16 okt 2015 06:00

16 okt 2015 06:00

Det lyser på Unnebo igen

UNDENÄS

Nya tider. Gick en runda en kväll och för första gången på tolv år lyste det i fönstren på Unnebo. Tankarna gick till december 1964 då Unnebo stod färdigt. 1 rum med toalett till varje person, allt i ett plan, fina ljusa dagrum med små kaffekök där var och en av de boende hade sitt skåp. Fina uteplatser med buskar, träd och rosenrabatter. Ett modernt kök med diskmaskin och diskrum. I källaren omklädningsrum för personal, tvättstuga, torkrum och mangelrum, förrådsutrymmen och ett arbetsrum för vaktmästare, personalmatsal och terapilokaler. Bara den som arbetat på gamla Unnebo kan förstå att det var nästan som en dröm. Men drömmar ändrar sig liksom kraven, rummen blir för små, toaletterna för trånga och visst borde det finnas dusch på alla rum. Nya idéer formas av personal och politiker och en dag är inte Unnebo längre ett äldreboende som uppfyller tidens krav.

Kommer Unnebo återigen bli ett mysigt och välkomnande boende där människor känner sig trygga och trivs? Kommer de att på olika sätt bidraga till att vår by är välmående och att den service som finns idag kan leva vidare? Kanske dagis behövs eller andra verksamheter kommer att efterfrågas, vem vet. Låt oss hoppas att det blir så.

Inger B Larsson

Kommer Unnebo återigen bli ett mysigt och välkomnande boende där människor känner sig trygga och trivs? Kommer de att på olika sätt bidraga till att vår by är välmående och att den service som finns idag kan leva vidare? Kanske dagis behövs eller andra verksamheter kommer att efterfrågas, vem vet. Låt oss hoppas att det blir så.

Inger B Larsson

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Välkommen att kommentera på sla.se. Vi förhandsmodererar alla kommentarer, om det är första gången du kommenterar läs våra regler kring artikelkommentarer.