29 jul 2016 22:12

29 jul 2016 22:14

Fin avslutning på O-ringen i Sälen

ORIENTERING: Bra placeringar för Djerf och Kindbom

17-årige Rickard Djerf från Tibro OK och 16-årige Johan Kindbom från IF Hagen fick efter fem dagars kämpande i O-Ringen en fin avslutningsdag vid Lindvallen i Sälen. Fast med lite olika ambitioner.

Rickard är elitkillen som blev totaltia i H18 elit och som siktar högt.

– Om inte direkt mot himlen så mot den blågula dressen.

Johan vann klassen H16-kort trots att hans förstasport är tennis.

– Jag förstod knappt att jag vunnit. Klubbkamrater ropade att jag var först men det kändes overkligt då jag gick ut i jaktstart över elva minuter efter killen som var först i klassen efter fyra etapper.

Rickard nöjd

Rickard Djerf sa efter en starkt inledningsetapp av O-Ringen att han börjat träna smartare och även siktade på fem stabila etapper.

– På den andra etappen blev det alltför många missar men i övrigt tycker jag att min O-Ringenvecka blev klart godkänd.

Etapplatserna 5-41-9-22-12 räckte till en total tionde plats. Dessutom sjätte svenska kille i den kanske konkurrenstarkaste H18-klassen i världen detta år.

– Oj då! Det var ju kul. Isac von Krusenstierna, Simon Imark och Jesper Svensk är nästan alltid på pallen. Men de andra svenska killarna kan jag matcha redan nu. Så på sikt är inte en landslagsplats alls en omöjlighet.

Dessutom trivdes Rickard med tillvaron i Sälen tillsammans med familjen där alla är orienterare.

– Jag har varit här många gånger. Mest på vintern för utförsåkning och längdåkning. Nu blir det lite återhämtning efter O-Ringen. Sen träning och tävlingar och SM i Blekinge blir det stora målet i höst, menar Rickard.

Satsar på tennis

Johan Kindbom ska ganska kort tid efter O-Ringen på tennisläger i Österrike och satsar hårdare på tennis i både Skövde TF och Skultorps TK än på orientering.

– Men jag har varit med på många O-Ringen då hela familjen orienterar. Valde H16-kort för att banorna är kortare och lite lättare. Passar mig bättre då jag inte tränar och tävlar särskilt ofta.

Johans etapplaceringar blev ändå 5-2-2-3-1.

– Och sista etappen var nog svårare. Troligen gjorde jag färre misstag än konkurrenterna, tror Johan som ändå gladdes mycket över segern.

Riktigt lika glad var inte Johanna Hagström, Falköping, som missade i D18 elit på slutetappen och dalade till 52:a plats totalt.

– Nu laddar jag och de andra tjejerna i Falköping om för nästa helgs Ungdomens Tiomila, sa Johanna.

Där blir hennes lagkamrat Ellen Blennow en tillgång eftet tionde plats i D15 i O-Ringen.

Många starter

Totalt noterades nästan exakt 100 000 starter under O-Ringenveckan. Överlägsna segrare i elitklasserna blev Thierry Gueorgiou, som bor i Uppsala men tävlar för finska Kalevan Rasti samt Tove Alexandersson från Stora Tuna i Borlänge.

Rickard är elitkillen som blev totaltia i H18 elit och som siktar högt.

– Om inte direkt mot himlen så mot den blågula dressen.

Johan vann klassen H16-kort trots att hans förstasport är tennis.

– Jag förstod knappt att jag vunnit. Klubbkamrater ropade att jag var först men det kändes overkligt då jag gick ut i jaktstart över elva minuter efter killen som var först i klassen efter fyra etapper.

Rickard nöjd

Rickard Djerf sa efter en starkt inledningsetapp av O-Ringen att han börjat träna smartare och även siktade på fem stabila etapper.

– På den andra etappen blev det alltför många missar men i övrigt tycker jag att min O-Ringenvecka blev klart godkänd.

Etapplatserna 5-41-9-22-12 räckte till en total tionde plats. Dessutom sjätte svenska kille i den kanske konkurrenstarkaste H18-klassen i världen detta år.

– Oj då! Det var ju kul. Isac von Krusenstierna, Simon Imark och Jesper Svensk är nästan alltid på pallen. Men de andra svenska killarna kan jag matcha redan nu. Så på sikt är inte en landslagsplats alls en omöjlighet.

Dessutom trivdes Rickard med tillvaron i Sälen tillsammans med familjen där alla är orienterare.

– Jag har varit här många gånger. Mest på vintern för utförsåkning och längdåkning. Nu blir det lite återhämtning efter O-Ringen. Sen träning och tävlingar och SM i Blekinge blir det stora målet i höst, menar Rickard.

Satsar på tennis

Johan Kindbom ska ganska kort tid efter O-Ringen på tennisläger i Österrike och satsar hårdare på tennis i både Skövde TF och Skultorps TK än på orientering.

– Men jag har varit med på många O-Ringen då hela familjen orienterar. Valde H16-kort för att banorna är kortare och lite lättare. Passar mig bättre då jag inte tränar och tävlar särskilt ofta.

Johans etapplaceringar blev ändå 5-2-2-3-1.

– Och sista etappen var nog svårare. Troligen gjorde jag färre misstag än konkurrenterna, tror Johan som ändå gladdes mycket över segern.

Riktigt lika glad var inte Johanna Hagström, Falköping, som missade i D18 elit på slutetappen och dalade till 52:a plats totalt.

– Nu laddar jag och de andra tjejerna i Falköping om för nästa helgs Ungdomens Tiomila, sa Johanna.

Där blir hennes lagkamrat Ellen Blennow en tillgång eftet tionde plats i D15 i O-Ringen.

Många starter

Totalt noterades nästan exakt 100 000 starter under O-Ringenveckan. Överlägsna segrare i elitklasserna blev Thierry Gueorgiou, som bor i Uppsala men tävlar för finska Kalevan Rasti samt Tove Alexandersson från Stora Tuna i Borlänge.

  • Johnny Fransson

Resultat O-ringen, etapp 5

H21E: 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 304.12 (1) 81.04

D21E: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 264.11 (1) 68.48

H20E: 1) Simon Hector, Snättringe SK, 264.55 (4) 65.18

D20E: 1) Johanna Öberg, OK Linné, 232.21 (3) 51.49, 78) Emma Kindbom, IF Hagen, 380.15 (78) 83.53

H18E: 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 194.48 (4) 45.57, 10) Rickard Djerf, Tibro OK, 216.10 (12) 48.57, 89) Carl Holmberg, IF Hagen, 281.12 (91) 64.23, 92) Hampus Nyström, IF Hagen, 283.52 (81) 60.51

D18E: 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 200.16 (5) 49.02, 21) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 230.36 (52) 57.54

H21E2: 1) Juha Sorvisto, Vaajakosken Terä, 328.17 (3) 84.14

D21E2: 1) Anna Persson, FK Göingarna, 302.48 (1) 67.29

H18E2: 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 197.57 (1) 45.36

D18E2: 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 234.17 (4) 50.03

D10: 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 96.40 (10) 22.06, 60) Emma Ahlén, IF Hagen, 140.01 (54) 26.57

D11: 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 100.19 (1) 20.34, 135) Alma Ander, Istrums SK, 280.26 (139) 46.40, 148) Maja Johansson, Gudhems IF, 388.16 (161) 67.00

D12: 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 104.34 (2) 21.51, 30) Emia Hjort, Falköpings AIK OK, 137.49 (9) 24.22, 172) Elin Danielsson, Istrums SK, 261.23 (125) 36.51

D12K: 1) Alice Ottosson, Mölndal Outdoor IF, 97.03 (4) 23.22

D13: 1) Fanny Kukonlehto, Kangasala SK, 140.19 (1) 29.49, 33) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 182.27 (37) 42.09, 46) Vera Pettersson, Falköpings AIK OK, 195.58 (57) 44.39, 127) Malin Kindbom, IF Hagen, 267.26 (130) 58.34, 169) Sofie Strandby, SOK Träff, 406.17 (174) 85.08

D14: 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 129.14 (1) 31.04, 145) Elin Johansson, Gudhems IF, 286.45 (156) 71.21

D14K: 1) Anna Jacobsen-Gaski, Bardu IL, 140.28 (1) 22.05, 5) Matilda Ahlström, Istrums SK, 152.09 (11) 31.49, 11) Ebba Paulsson, Gudhems IF, 162.55 (2) 26.57, 17) Vera Wallin, Falköpings AIK OK, 185.35 (21) 35.34

D15: 1) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 153.45 (7) 36.37, 10) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 173.49 (8) 36.46, 45) Alma Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 199.38 (22) 40.08, 61) Ida Roos, IF Hagen, 215.37 (46) 45.02

D16: 1) Ragne Wiklund, Nydalens SK, 159.34 (1) 34.24, 74) Tindra Hjort, Falköpings AIK OK, 220.40 (97) 54.13

D16K: 1) Sara Junevik, Leksands OK, 165.34 (1) 42.01, 17) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 262.09 (22) 70.24

D17-20K: 1) Lisa Dammvik, Stora Tuna OK, 208.05 (1) 48.19

D18: 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 215.39 (3) 48.10, 35) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 276.44 (40) 61.22, 37) Hedvig Reisen, IF Hagen, 277.28 (53) 65.42, 45) Lina Lundberg, Istrums SK, 282.50 (34) 59.14, 73) Evelina Peterson, Falköpings AIK OK, 362.36 (67) 74.11

D20: 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 214.17 (1) 47.31

D21-1: 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 232.12 (2) 59.48

D21-2: 1) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, 236.05 (7) 61.38, 50) Elin Törnroth, Hjobygdens OK, 314.47 (52) 76.29, 62) Emilia Henrysson, Tibro OK, 330.03 (79) 83.54, 73) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 342.50 (73) 80.48, 92) Anna Olsson, Tibro OK, 375.22 (90) 89.19

D21K-1: 1) Josefine Klintberg, OK Ravinen, 160.54 (3) 37.41, 10) Ida Willén, Falköpings AIK OK, 194.39 (16) 43.35, 33) Karin Klamfelt, Tibro OK, 220.27 (34) 46.15, 46) Maria Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 229.27 (68) 51.49, 51) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 233.33 (97) 56.30, 102) Martina Löfving, Tibro OK, 276.27 (81) 53.44, 111) Emma Sjöberg, Tibro OK, 282.13 (92) 55.17

D21K-2: 1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 168.44 (2) 38.44

D35: 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 205.05 (2) 51.02, 24) Maria Sahlén, IF Hagen, 252.36 (28) 64.17

D35K: 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 153.09 (7) 37.36, 32) Malin Sörstrand, Istrums SK, 203.18 (57) 47.43, 75) Åsa Tidquist, Falköpings AIK OK, 251.15 (41) 45.48, 81) Sofia Hjort, Falköpings AIK OK, 260.29 (88) 55.34

D40: 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 160.07 (1) 36.46, 67) Nina Ahlén, IF Hagen, 268.25 (42) 46.48

D40K-1: 1) Lena Turesson, OK Renen, 143.17 (1) 33.33, 87) Jessica Holst, Hjobygdens OK, 253.31 (56) 49.17

D40K-2: 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 140.56 (6) 34.53

D45: 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 154.26 (5) 37.05

D45K-1: 1) Ulrica Swärd Bütikofer, Ljusdals OK, 153.07 (2) 32.24

D45K-2: 1) Weronica Zederin, OK Nackhe, 152.18 (1) 31.41, 20) Anki Blennow, Falköpings AIK OK, 180.27 (14) 37.10, 45) Anna Stomberg, IF Hagen, 200.24 (34) 40.28, 64) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 226.51 (76) 48.58, 80) Anna-Karin Ryberg, OK Klyftamo, 239.57 (74) 48.49

D50: 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 139.47 (3) 30.44, 57) Caroline Hagström, Falköpings AIK OK, 207.32 (47) 41.38, 60) Maria Widmark, IF Hagen, 209.12 (68) 44.07, 66) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 211.29 (65) 43.51, 78) Pia Käck Fritzell, Gudhems IF, 218.04 (87) 46.14

D50K: 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 131.58 (20) 32.20, 48) Lena Reisen, IF Hagen, 179.39 (57) 36.36, 58) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 188.56 (104) 42.17, 108) Ewa Holmberg, IF Hagen, 228.56 (146) 50.17

D55: 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 150.27 (2) 34.45, 20) Eva Rabe Magnusson, IF Hagen, 186.45 (16) 41.26, 72) Ingrid Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 222.38 (70) 48.49

D55K: 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 154.20 (3) 30.34, 4) Lotta Stigsdotter, IF Hagen, 160.49 (24) 36.10, 6) Annika Brämerson, Tibro OK, 161.16 (5) 31.19, 24) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 187.26 (15) 34.48, 54) Ann Nyström, IF Hagen, 211.44 (13) 34.33, 73) Gun Lundberg, Istrums SK, 228.10 (67) 43.02, 81) Susanne Olsson, Gudhems IF, 244.02 (62) 42.13

D60: 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 146.49 (1) 31.29, 8) Inger Westerberg, IF Hagen, 171.28 (10) 36.00, 22) Pia Svensson, Falköpings AIK OK, 199.55 (38) 43.09

D60K: 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 146.56 (1) 29.34, 15) Berit Klamfelt, Tibro OK, 191.44 (19) 37.45, 16) Ing-Marie Hjert, Falköpings AIK OK, 195.36 (12) 36.10, 35) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 216.53 (60) 50.20, 40) Elise Johansson, Falköpings AIK OK, 224.09 (17) 37.22, 62) Monica Abrahamsson, Gudhems IF, 267.40 (82) 74.49

D65: 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 160.33 (4) 34.13

D65K: 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 163.08 (3) 35.23, 68) Gisela Löfving, Tibro OK, 276.51 (63) 49.52

D70: 1) Katharina Mo Berge, Freidig, 159.53 (2) 33.01

D70K: 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 172.46 (8) 42.16, 45) Barbro Wahlström, Istrums SK, 265.54 (49) 53.57

D75: 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 170.20 (1) 38.17

D80: 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 211.25 (2) 47.46, 5) Britta Sahl, IF Hagen, 308.24 (5) 75.49

D85: 1) Gunvor Hedin-Håkansson, Markbygdens OK, 279.18 (1) 65.41

D90: 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 680.24 (1) 207.30

D95:

H10: 1) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 73.40 (4) 16.10, 53) William Härström, Falköpings AIK OK, 116.28 (122) 25.20, 62) Julius Wiklund, Falköpings AIK OK, 121.27 (186) 31.34, 120) Oliver Hammar, Falköpings AIK OK, 145.39 (165) 29.01, 121) Adam Samuelsson, Falköpings AIK OK, 146.23 (207) 35.56

H11: 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 83.49 (1) 20.32

H12: 1) Linus Vernström, Ronneby OK, 93.29 (10) 24.11

H12K: 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 95.49 (7) 22.27

H13: 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 110.45 (1) 26.10, 16) Anton Carlsson, IF Hagen, 148.02 (8) 30.08, 22) Edvin Henrysson, Tibro OK, 153.12 (63) 39.02, 133) Linus Ahlén, IF Hagen, 250.39 (135) 54.01, 148) Gustav Lidman, Tibro OK, 278.58 (162) 64.47, 166) Simon Hermansson, Gudhems IF, 315.55 (170) 67.47

H14: 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 115.18 (2) 25.29, 120) Olle Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 197.17 (171) 50.37, 137) Lukas Andrén, Tibro OK, 209.24 (139) 44.50

H14K: 1) Tor Rönnestrand, Frösö IF, 109.33 (2) 25.17, 5) Lukas Magnerfelt, Falköpings AIK OK, 136.35 (15) 35.44

H15: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 146.26 (1) 37.20, 14) Alfred Pettersson, Falköpings AIK OK, 174.58 (17) 44.58, 98) Marcus Hermansson, IF Hagen, 262.58 (64) 57.39, 104) Johan Holmberg, IF Hagen, 278.53 (104) 67.28

H16: 1) Sander Arntzen, Asker SK, 145.34 (5) 37.59, 12) Marcus Carlsson, IF Hagen, 164.37 (7) 38.10, 37) Daniel Bogren, IF Hagen, 181.15 (60) 47.53

H16K: 1) Johan Kindbom, IF Hagen, 171.46 (1) 38.57, 10) Benjamin Pauli, Istrums SK, 220.29 (7) 48.48, 15) Alfred Ander, Istrums SK, 245.46 (24) 67.43

H17-20K: 1) Albin Bergkvist, OK Kåre, 169.10 (1) 37.03, 3) Erik Widmark, IF Hagen, 181.25 (2) 44.17

H18: 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 191.57 (4) 50.19, 7) Oscar Stomberg, IF Hagen, 229.39 (3) 49.57

H20: 1) Isak Langerak, Järfälla OK, 236.32 (2) 57.33, 31) Carl Strandby, SOK Träff, 373.41 (40) 110.56

H21-1: 1) Magne Jutulstad, NTNUI, 283.09 (2) 70.03

H21-2: 1) Veli Kangas, Helsingin Suunnistajat, 264.27 (7) 67.59, 86) Oscar Törnroth, Hjobygdens OK, 385.51 (126) 105.12

H21K-1: 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 196.49 (1) 47.49

H21K-2: 1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 200.36 (1) 52.08, 29) Tobias Rehnholm, Falköpings AIK OK, 259.36 (20) 59.51, 67) Jens Nyström, IF Hagen, 293.56 (101) 81.21, 92) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 309.25 (139) 92.01, 111) Niclas Westerberg, IF Hagen, 327.27 (67) 74.31, 140) Rikard Gustavsson, Gudhems IF, 373.18 (149) 97.16, 153) Anton Pettersson, Tibro OK, 405.32 (155) 104.53

H35: 1) Stefan Sjölund, Skogslöparna, 226.20 (6) 55.48

H35K: 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 172.14 (3) 41.03, 71) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 249.33 (67) 53.49, 105) Niklas Fallgren, Gudhems IF, 278.56 (103) 60.04, 107) Per Ivarsson, Tibro OK, 280.20 (107) 61.07, 120) Magnus Dalenstam, Istrums SK, 295.41 (131) 67.48

H40: 1) Jani Lakanen, Koovee, 201.30 (9) 52.17, 51) Anders Påhlman, Istrums SK, 265.02 (56) 63.43, 75) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 285.40 (76) 67.27, 134) Peter Brämerson, Tibro OK, 333.19 (148) 81.10, 141) Mats Ahnheim, Tibro OK, 342.35 (117) 73.35, 153) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 354.54 (156) 82.53, 163) Svante Andrén, Tibro OK, 369.35 (175) 88.25, 187) Greger Ahlén, IF Hagen, 412.25 (200) 106.51, 195) Thomas Ljungqvist, Tibro OK, 448.10 (203) 110.20, 202) Alexander Wickman, Tibro OK, 528.26 (213) 132.14

H40K-1: 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 163.06 (2) 39.40

H40K-2: 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 167.27 (1) 37.10, 74) Hans Påhlman, Istrums SK, 259.35 (52) 52.46, 91) Håkan Sonesson, Falköpings AIK OK, 270.12 (75) 58.38, 105) Jonas Pålsson, K 3 IF, 281.24 (67) 57.03, 117) Jonas Holst, Hjobygdens OK, 293.07 (120) 68.04, 120) Stefan Andersson, Istrums SK, 297.35 (124) 70.08, 138) Erik Andersson, Istrums SK, 339.49 (129) 72.44

H45-1: 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 184.55 (3) 46.15, 37) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 235.37 (57) 59.47, 55) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 249.19 (72) 62.33, 65) Anders Kindbom, IF Hagen, 255.50 (67) 60.56

H45-2: 1) Gjermund Urset, Bul-Tromsø IL, 182.04 (1) 41.15

H45K-1: 1) Kristian Palm, IK Hakarpspojkarna, 165.55 (2) 33.58

H45K-2: 1) Jukka Viskari, Hiidenkiertäjät, 157.48 (5) 37.26, 19) Mattias Hedfjärd, Gudhems IF, 175.52 (13) 40.02, 29) Mats Johnsson, Falköpings AIK OK, 183.05 (37) 43.34, 99) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 236.47 (92) 51.11, 114) Per Carlsson, IF Hagen, 249.54 (136) 59.18, 139) Dennis Roos, SOK Träff, 268.09 (164) 68.06

H50-1: 1) Conny Forsberg, Långhundra IF, 170.27 (3) 39.51

H50-2: 1) Anders Svensk, Tjällmo-Godegårds OK, 173.24 (4) 43.40, 37) Jonas Hagström, Falköpings AIK OK, 228.22 (22) 49.56, 39) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 230.14 (37) 53.59

H50K-1: 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 151.30 (1) 33.10

H50K-2: 1) Mats Nylund, Bredaryds SOK, 147.37 (2) 34.18, 59) Jonas Månsson, K 3 IF, 210.20 (58) 44.18, 83) Anders Jakobsson, SOK Träff, 234.11 (92) 50.11, 104) Fritiof Andersson, Gudhems IF, 264.50 (100) 52.21, 107) LEIF LENNART JOACIM Ahnheim, Tibro OK, 268.33 (123) 57.59, 121) Peter Ravnell, Gudhems IF, 292.20 (142) 77.30, 125) Mikael Peterson, Falköpings AIK OK, 301.09 (137) 66.19, 132) Sören Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 324.52 (131) 62.44

H55: 1) Lasse Jansson, Gävle OK, 158.42 (1) 32.26, 22) Lars Holmberg, IF Hagen, 193.51 (33) 43.10, 33) Ola Lundh, IF Hagen, 207.17 (38) 43.44, 118) Arne Sääf, Gudhems IF, 272.24 (88) 52.17, 149) Michael Karlsson, OK P4, 317.50 (178) 95.51, 174) Jan Sveide, IF Hagen, 555.23 (184) 117.31

H55K: 1) Mikael Eriksson, VK Uvarna, 156.01 (1) 34.06, 25) Stefan Stomberg, IF Hagen, 190.27 (40) 43.33, 61) Bengt Lundberg, Istrums SK, 205.29 (44) 44.31, 81) Klas Fredrikson, Istrums SK, 221.06 (73) 47.20

H60: 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 166.03 (2) 34.54, 45) Uno Magnusson, IF Hagen, 230.32 (73) 52.06, 55) Owe Törnroth, Hjobygdens OK, 236.57 (79) 52.58, 58) Anders Eriksson, IF Hagen, 244.39 (69) 51.39, 111) Hans Tuvesson, IF Hagen, 330.59 (116) 64.04, 121) Bengt Johansson, OK P4, 582.51 (128) 116.29

H60K: 1) Arnfinn Pedersen, Gjø-Vard OL, 152.24 (1) 31.27, 9) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 167.14 (15) 34.47, 47) Tommy Westerberg, IF Hagen, 198.47 (26) 37.34, 63) Lennart Jakobsson, Tibro OK, 209.26 (69) 42.53, 72) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 218.04 (66) 42.39, 99) Jan-Åke Emilsson, Gudhems IF, 235.59 (146) 54.21

H65: 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 176.04 (1) 37.51, 40) Håkan Olsson, Hjobygdens OK, 211.22 (89) 52.48, 41) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 213.04 (67) 48.20, 59) Lennart Sibeck, Falköpings AIK OK, 229.59 (76) 49.44, 63) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 233.31 (72) 49.13

H65K: 1) Lars-Ivar Svensson, Rehns BK, 152.57 (1) 31.32, 4) Vidar Löfving, Tibro OK, 168.09 (9) 36.07, 81) Kurt Johansson, Falköpings AIK OK, 215.34 (48) 39.56, 101) Bo Klamfelt, Tibro OK, 227.38 (51) 40.11

H70: 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 155.31 (1) 35.56, 89) Lars Wahlström, Istrums SK, 271.04 (94) 58.59, 93) Kay Svensson, OK P4, 276.43 (97) 60.48

H70K: 1) S O Vikström, Skellefteå OK, 134.06 (1) 27.51, 7) Christer Ottosson, OK P4, 149.52 (4) 29.48, 20) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 162.42 (10) 31.32, 117) Knut Höök, OK Klyftamo, 218.55 (115) 42.40, 163) Jan Elfsberg, Falköpings AIK OK, 290.25 (168) 59.42

H75: 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 174.07 (1) 32.29, 14) Bengt Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 220.09 (10) 41.20, 67) Regor Niklasson, IK Albion, 292.19 (72) 57.23, 74) Gunnar Bryst, Hjobygdens OK, 303.11 (96) 68.55

H80: 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 146.20 (1) 34.27, 20) Stig Sahl, IF Hagen, 231.11 (16) 52.39, 36) Bertil Wiklund, IK Wilske, 338.19 (41) 90.58

H85: 1) Ove Kilborn, Uddevalla IS, 229.17 (2) 53.47, 6) Torsten Björkeroth, OK P4, 276.25 (6) 68.28

H90: 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 199.42 (1) 49.15

U1: 1) Elias Zederin, OK Nackhe, 74.56 (2) 15.21, 115) Alma Wickman, Tibro OK, 112.47 (201) 27.02, 151) Hugo Samuelsson, Falköpings AIK OK, 119.35 (154) 25.13

U2: 1) Edvin Åtting, Linköpings OK, 93.42 (1) 17.20, 81) Hampus Sahlén, IF Hagen, 145.58 (233) 37.17, 152) Lova Tidquist, Falköpings AIK OK, 174.02 (200) 34.42

D21M: 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 184.39 (3) 46.30, 71) Rocío Balagué, Falköpings AIK OK, 352.13 (70) 78.49

D35M: 1) Stina Carlsson, OK Letstigen, 169.56 (1) 45.23, 4) Katrine Stenlund, OK Klyftamo, 204.59 (5) 47.04, 41) Marie Wickman, Tibro OK, 286.51 (57) 87.44

D40M: 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 164.19 (3) 42.09, 28) Åsa Johansson, Gudhems IF, 227.15 (13) 47.50

D45M: 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 173.37 (3) 41.09, 7) Annelie Hallqvist, IF Hagen, 191.18 (4) 42.05, 49) Annica Henrysson, Tibro OK, 244.27 (87) 63.54, 96) Lena Carlsson Tell, IF Hagen, 287.14 (106) 69.12

D50M: 1) Anne-Guri Jevne, Hamar OK, 186.18 (6) 49.26, 15) AnnKristin Andrén, Tibro OK, 231.29 (21) 56.56, 17) Kerstin Larsson, IF Hagen, 232.24 (25) 59.32, 40) Monica Laage, Falköpings AIK OK, 264.20 (10) 50.47, 85) Carina Lundh, IF Hagen, 351.33 (86) 88.09

D55M: 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 175.13 (1) 36.30, 49) Margaretha Fredrikson, Istrums SK, 325.15 (40) 67.33

D60M: 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 181.37 (1) 39.53, 9) Anna-Carin Molin, Falköpings AIK OK, 223.54 (7) 46.09, 10) Gunnel Hultqvist, IF Hagen, 224.35 (8) 47.05

D65M: 1) Margareta Lindgren, Värend GN OL, 239.08 (3) 44.20

D70M: 1) Berit Nilsson, OK Älme, 222.34 (3) 44.51

D80M: 1) Marianne Höglund, FK Herkules, 314.56 (2) 74.04

H21M: 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 254.15 (1) 55.51, 19) Michael Persson, IF Hagen, 340.45 (16) 77.15, 21) Peter Kjellberg, Istrums SK, 345.02 (15) 74.49, 41) Björn Sahl, IF Hagen, 390.12 (41) 92.01, 51) Roelof Bevort, Tibro OK, 406.50 (17) 77.19

H35M: 1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 221.16 (1) 51.08

H40M: 1) Jonas Långberg, Hudiksvalls OK, 243.11 (14) 63.48, 70) Pär Larsson, IF Hagen, 380.14 (82) 114.19

H45M: 1) Niklas Larsson, IK Uven, 180.43 (1) 39.56

H50M: 1) Sven Mikkelsen, SOK Viljan, 208.00 (1) 43.21, 56) Stefan Laage, Falköpings AIK OK, 368.44 (57) 81.50

H55M: 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 173.39 (1) 45.04, 18) Stefan Olsson, IF Hagen, 240.43 (25) 66.33, 20) Jan Sahl, IF Hagen, 246.03 (16) 58.54, 34) Mark Reisen, IF Hagen, 303.11 (31) 70.59

H60M: 1) Anders Bergström, SK Björnen, 189.38 (1) 43.45, 14) Cronje Forsgren, Tidaholm SOK Sisu, 242.39 (19) 68.52

H65M: 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 220.23 (10) 57.14

H70M: 1) Pelle Florell, Gagnefs OK, 185.23 (5) 45.00

H80M: 1) Lars Löthman, Järfälla OK, 258.40 (1) 49.37

Open 1: 1) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 110.12 (1) 18.21, 22) Karin Andersson (Nyström), IF Hagen, 186.31 (68) 32.40

Open 2: 1) David Westh, Mullsjö SOK, 188.11 (5) 32.43

Open 3: 1) Frida Berglin, Karlskrona SOK, 143.02 (12) 28.09, 6) Karin Månsson, SOK Träff, 160.52 (7) 26.50, 57) Ann-Sofie Torbjörn, Gudhems IF, 229.47 (111) 39.50, 80) Malin Ander, Istrums SK, 251.16 (118) 40.16, 84) Annelie Österlund, IF Hagen, 254.12 (344) 61.19, 97) Sara Ivarsson, Tibro OK, 264.03 (139) 41.55, 111) Nina Månsson, SOK Träff, 271.40 (294) 54.10

Open 4: 1) Axel Svenningsson, Lunds OK, 207.05 (14) 54.26, 3) Henrik Reisen, IF Hagen, 212.30 (4) 46.29

Open 5: 1) Elias Olsson, OK Kroppefjäll, 156.04 (1) 29.46, 53) Linus Roos, SOK Träff, 224.30 (121) 55.06, 99) Thomas Henrysson, Tibro OK, 256.30 (111) 54.09, 108) Tord Strandby, SOK Träff, 259.32 (179) 64.37, 122) Emma Lundgren, Falköpings AIK OK, 269.15 (139) 57.08, 144) Catarina Karlsson, SOK Träff, 286.47 (161) 61.42, 153) Evelina Härström, Falköpings AIK OK, 291.19 (135) 56.48, 177) Måns Fritzell, Gudhems IF, 311.50 (198) 69.06, 215) Tomas Jansson, Hjobygdens OK, 360.51 (194) 67.51

Open 6: 1) Patrik Brorsson, Tockarps IK, 235.51 (4) 57.28

Open 7: 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 114.19 (2) 23.30, 30) Elsa Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 172.36 (78) 35.43, 40) Ella Johansson, Tibro OK, 178.09 (81) 35.50, 62) Lars-Åke Persson, Gudhems IF, 193.56 (113) 39.22, 74) Carl-Christian Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 203.55 (114) 39.36, 136) Doris Danielsson, Istrums SK, 267.54 (257) 59.14, 156) Roland Karlsson, SOK Träff, 331.00 (209) 48.53, 159) Cecilia Sibeck, Falköpings AIK OK, 349.13 (269) 68.24

Open 8: 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 148.56 (2) 31.02, 15) Jonas Svedberg, Tibro OK, 210.16 (55) 42.20, 45) Erik Sjöberg, Tibro OK, 242.21 (102) 48.28, 58) Jan Samuelsson, Falköpings AIK OK, 254.11 (165) 58.52, 61) Lina Andersson, Falköpings AIK OK, 258.46 (80) 45.58, 64) Niklas Sahlén, IF Hagen, 262.02 (155) 57.01

Open 9: 1) Gunnar Melin, OK Kolmården, 288.39 (11) 68.29

Open 10: 1) Charlotte Lundström, , 197.47 (5) 41.21, 29) Annica Höckergård, IF Hagen, 395.04 (59) 88.45

Open 11: 1) Lars Øivind Amundsen, Trøsken IL, 180.50 (1) 42.34

Open 12: 1) Patrik G: Björkqvist, Brittatorps TK, 341.59 (6) 111.27, 6) Elin Herrmann, Falköpings AIK OK, 507.08 (27) 166.22

Challenge D 10: 1) Maria Bylund, Fagersta OK, 364.57 (1) 98.51

Challenge H 10: 1) Tobias Ahnoff, Göteborg-Majorna OK, 278.17 (1) 70.28

Challenge D 5: 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 186.09 (1) 36.56, 22) Ellen Henrysson, Tibro OK, 280.43 (34) 57.37, 36) Tilda Wiklund, Falköpings AIK OK, 306.45 (19) 52.56

Challenge H 5: 1) Per Nordholm, Sävedalens AIK, 187.51 (13) 45.33

2-days Easy: 1) Cecilie Christin Kverme, Fossum IF, 74.50 (1) 41.32

2-days Middle: 1) Ove Lernå, Kalmar OK, 61.16 (1) 31.41

2-days Difficult: 1) Kristian Dahlström, IFK Mora OK, 62.29 (1) 34.18, 31) Bo Andersson, Falköpings AIK OK, 148.04 (30) 73.27

2-days Women: 1) Kine Hallan Steiwer, Halden SK, 69.19 (1) 37.22, 17) Anna Widmark, IF Hagen, 108.45 (13) 58.16

2-days Men: 1) Olle Boström, Järla Orientering, 81.30 (1) 44.22

Källa: