11 maj 2015 16:21

11 maj 2015 16:21

Vågar man bli sjuk?

STRESS.

Pressen ökar på oss inom alla sektorer på grund av höga avkastningskrav från aktieägarna. Produktionen slimmas och kraven förändras för varje dag. Sjukskrivningstalen stiger och riskerna att skadas blir allt större. Våra medlemmar inom byggbranschen drabbas ofta av skador och dödsolyckor.

Vi vädjar till politikerna att besinna sig inom besparingskrav för vården, att tillföra mer resurser till förebyggande arbetsmiljöarbete, att se till att vårdpersonalen arbetar under sunda förhållanden, att bryta trenden med stigande sjukskrivningstal och frånvaro på grund av av psykisk ohälsa relaterad till stress.

Mattias, Arsim, Marcus, Pether, Merethe

Deltagare på Agerautbildningen

Pressen ökar på oss inom alla sektorer på grund av höga avkastningskrav från aktieägarna. Produktionen slimmas och kraven förändras för varje dag. Sjukskrivningstalen stiger och riskerna att skadas blir allt större. Våra medlemmar inom byggbranschen drabbas ofta av skador och dödsolyckor.

Vi vädjar till politikerna att besinna sig inom besparingskrav för vården, att tillföra mer resurser till förebyggande arbetsmiljöarbete, att se till att vårdpersonalen arbetar under sunda förhållanden, att bryta trenden med stigande sjukskrivningstal och frånvaro på grund av av psykisk ohälsa relaterad till stress.

Mattias, Arsim, Marcus, Pether, Merethe

Deltagare på Agerautbildningen

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.