03 sep 2014 07:00

23 jan 2015 15:49

Brutal förföljelse av kristna

:

Vi har med stor oro och fruktan tagit del av de hemska rapporter som kommer från Syrien och Irak där våra kristna bröder och systrar på ett systematiskt och mycket brutalt sätt förföljs. De får välja mellan att konvertera till islam, fly utan att kunna ta med sig några tillhörigheter eller bli dödade. Över 100 000 har flytt.

Dessa kristna grupper har levt i området som kyrka sedan den allra första kristna tiden. De har levt i samförstånd med de islamska makthavare som funnits där sedan mer än tusen år. Nu måste de fly för sina liv.

Även andra religiösa grupper fördrivs på samma sätt. En relativt liten grupp är yazidier. Den gruppen har uppmärksammats mycket i svenska massmedia, men vi hör nästan inget om att kristna förföljs. Varför reagerar massmedia så? Kristna är den grupp i världen som är mest utsatt för förföljelse. Det sker i många länder t ex Nordkorea, Kina och Indien samt i flera muslimska länder. Värst är det dock nu i de delar Syrien och Irak där extremistgruppen ISIS/IS med våld tagit makten.

Vi vill uppmärksamma den förföljelse som sker och skapa opinion för ett engagemang som kan hjälpa flyktingarna att om möjligt återvända till sina hem, alternativt att det ordnas skyddade zoner där de kan bygga upp sina liv igen.

Styrelsen för Tibro missionsförsamling

Anders Albinsson, Claes-Gunnar Almestål, Susanne Ansgar, Kjell Hultsten, Kajsa Johansson, Tomas Jonsson, Leif Larsson, Kristina Saxius, Gerd Sterner. Församlingens pastorer: Britta Bolmenäs, Jerry Gegerfeldt

Dessa kristna grupper har levt i området som kyrka sedan den allra första kristna tiden. De har levt i samförstånd med de islamska makthavare som funnits där sedan mer än tusen år. Nu måste de fly för sina liv.

Även andra religiösa grupper fördrivs på samma sätt. En relativt liten grupp är yazidier. Den gruppen har uppmärksammats mycket i svenska massmedia, men vi hör nästan inget om att kristna förföljs. Varför reagerar massmedia så? Kristna är den grupp i världen som är mest utsatt för förföljelse. Det sker i många länder t ex Nordkorea, Kina och Indien samt i flera muslimska länder. Värst är det dock nu i de delar Syrien och Irak där extremistgruppen ISIS/IS med våld tagit makten.

Vi vill uppmärksamma den förföljelse som sker och skapa opinion för ett engagemang som kan hjälpa flyktingarna att om möjligt återvända till sina hem, alternativt att det ordnas skyddade zoner där de kan bygga upp sina liv igen.

Styrelsen för Tibro missionsförsamling

Anders Albinsson, Claes-Gunnar Almestål, Susanne Ansgar, Kjell Hultsten, Kajsa Johansson, Tomas Jonsson, Leif Larsson, Kristina Saxius, Gerd Sterner. Församlingens pastorer: Britta Bolmenäs, Jerry Gegerfeldt

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.