10 mar 2015 13:48

10 mar 2015 14:11

"Jan Larsson pratar i nattmössan, igen"

UNGDOMSIDROTT.

Replik. Angående ledaren i SLA 16/2.

För vilken gång i ordningen Jan Larsson ger sig på oss ungdomsledare vet jag inte, men det är snart lika återkommande som fredagsmyset. Jan Larsson menar att det är ett stort och utbrett problem med toppning inom fotbollen och andra idrotter, och att det är det som är den stora orsaken till att våra ungdomar slutar i allt för tidig ålder.

Detta är inte den bild vare sig jag eller någon av de många ungdomsledare jag möter känner igen. Visst händer det att det förekommer ett osunt agerande i samband med matcher och cuper. Men att måla upp detta som ett stort problem känns både okunnigt och orättvist. Frågan är betydligt mer komplex än så. Jag skulle kunna räkna upp en lång rad orsaker som enligt min uppfattning har större påverkan på att våra killar och tjejer väljer att sluta för tidigt med sin idrott än just av toppning. Brist på engagerade och duktiga ledare är en, och att det är roligare att sitta hemma framför datorn är en annan.

Jan Larsson lutar sig emot några få vittnesmål och andra halvseriösa undersökningar. Det håller inte om man vill skapa sig en bild av helheten. Det finns andra undersökningar som pekar på direkta motsatsen. Dessa menar att det är en väldigt liten del som har slutat för att de har känt sig orättvist behandlade.

Nej, Jan Larsson. Hjälp i stället till att sprida den positiva bild av ungdomsidrotten som de flesta av oss har, istället för att skrämma iväg föräldrar och barn med din svartmålning.

Att tro sig veta och agera är inget vidare.

Jimmy Persson

ungdomsledare Skultorps IF

 

Svar:

Naturligtvis finns det många olika skäl till att barn slutar att idrotta, men att selektering är ett problem är väl dokumenterat. Bara att titta på TV-serien ”Idrottens himmel och helvete” eller den enkät som Rädda Barnen i dagarna har presenterat.

Att det tydligen känns helt främmande i Skultorps IF kan jag bara tolka på ett sätt, nämligen att klubbens ungdomsarbete fungerar som det ska. Vilket naturligtvis är mycket glädjande. Hur som helst är debatten viktig och självklart fungerar stora delar av ungdomsidrotten bra och många ledare gör att fantastiskt arbete.

Jan Larsson

För vilken gång i ordningen Jan Larsson ger sig på oss ungdomsledare vet jag inte, men det är snart lika återkommande som fredagsmyset. Jan Larsson menar att det är ett stort och utbrett problem med toppning inom fotbollen och andra idrotter, och att det är det som är den stora orsaken till att våra ungdomar slutar i allt för tidig ålder.

Detta är inte den bild vare sig jag eller någon av de många ungdomsledare jag möter känner igen. Visst händer det att det förekommer ett osunt agerande i samband med matcher och cuper. Men att måla upp detta som ett stort problem känns både okunnigt och orättvist. Frågan är betydligt mer komplex än så. Jag skulle kunna räkna upp en lång rad orsaker som enligt min uppfattning har större påverkan på att våra killar och tjejer väljer att sluta för tidigt med sin idrott än just av toppning. Brist på engagerade och duktiga ledare är en, och att det är roligare att sitta hemma framför datorn är en annan.

Jan Larsson lutar sig emot några få vittnesmål och andra halvseriösa undersökningar. Det håller inte om man vill skapa sig en bild av helheten. Det finns andra undersökningar som pekar på direkta motsatsen. Dessa menar att det är en väldigt liten del som har slutat för att de har känt sig orättvist behandlade.

Nej, Jan Larsson. Hjälp i stället till att sprida den positiva bild av ungdomsidrotten som de flesta av oss har, istället för att skrämma iväg föräldrar och barn med din svartmålning.

Att tro sig veta och agera är inget vidare.

Jimmy Persson

ungdomsledare Skultorps IF

 

Svar:

Naturligtvis finns det många olika skäl till att barn slutar att idrotta, men att selektering är ett problem är väl dokumenterat. Bara att titta på TV-serien ”Idrottens himmel och helvete” eller den enkät som Rädda Barnen i dagarna har presenterat.

Att det tydligen känns helt främmande i Skultorps IF kan jag bara tolka på ett sätt, nämligen att klubbens ungdomsarbete fungerar som det ska. Vilket naturligtvis är mycket glädjande. Hur som helst är debatten viktig och självklart fungerar stora delar av ungdomsidrotten bra och många ledare gör att fantastiskt arbete.

Jan Larsson

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.