15 maj 2015 06:01

15 maj 2015 06:01

Dags för Volvo och kommunen att betala tillbaka

HANDBOLL.

IFK Skövde handboll gjorde det bra som klarade av kvalet till elitserien. Det var ytterst nära att det blev allsvenskt spel. Samtidigt har det blivit en väckarklocka för föreningens ledare, spelare och supporters. Det är bra. Att genomlida kval är rena helvetet. Låt oss slippa det i fortsättningen!

För att inte hamna i samma situation nästa säsong behövs det en rejäl kraftsamling inom klubben. Det ekonomiska stödet från samhället och näringslivet måste bli mycket bättre om vi fortsättningsvis vill se IFK i elitserien. Framför allt ser jag två potentiella bidragsgivare som kan stötta handbollen i Skövde betydligt mer:

• Volvo-företagen (personbilar och lastbilar).

• Skövde kommun.

Volvo-företagen är i dag sponsorer, men ger utifrån förutsättningarna endast ett symboliskt stöd i liten skala. I stället satsas det stort på segling, motorsport, tennis mm. Det är dags för Volvo-företagen att ändra på det.

Volvo har haft enormt stöd av Skövde i form av infrastruktur, exempelvis utbildning av arbetskraft. Skövdes söner och döttrar har i högsta grad påverkat utvecklingen inom Volvo-företagen. Nu är det dags att betala tillbaka.

Skövde kommun har glidit med Skövdehandbollens framgångar på en räkmacka. I 25 år har kommunen dragit nytta av handbollsklubbarnas elitseriespel med allt vad det innebär av exponering i media. Och det har man gjort med stöd som kan liknas vid kaffepengar. Handbollsklubbarna har gett Skövde kommun ovärderlig PR och marknadsföring med SM-finaler och internationellt cupspel som höjdpunkter. För att inte tala om den fantastiska ungdomsverksamheten som klubbarna bedriver.

Vad är inte den värd ur ett socioekonomiskt perspektiv?

Om det fortsättningsvis ska bli elitseriespel i Skövde måste Skövde kommun öppna på börsen och det rejält. Går det i andra kommuner så borde det även gå i Skövde.

Eftersom jag alltid har värnat om insändarskribentens anonymitetsskydd skriver jag under pseudonym.

Sengt Bäll

IFK Skövde handboll gjorde det bra som klarade av kvalet till elitserien. Det var ytterst nära att det blev allsvenskt spel. Samtidigt har det blivit en väckarklocka för föreningens ledare, spelare och supporters. Det är bra. Att genomlida kval är rena helvetet. Låt oss slippa det i fortsättningen!

För att inte hamna i samma situation nästa säsong behövs det en rejäl kraftsamling inom klubben. Det ekonomiska stödet från samhället och näringslivet måste bli mycket bättre om vi fortsättningsvis vill se IFK i elitserien. Framför allt ser jag två potentiella bidragsgivare som kan stötta handbollen i Skövde betydligt mer:

• Volvo-företagen (personbilar och lastbilar).

• Skövde kommun.

Volvo-företagen är i dag sponsorer, men ger utifrån förutsättningarna endast ett symboliskt stöd i liten skala. I stället satsas det stort på segling, motorsport, tennis mm. Det är dags för Volvo-företagen att ändra på det.

Volvo har haft enormt stöd av Skövde i form av infrastruktur, exempelvis utbildning av arbetskraft. Skövdes söner och döttrar har i högsta grad påverkat utvecklingen inom Volvo-företagen. Nu är det dags att betala tillbaka.

Skövde kommun har glidit med Skövdehandbollens framgångar på en räkmacka. I 25 år har kommunen dragit nytta av handbollsklubbarnas elitseriespel med allt vad det innebär av exponering i media. Och det har man gjort med stöd som kan liknas vid kaffepengar. Handbollsklubbarna har gett Skövde kommun ovärderlig PR och marknadsföring med SM-finaler och internationellt cupspel som höjdpunkter. För att inte tala om den fantastiska ungdomsverksamheten som klubbarna bedriver.

Vad är inte den värd ur ett socioekonomiskt perspektiv?

Om det fortsättningsvis ska bli elitseriespel i Skövde måste Skövde kommun öppna på börsen och det rejält. Går det i andra kommuner så borde det även gå i Skövde.

Eftersom jag alltid har värnat om insändarskribentens anonymitetsskydd skriver jag under pseudonym.

Sengt Bäll

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.