17 okt 2015 06:00

17 okt 2015 06:00

Kvinnor får betala priset för flexibel arbetsmarknad

Debatt:

Det är hög tid att tala om deltidsarbetslöshet. Lika snabbt som vi kommer tillrätta med problemet, måste ordet fasas ut ur den politiska debatten. Låt oss hoppas att vi i framtiden inte behöver uppfinna begrepp som ungdomsdeltidsarbetslöshet, våra ungdomar förtjänar bättre.

Med det sagt, måste vi lyfta frågan. En ny LO-rapport visar att deltid är norm på stora delar av arbetsmarknaden. Inom detaljhandeln, hotell och restaurangbranschen och inom vården är läget kritiskt. Här arbetar många unga människor, som inte vet vad det innebär att få en heltidslön, än mindre vad detta kommer att innebära för den framtida pensionen. Och än en gång drabbas kvinnor hårdast.

Det är genant att vi har dessa tillkortakommanden på svensk arbetsmarknad idag. Det omfattande nyttjandet av deltidsanställningar i kvinnodominerade yrken slår hårt mot våra gemensamma ideal. Arbetsmarknaden kryllar av svepskäl som tillåter precisionsbemanning, och fortfarande är osakliga löneskillnader snarare regel än undantag inom flera sektorer.

Bland unga kvinnor i arbetaryrken är 71 procent deltidsanställda, många av dessa arbetar därtill under visstidsanställningar. Medan otrygga anställningar och deltid är vardagsmat inom kvinnodominerade yrken, kan manliga motsvarigheter inom bygg- och tillverkningsindustri förvänta sig både heltid och fast anställning. Året är 2015. Sverige kan bättre.

Det är dags att sätta punkt för orättvisorna på arbetsmarknaden. Den svenska modellens dagar är räknade om arbetsgivarna fortsätter låta kvinnodominerade branscher klä skott för kostnadseffektivisering. Vårens avtalsrörelse möter stora utmaningar. Det handlar om att unga människor ska vilja arbeta inom detaljhandel, hotell och restaurang, och inte minst inom vård och omsorg.

Om vi menar allvar när vi säger att vi vill satsa på ungdomar är det hög tid att vi börjar visa det. I skuggan av ungdomsarbetslösheten hägrar deltidsarbetslösheten. Nu krävs det gemensamma krafttag för rättvisa löner och trygga arbetsvillkor. Heltid ska vara norm på hela arbetsmarknaden.

Dan Gabrielsson

ordförande för LO-distriktet i Västsverige

Det är hög tid att tala om deltidsarbetslöshet. Lika snabbt som vi kommer tillrätta med problemet, måste ordet fasas ut ur den politiska debatten. Låt oss hoppas att vi i framtiden inte behöver uppfinna begrepp som ungdomsdeltidsarbetslöshet, våra ungdomar förtjänar bättre.

Med det sagt, måste vi lyfta frågan. En ny LO-rapport visar att deltid är norm på stora delar av arbetsmarknaden. Inom detaljhandeln, hotell och restaurangbranschen och inom vården är läget kritiskt. Här arbetar många unga människor, som inte vet vad det innebär att få en heltidslön, än mindre vad detta kommer att innebära för den framtida pensionen. Och än en gång drabbas kvinnor hårdast.

Det är genant att vi har dessa tillkortakommanden på svensk arbetsmarknad idag. Det omfattande nyttjandet av deltidsanställningar i kvinnodominerade yrken slår hårt mot våra gemensamma ideal. Arbetsmarknaden kryllar av svepskäl som tillåter precisionsbemanning, och fortfarande är osakliga löneskillnader snarare regel än undantag inom flera sektorer.

Bland unga kvinnor i arbetaryrken är 71 procent deltidsanställda, många av dessa arbetar därtill under visstidsanställningar. Medan otrygga anställningar och deltid är vardagsmat inom kvinnodominerade yrken, kan manliga motsvarigheter inom bygg- och tillverkningsindustri förvänta sig både heltid och fast anställning. Året är 2015. Sverige kan bättre.

Det är dags att sätta punkt för orättvisorna på arbetsmarknaden. Den svenska modellens dagar är räknade om arbetsgivarna fortsätter låta kvinnodominerade branscher klä skott för kostnadseffektivisering. Vårens avtalsrörelse möter stora utmaningar. Det handlar om att unga människor ska vilja arbeta inom detaljhandel, hotell och restaurang, och inte minst inom vård och omsorg.

Om vi menar allvar när vi säger att vi vill satsa på ungdomar är det hög tid att vi börjar visa det. I skuggan av ungdomsarbetslösheten hägrar deltidsarbetslösheten. Nu krävs det gemensamma krafttag för rättvisa löner och trygga arbetsvillkor. Heltid ska vara norm på hela arbetsmarknaden.

Dan Gabrielsson

ordförande för LO-distriktet i Västsverige

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.