag är det vilodag vilket alla redan längtar efter.

Johanna allt piggare!

En av de få som var riktigt pigg efter gårdagens målgång var Falköpings Johanna Hagström. 17:e plats på etappen och klättring till 31:a totalt visar att Johanna är ytterst vältränad.

– Det var riktigt roligt idag. Färre missar än första etappen och så orkade jag också lägga på en långspurt, sa Johanna som grattades vid målet av klubbkamraten Jonas Hjert, dock ej godkänd i H21-2.

– Extra kul då att andra springer bra!

Riktigt trötta vid målgången med sen start var Hagenjuniorerna Emma Kindbom (D20 elit) och Hampus Nyström (H18 elit).

– Jag anmälde mig i november och så blev jag förkyld innan O-Ringen. Jag ville inte byta klass eller avstå helt så nu får det bli en del gående ute på banorna. Idag började vi också med en gigantisk uppförbacke redan till starten, berättade Emma.

Tuff terräng

Ute på banan var det också betydligt tuffare terräng än under första etappen.

– Fler raviner och mer växtlighet på marken även ute på kalfjället, menar Emma.

Hampus Nyström kom i mål nästan samtidigt och var riktigt sliten.

– Jag har tvingats gå en hel del på banan! Benen var alltför trötta. Nu är det bara att hoppas på piggare ben imorgon när det är medeldistans här nedanför fjälltopparna.

Då blir det antagligen svårare orientering i tätare skog med sämre sikt och automatiskt lägre fart. På onsdag är det vilodag vilket alla redan längtar efter.

Johanna allt piggare!

En av de få som var riktigt pigg efter gårdagens målgång var Falköpings Johanna Hagström. 17:e plats på etappen och klättring till 31:a totalt visar att Johanna är ytterst vältränad.

– Det var riktigt roligt idag. Färre missar än första etappen och så orkade jag också lägga på en långspurt, sa Johanna som grattades vid målet av klubbkamraten Jonas Hjert, dock ej godkänd i H21-2.

– Extra kul då att andra springer bra!

  • Johnny Fransson

ORIENTERNG

O-Ringen efter två etapper. (Kompletta lokala resultat)

H21E 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 138.15 (3) 72.54

D21E 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 119.04 (1) 60.13

D20E 1) Johanna Öberg, OK Linné, 97.38 (3) 48.40, 92) Emma Kindbom, IF Hagen, 167.58 (95) 84.08

H18E 1) Jesper Svensk, Stora Tuna OK, 84.50 (2) 44.03, 19) Rickard Djerf, Tibro OK, 94.57 (41) 52.51, 95) Hampus Nyström, IF Hagen, 122.50 (93) 62.52, 99) Carl Holmberg, IF Hagen, 124.57 (103) 65.19

D18E 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 85.42 (2) 42.46, 31) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 103.16 (17) 48.35

D10 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 36.39 (1) 21.51, 67) Emma Ahlén, IF Hagen, 53.25 (85) 34.01

D11 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 34.20 (1) 16.43, 140) Alma Ander, Istrums SK, 94.50 (150) 44.14, 157) Maja Johansson, Gudhems IF, 134.08 (163) 60.57

D12 1) Cornelia Kindlund, OK Tyr, 41.29 (3) 21.34, 46) Emia Hjort, Falköpings AIK OK, 56.58 (48) 27.51, 192) Elin Danielsson, Istrums SK, 114.21 (201) 76.17

D13 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 52.16 (1) 26.02, 43) Vera Pettersson, Falköpings AIK OK, 74.06 (53) 35.33, 46) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 74.23 (95) 40.29, 146) Malin Kindbom, IF Hagen, 113.48 (166) 55.18, 187) Sofie Strandby, SOK Träff, 176.42 (181) 65.55

D14 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 50.14 (1) 25.53, 158) Elin Johansson, Gudhems IF, 117.37 (171) 67.13

D14K 1) Alva Pleiner, Täby OK, 51.01 (4) 28.21, 5) Matilda Ahlström, Istrums SK, 56.54 (11) 33.06, 10) Ebba Paulsson, Gudhems IF, 62.05 (10) 32.56, 27) Vera Wallin, Falköpings AIK OK, 74.47 (16) 34.57

D15 1) Jenny Baklid, Konnerud IL, 56.38 (1) 29.37, 12) Alva Sonesson, Falköpings AIK OK, 65.59 (18) 35.35, 21) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 71.23 (19) 36.22, 61) Alma Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 85.40 (66) 43.30, 76) Ida Roos, IF Hagen, 87.55 (72) 44.05

D16 1) Inka Nurminen, Jämsän Retki-Veikot, 62.14 (4) 33.28, 92) Tindra Hjort, Falköpings AIK OK, 96.02 (87) 47.30

D16K 1) Sara Junevik, Leksands OK, 63.19 (1) 32.53, 21) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 108.23 (25) 54.13

D18 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 89.19 (3) 46.12, 17) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 107.09 (16) 53.12, 43) Hedvig Reisen, IF Hagen, 120.43 (50) 61.37, 67) Lina Lundberg, Istrums SK, 137.34 (78) 73.58, 86) Evelina Peterson, Falköpings AIK OK, 160.51 (83) 77.50

D21-2 1) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, 98.26 (2) 50.10, 42) Elin Törnroth, Hjobygdens OK, 130.19 (53) 66.46, 69) Emilia Henrysson, Tibro OK, 143.35 (79) 72.12, 87) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 151.42 (83) 73.47, 107) Anna Olsson, Tibro OK, 168.52 (122) 94.13, 126) Malin Andrén, Tibro OK, 191.42 (131) 100.37

D21K-1 1) Jannie Hagård, OK Pan-Kristianstad, 67.50 (1) 36.01, 19) Ida Willén, Falköpings AIK OK, 87.58 (17) 44.56, 32) Karin Klamfelt, Tibro OK, 93.26 (19) 45.43, 39) Maria Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 95.51 (47) 51.04, 49) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 98.20 (75) 55.58, 121) Emma Sjöberg, Tibro OK, 120.56 (95) 60.02, 128) Martina Löfving, Tibro OK, 124.07 (94) 60.00, 162) Anna Hammar, Falköpings AIK OK, 180.32 (160) 82.12

D35 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 86.26 (1) 45.50, 16) Maria Sahlén, IF Hagen, 104.31 (19) 54.39

D35K 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 56.51 (2) 30.26, 33) Malin Sörstrand, Istrums SK, 80.28 (30) 41.12, 87) Sofia Hjort, Falköpings AIK OK, 103.36 (79) 53.01, 97) Åsa Tidquist, Falköpings AIK OK, 109.39 (95) 56.47

D40 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 63.37 (1) 34.44, 88) Nina Ahlén, IF Hagen, 129.13 (89) 74.11

D40K-1 1) Lena Turesson, OK Renen, 56.12 (2) 29.28, 90) Jessica Holst, Hjobygdens OK, 100.56 (95) 51.32

D45K-2 1) Mona Lome, Hamar OK, 58.44 (8) 32.50, 17) Karin Torstensson, Falköpings AIK OK, 67.37 (11) 33.08, 30) Anna Stomberg, IF Hagen, 71.30 (18) 35.10, 37) Anki Blennow, Falköpings AIK OK, 73.26 (58) 42.25, 71) Anna-Karin Ryberg, OK Klyftamo, 86.43 (70) 45.49, 80) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 90.10 (71) 45.50

D50 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 57.54 (1) 28.29, 55) Pia Käck Fritzell, Gudhems IF, 81.46 (50) 39.03, 66) Maria Widmark, IF Hagen, 85.25 (85) 45.34, 69) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 87.08 (80) 44.12, 73) Caroline Hagström, Falköpings AIK OK, 89.11 (73) 42.56

D50K 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 48.11 (1) 24.17, 31) Lena Reisen, IF Hagen, 65.53 (9) 28.44, 80) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 79.07 (122) 46.01, 113) Ewa Holmberg, IF Hagen, 90.26 (106) 42.30

D55 1) Elisabeth Fries, Umeå OK, 62.21 (2) 31.53, 23) Eva Rabe Magnusson, IF Hagen, 76.35 (30) 40.54, 71) Ingrid Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 90.59 (48) 43.11

D55K 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 54.39 (1) 27.59, 3) Lotta Stigsdotter, IF Hagen, 59.16 (3) 29.18, 7) Annika Brämerson, Tibro OK, 61.47 (10) 32.26, 37) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 75.08 (77) 45.29, 50) Ann Nyström, IF Hagen, 80.18 (23) 34.09, 66) Gun Lundberg, Istrums SK, 86.00 (65) 43.41, 88) Susanne Olsson, Gudhems IF, 95.39 (57) 41.02

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 54.19 (1) 30.37, 11) Inger Westerberg, IF Hagen, 68.49 (7) 34.46, 27) Pia Svensson, Falköpings AIK OK, 80.59 (34) 44.57, 55) Evamarie Lundahl, IF Hagen, 106.58 (50) 55.43

D60K 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 58.32 (1) 31.21, 15) Ing-Marie Hjert, Falköpings AIK OK, 77.15 (18) 40.46, 22) Berit Klamfelt, Tibro OK, 80.04 (15) 39.53, 24) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 82.06 (33) 44.55, 47) Monica Abrahamsson, Gudhems IF, 94.09 (67) 56.00, 51) Elise Johansson, Falköpings AIK OK, 96.51 (57) 52.23

D65K 1) Monica Djurberg, OK Tyr, 61.59 (1) 34.12, 67) Britt-Marie Rydberg, Istrums SK, 98.30 (51) 49.36, 85) Gisela Löfving, Tibro OK, 127.28 (85) 67.30

D70K 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 62.30 (2) 31.33, 56) Barbro Wahlström, Istrums SK, 105.36 (57) 56.14

D80 1) Bernice Antonsson, FK Friskus-Varberg, 73.06 (1) 37.49, 6) Britta Sahl, IF Hagen, 120.07 (7) 76.51

H10 1) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 28.56 (2) 17.27, 22) Julius Wiklund, Falköpings AIK OK, 37.11 (45) 23.56, 35) William Härström, Falköpings AIK OK, 39.20 (39) 23.41, 119) Oliver Hammar, Falköpings AIK OK, 51.07 (137) 31.04, 133) Adam Samuelsson, Falköpings AIK OK, 53.43 (151) 32.24

H13 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 42.03 (2) 22.38, 20) Anton Carlsson, IF Hagen, 59.58 (17) 30.04, 22) Edvin Henrysson, Tibro OK, 60.38 (43) 33.38, 141) Linus Ahlén, IF Hagen, 99.51 (159) 51.27, 177) Gustav Lidman, Tibro OK, 121.14 (160) 51.29, 182) Simon Hermansson, Gudhems IF, 125.05 (179) 57.51

H14 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 46.07 (3) 24.38, 118) Olle Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 78.53 (26) 29.33, 119) Lukas Andrén, Tibro OK, 79.02 (163) 43.41

H14K 1) Lucas Ahlström, Västerås SOK, 41.31 (2) 22.08, 7) Lukas Magnerfelt, Falköpings AIK OK, 52.00 (18) 31.31

H15 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 57.35 (1) 28.54, 15) Alfred Pettersson, Falköpings AIK OK, 70.09 (16) 35.54, 116) Johan Holmberg, IF Hagen, 110.56 (109) 56.17, 122) Marcus Hermansson, IF Hagen, 116.10 (69) 46.21

H16 1) Sander Arntzen, Asker SK, 57.50 (1) 30.05, 29) Daniel Bogren, IF Hagen, 69.32 (39) 36.26, 36) Marcus Carlsson, IF Hagen, 71.00 (22) 34.14

H16K 1) Simon Björnehäll, OK Gränsen, 68.01 (3) 35.18, 2) Johan Kindbom, IF Hagen, 74.12 (2) 34.47, 17) Benjamin Pauli, Istrums SK, 103.46 (14) 44.25, 20) Alfred Ander, Istrums SK, 108.02 (13) 44.06

H17-20K 1) Martin Nilsson, Snättringe SK, 71.11 (1) 33.44, 3) Erik Widmark, IF Hagen, 74.41 (3) 37.16

H18 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 75.03 (1) 39.40, 14) Oscar Stomberg, IF Hagen, 103.25 (21) 53.07, 40) Simon Wiklund, Falköpings AIK OK, 119.36 (40) 62.51

H20 1) Isak Langerak, Järfälla OK, 96.49 (1) 50.10, 46) Carl Strandby, SOK Träff, 166.28 (45) 85.44

H21-2 1) Veli Kangas, Helsingin Suunnistajat, 113.22 (1) 57.41, 65) Johan Olsson, Hjobygdens OK, 152.30 (49) 77.02, 72) Oscar Törnroth, Hjobygdens OK, 157.59 (66) 80.11

H21K-2 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 80.24 (2) 41.47, 50) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 114.31 (95) 65.05, 59) Tobias Rehnholm, Falköpings AIK OK, 116.59 (55) 59.34, 67) Jens Nyström, IF Hagen, 118.46 (59) 60.03, 78) Henrik Balagué, Falköpings AIK OK, 121.54 (77) 62.38, 115) Daniel Härström, Falköpings AIK OK, 134.40 (144) 75.00, 152) Rikard Gustavsson, Gudhems IF, 154.42 (163) 80.35, 159) Niclas Westerberg, IF Hagen, 159.55 (181) 91.59, 167) Anton Pettersson, Tibro OK, 169.13 (179) 90.23

H35K 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 68.23 (1) 35.53, 64) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 100.22 (79) 55.29, 109) Niklas Fallgren, Gudhems IF, 116.05 (109) 59.43, 135) Magnus Dalenstam, Istrums SK, 124.11 (131) 63.27, 139) Per Ivarsson, Tibro OK, 125.46 (143) 66.09

H40 1) Jani Lakanen, Koovee, 77.50 (1) 41.23, 62) Anders Påhlman, Istrums SK, 109.40 (96) 63.29, 118) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 127.22 (146) 75.19, 137) Peter Brämerson, Tibro OK, 136.17 (153) 76.44, 157) Jonas Lundgren, Tibro OK, 145.25 (151) 76.38, 178) Mats Ahnheim, Tibro OK, 155.35 (164) 78.49, 182) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 156.49 (160) 78.30, 189) Svante Andrén, Tibro OK, 161.59 (196) 87.50, 199) Greger Ahlén, IF Hagen, 167.08 (201) 89.48, 218) Thomas Ljungqvist, Tibro OK, 202.34 (149) 75.39, 222) Alexander Wickman, Tibro OK, 233.34 (227) 142.33

H40K-2 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 72.28 (4) 39.10, 84) Hans Påhlman, Istrums SK, 109.02 (81) 57.01, 87) Håkan Sonesson, Falköpings AIK OK, 109.30 (92) 58.41, 97) Jonas Holst, Hjobygdens OK, 113.19 (89) 58.06, 107) Jonas Pålsson, K 3 IF, 120.39 (134) 68.34, 126) Stefan Andersson, Istrums SK, 127.47 (133) 68.07, 150) Erik Andersson, Istrums SK, 150.45 (149) 83.00

H45-1 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 76.19 (1) 39.39, 48) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 99.49 (61) 54.39, 58) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 103.26 (68) 55.42, 89) Anders Kindbom, IF Hagen, 112.06 (98) 61.07, 140) Mats Karlsson, IF Hagen, 174.52 (138) 84.05

H45K-2 1) Jonas Ivarsson, OK Hammaren, 61.12 (1) 31.46, 28) Mattias Hedfjärd, Gudhems IF, 72.11 (26) 38.32, 33) Mats Johnsson, Falköpings AIK OK, 75.34 (35) 41.16, 80) Anders Sträng, Falköpings AIK OK, 86.39 (79) 47.27, 107) Per Carlsson, IF Hagen, 93.49 (116) 52.04, 109) Dennis Roos, SOK Träff, 94.11 (123) 53.07, 152) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 107.02 (161) 60.37

H50-2 1) Anders Svensk, Tjällmo-Godegårds OK, 70.32 (1) 36.35, 42) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 96.51 (59) 55.39, 64) Jonas Hagström, Falköpings AIK OK, 107.01 (69) 59.31

H50K-2 1) Mats Nylund, Bredaryds SOK, 59.11 (1) 32.05, 70) Anders Jakobsson, SOK Träff, 87.26 (86) 51.23, 71) Jonas Månsson, K 3 IF, 87.47 (80) 50.09, 102) Peter Ravnell, Gudhems IF, 100.47 (108) 57.45, 121) Fritiof Andersson, Gudhems IF, 108.22 (125) 62.48, 122) LEIF LENNART JOACIM Ahnheim, Tibro OK, 108.44 (112) 58.15, 138) Mikael Peterson, Falköpings AIK OK, 125.26 (145) 78.35

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 68.56 (2) 35.53, 22) Lars Holmberg, IF Hagen, 82.08 (38) 44.42, 30) Ola Lundh, IF Hagen, 83.35 (42) 45.22, 148) Michael Karlsson, OK P4, 124.29 (160) 65.58, ) Arne Sääf, Gudhems IF, 124.29 (158) 65.48, 190) Jan Sveide, IF Hagen, 267.24 (192) 123.05

H55K 1) Sune Södergrann, Tullinge SK, 58.24 (1) 26.20, 41) Stefan Stomberg, IF Hagen, 73.14 (38) 39.49, 84) Bengt Lundberg, Istrums SK, 81.50 (67) 43.28, 100) Klas Fredrikson, Istrums SK, 87.17 (99) 46.58, 157) Jens Danielsson, Istrums SK, 111.40 (163) 64.49

H60 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 64.24 (1) 34.32, 45) Uno Magnusson, IF Hagen, 91.30 (51) 50.05, 53) Anders Eriksson, IF Hagen, 93.39 (70) 53.46, 76) Owe Törnroth, Hjobygdens OK, 105.57 (78) 55.45, 115) Hans Tuvesson, IF Hagen, 135.34 (119) 75.10, 127) Bengt Johansson, OK P4, 273.22 (129) 174.39

H60K 1) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 58.52 (1) 31.44, 4) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 63.20 (9) 36.34, 38) Tommy Westerberg, IF Hagen, 77.24 (31) 40.59, 81) Lennart Jakobsson, Tibro OK, 88.17 (85) 48.12, 93) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 90.16 (111) 52.53, 119) Jan-Åke Emilsson, Gudhems IF, 97.33 (104) 51.10

H65 1) Anders Åberg, Tjällmo-Godegårds OK, 70.01 (1) 37.11, 28) Håkan Olsson, Hjobygdens OK, 85.00 (20) 43.26, 53) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 92.04 (78) 54.36, 68) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 98.45 (54) 49.45, 76) Lennart Sibeck, Falköpings AIK OK, 101.07 (96) 60.01

H65K 1) Stanislav Lesnikov, Azimuth-SPB, 56.36 (3) 31.08, 13) Bo Klamfelt, Tibro OK, 65.45 (4) 31.53, 33) Vidar Löfving, Tibro OK, 70.22 (44) 38.37, 112) Kurt Johansson, Falköpings AIK OK, 86.30 (84) 43.09

H70 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 59.14 (1) 30.02, 77) Lars Wahlström, Istrums SK, 106.50 (79) 53.36, 93) Kay Svensson, OK P4, 115.26 (107) 65.15

H70K 1) Tage Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 49.03 (1) 24.43, 19) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 60.02 (13) 30.33, 23) Christer Ottosson, OK P4, 60.40 (48) 34.54, 120) Rolf Gabrielsson, Falköpings AIK OK, 85.03 (139) 46.33, 131) Knut Höök, OK Klyftamo, 86.25 (159) 51.22, 166) Jan Elfsberg, Falköpings AIK OK, 104.27 (172) 60.23

H75 1) Kurt Åberg, OK Tisaren, 73.30 (1) 37.23, 7) Bengt Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 81.34 (10) 46.33, 38) Kuno Ekdahl, OK P4, 102.37 (43) 54.52, 67) Gunnar Bryst, Hjobygdens OK, 116.44 (41) 54.44, 88) Regor Niklasson, IK Albion, 133.20 (92) 76.57

H80 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 57.31 (1) 28.41, 24) Stig Sahl, IF Hagen, 87.31 (31) 44.39, 40) Bertil Wiklund, IK Wilske, 115.07 (26) 42.59

H85 1) Ove Kilborn, Uddevalla IS, 78.04 (9) 45.11, 11) Torsten Björkeroth, OK P4, 99.42 (13) 49.48

U1 1) Melker Sundström, Hestra IF, 30.15 (1) 17.04, 83) Alma Wickman, Tibro OK, 43.53 (86) 24.09, 165) Hugo Samuelsson, Falköpings AIK OK, 50.42 (124) 26.02

U2 1) Emil Skepp, Sävedalens AIK, 28.37 (63) 28.37, 28) Tilde Hermansson, IF Hagen, 48.53 (17) 24.41, 93) Hampus Sahlén, IF Hagen, 58.15 (125) 33.29, 170) Lova Tidquist, Falköpings AIK OK, 69.14 (234) 41.08

D21M 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 76.53 (1) 44.17, 82) Rocío Balagué, Falköpings AIK OK, 149.04 (81) 80.40

D35M 1) Marie Nilsson, Stockholm Multisport Klubb, 63.10 (1) 33.51, 6) Katrine Stenlund, OK Klyftamo, 86.55 (16) 50.15, 30) Marie Wickman, Tibro OK, 102.56 (39) 58.14

D40M 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 64.07 (1) 34.02, 19) Åsa Johansson, Gudhems IF, 87.43 (32) 48.11, 82) Hanna Samuelsson, Falköpings AIK OK, 112.19 (66) 55.46

D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 71.19 (1) 37.39, 16) Annelie Hallqvist, IF Hagen, 87.32 (20) 45.07, 35) Annica Henrysson, Tibro OK, 93.49 (53) 52.13, 93) Lena Carlsson Tell, IF Hagen, 113.10 (61) 53.43

D50M 1) Annette Lunde, OK Landehof, 69.29 (1) 38.31, 27) Monica Laage, Falköpings AIK OK, 98.33 (43) 55.52, 32) Kerstin Larsson, IF Hagen, 101.23 (33) 53.27, 36) AnnKristin Andrén, Tibro OK, 102.47 (9) 44.42, 68) Carina Lundh, IF Hagen, 126.07 (74) 68.29

D55M 1) Agneta Samuelsson, Fältjägarnas IF, 73.25 (3) 38.01, 42) Clary Siewertz, Gudhems IF, 120.19 (52) 68.06, 48) Margaretha Fredrikson, Istrums SK, 128.07 (32) 57.58, 63) Kristina Svenning, Falköpings AIK OK, 145.52 (56) 74.40

D60M 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 74.22 (1) 39.35, 9) Anna-Carin Molin, Falköpings AIK OK, 90.04 (10) 47.24, 15) Gunnel Hultqvist, IF Hagen, 94.50 (20) 53.02

H21M 1) Martin Uglem, Melhus IL, 97.38 (1) 48.48, 18) Michael Persson, IF Hagen, 130.20 (19) 66.53, 40) Björn Sahl, IF Hagen, 152.24 (35) 76.06, 41) Peter Kjellberg, Istrums SK, 152.49 (36) 76.27, 64) Roelof Bevort, Tibro OK, 178.28 (66) 99.01

H40M 1) Magnus Jansson, OK Hällen, 101.49 (13) 60.41, 72) Pär Larsson, IF Hagen, 164.13 (53) 77.57

H50M 1) Sven Mikkelsen, SOK Viljan, 83.26 (1) 41.43, 63) Stefan Laage, Falköpings AIK OK, 151.08 (67) 83.13

H55M 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 67.24 (2) 38.17, 10) Jan Sahl, IF Hagen, 85.05 (20) 47.17, 23) Stefan Olsson, IF Hagen, 92.51 (7) 42.54, 36) Mark Reisen, IF Hagen, 109.50 (36) 57.41

H60M 1) Jan Kinsten, Kvarnsvedens GOIF OK, 69.10 (1) 40.54, 14) Cronje Forsgren, Tidaholm SOK Sisu, 92.14 (9) 52.43

Open 1 1) Axel Larsson, Laxå OK, 44.31 (2) 24.49, 44) Karin Andersson (Nyström), IF Hagen, 81.35 (58) 43.23

Open 2 1) Vincent Nilsson, IK Vista, 54.47 (1) 27.49, 24) Emma Lindqvist, Gudhems IF, 114.05 (48) 54.30

Open 3 1) Thomas Boman, Skattkärrs SOK, 57.05 (1) 26.38, 8) Karin Månsson, SOK Träff, 62.31 (7) 30.27, 53) Ann-Sofie Torbjörn, Gudhems IF, 84.40 (90) 47.20, 107) Annelie Österlund, IF Hagen, 96.19 (81) 46.10, 154) Nina Månsson, SOK Träff, 105.15 (174) 56.50, 170) Malin Ander, Istrums SK, 108.17 (211) 62.18, 200) Birgitta Augustsson, Tibro OK, 116.16 (204) 61.32, 215) Sara Ivarsson, Tibro OK, 118.09 (250) 68.15, 260) Lena Johnsson, Falköpings AIK OK, 127.54 (317) 76.41, 270) Alexandra Zetterberg, OK Klyftamo, 132.50 (247) 67.52, 272) Emma Ryden, OK Klyftamo, 132.54 (248) 67.54

Open 4 1) Axel Svenningsson, Lunds OK, 80.38 (3) 40.56, 6) Henrik Reisen, IF Hagen, 90.46 (14) 48.55

Open 5 1) Henrik Ohrt, Sol Tranås, 53.47 (2) 26.43, 26) Marie Strandby, SOK Träff, 69.30 (38) 35.42, 64) Linus Roos, SOK Träff, 78.00 (67) 38.37, 94) Tord Strandby, SOK Träff, 82.02 (44) 36.26, 148) Emma Lundgren, Falköpings AIK OK, 93.40 (138) 44.36, 166) Catarina Karlsson, SOK Träff, 95.41 (164) 47.18, 184) Thomas Henrysson, Tibro OK, 99.43 (121) 42.38, 258) Evelina Härström, Falköpings AIK OK, 115.29 (231) 52.58, 263) Lena Roos, SOK Träff, 118.03 (213) 51.11, 277) Måns Fritzell, Gudhems IF, 122.21 (190) 49.32, 329) Knut Svenning, Falköpings AIK OK, 146.24 (345) 80.42, 340) Tomas Jansson, Hjobygdens OK, 159.31 (355) 93.42

Open 7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 39.44 (1) 20.12, 22) Karin Holm, Falköpings AIK OK, 56.50 (56) 31.17, 35) Lars-Åke Persson, Gudhems IF, 61.09 (46) 30.51, 38) Elsa Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 61.52 (63) 32.03, 70) Anders Jonsson, OK Klyftamo, 68.42 (108) 36.55, 80) Ella Johansson, Tibro OK, 70.54 (87) 34.31, 99) Carl-Christian Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 74.12 (104) 36.41, 180) Hanna Andersson, Falköpings AIK OK, 93.25 (233) 49.53, 181) Doris Danielsson, Istrums SK, 94.08 (214) 47.07, 189) Tommy Karlsson, Gudhems IF, 97.20 (274) 58.27, 237) Roland Karlsson, SOK Träff, 142.29 (309) 74.12, 240) Cecilia Sibeck, Falköpings AIK OK, 157.50 (314) 79.38

Open 8 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 57.04 (2) 30.26, 29) Jonas Svedberg, Tibro OK, 82.36 (65) 43.42, 44) Niklas Sahlén, IF Hagen, 88.07 (104) 48.00, 60) Erik Sjöberg, Tibro OK, 92.39 (102) 47.35, 70) Jan Samuelsson, Falköpings AIK OK, 95.21 (84) 45.35, 98) Lina Andersson, Falköpings AIK OK, 105.31 (167) 56.37

Open 9 1) Erik Persson, Oppsal Orientering, 94.39 (5) 52.50, 10) David Jonsson, OK Klyftamo, 119.33 (36) 68.12

Open 10 1) Erik Kindlundh, FK Finn, 72.50 (11) 39.57, 25) Helena Sonesson, Falköpings AIK OK, 114.17 (36) 50.32, 42) Annica Höckergård, IF Hagen, 145.49 (73) 71.19

Open 12 1) Patrik G Björkqvist, Brittatorps TK, 121.44 (9) 63.16, 20) Elin Herrmann, Falköpings AIK OK, 174.08 (36) 87.00

Challenge H 10 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 87.38 (5) 41.30, 74) John Andersson, Falköpings AIK OK, 179.23 (80) 96.34

Challenge D 5 1) Klara Ask, Markbygdens OK, 69.53 (1) 37.14, 25) Ellen Henrysson, Tibro OK, 102.43 (52) 60.49, 44) Tilda Wiklund, Falköpings AIK OK, 117.11 (63) 68.35

Källa: