09 jun 2015 06:00

09 jun 2015 06:00

Vänsterns politik förstör för jobben

REPLIK.

Replik till Ove Nordström (V) som förtvivlat försöker försvara sin vänster- och jobbpolitik trots att alla vet hur arbetssituationen är i öststatsländerna, Kina och Ryssland. Hur ser arbetsplatserna ut, hur ser jämställdheten ut, barnomsorg m.m.? Klart att allt detta är besvärande för Nordström när han nu försöker lansera sin vänsterpolitik här i Sverige.

Med Alliansens politik skapades det över 350 000 nya jobb i Sverige. Den regering som Vänsterpartiet stödjer har hittills inte presenterat något jobbskapande och istället svikit sina vallöften. Regeringen själv har skrivit i sin egen budget att de föreslagna skattehöjningarna kommer att dämpa tillväxten och sysselsättningen. Även Konjunkturinstitutet har lyft fram att regeringens reformer kan minska sysselsättningen bland yngre och äldre. Att förklara jobbtillväxten med befolkningsökning som Ove Nordström gör fungerar inte, antalet arbetstillfällen ökar inte automatiskt när befolkningen ökar detta ser vi i resten av Europa.

Den politik som Ove Nordström förespråkar har gett oss högre bensin- och dieselskatter och en politik som hotar jobben, landsbygden och tillväxten. Samtidigt föreslår V att man skall ta bort långa och tunga lastbilar, något som försvårar för transportsektorn och minskar konkurrenskraften ytterligare för svenska företag. På vilket sätt leder detta till flera jobb? Dessutom vill man göra det dyrare att anställa ungdomar genom att fördubbla arbetsgivaravgifterna för ungdomar. Varför vill vänstern försvåra för våra ungdomar att få jobb?

Den högskattepolitik som Ove Nordström förespråkar ledde till att företag och företagare flyttade ut ur Sverige. Ingvar Kamprad flyttade ut sin verksamhet likadant som Tetra Pak gjorde. Vi förlorade en avsevärd mängd skatteintäkter och jobb, på just att ha höga skatter somt tvingade företag ut ur landet. Alliansen sänkte istället skatter och tack vare det var det fler som fick jobb vilket i sin tur ledde till att de totala skatteintäkterna för landet ändå ökade. Företag flyttade tillbaka och företag vågade återigen att satsa i Sverige.

Vänsterpartiets politik slår mot landsbygden, mot ungdomsjobben och mot företagen. Den politik som Nordström kritiserar skapade 350 000 nya jobb i Sverige. Nordströms politik skapar arbetslöshet och företagsflytt. Vem vill ha Greklands politik till Sverige?

Sten Bergheden (M)

Riksdagsledamot Skaraborg

Replik till Ove Nordström (V) som förtvivlat försöker försvara sin vänster- och jobbpolitik trots att alla vet hur arbetssituationen är i öststatsländerna, Kina och Ryssland. Hur ser arbetsplatserna ut, hur ser jämställdheten ut, barnomsorg m.m.? Klart att allt detta är besvärande för Nordström när han nu försöker lansera sin vänsterpolitik här i Sverige.

Med Alliansens politik skapades det över 350 000 nya jobb i Sverige. Den regering som Vänsterpartiet stödjer har hittills inte presenterat något jobbskapande och istället svikit sina vallöften. Regeringen själv har skrivit i sin egen budget att de föreslagna skattehöjningarna kommer att dämpa tillväxten och sysselsättningen. Även Konjunkturinstitutet har lyft fram att regeringens reformer kan minska sysselsättningen bland yngre och äldre. Att förklara jobbtillväxten med befolkningsökning som Ove Nordström gör fungerar inte, antalet arbetstillfällen ökar inte automatiskt när befolkningen ökar detta ser vi i resten av Europa.

Den politik som Ove Nordström förespråkar har gett oss högre bensin- och dieselskatter och en politik som hotar jobben, landsbygden och tillväxten. Samtidigt föreslår V att man skall ta bort långa och tunga lastbilar, något som försvårar för transportsektorn och minskar konkurrenskraften ytterligare för svenska företag. På vilket sätt leder detta till flera jobb? Dessutom vill man göra det dyrare att anställa ungdomar genom att fördubbla arbetsgivaravgifterna för ungdomar. Varför vill vänstern försvåra för våra ungdomar att få jobb?

Den högskattepolitik som Ove Nordström förespråkar ledde till att företag och företagare flyttade ut ur Sverige. Ingvar Kamprad flyttade ut sin verksamhet likadant som Tetra Pak gjorde. Vi förlorade en avsevärd mängd skatteintäkter och jobb, på just att ha höga skatter somt tvingade företag ut ur landet. Alliansen sänkte istället skatter och tack vare det var det fler som fick jobb vilket i sin tur ledde till att de totala skatteintäkterna för landet ändå ökade. Företag flyttade tillbaka och företag vågade återigen att satsa i Sverige.

Vänsterpartiets politik slår mot landsbygden, mot ungdomsjobben och mot företagen. Den politik som Nordström kritiserar skapade 350 000 nya jobb i Sverige. Nordströms politik skapar arbetslöshet och företagsflytt. Vem vill ha Greklands politik till Sverige?

Sten Bergheden (M)

Riksdagsledamot Skaraborg

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.