28 jan 2016 06:00

28 jan 2016 15:25

Det behöver inte vara dyrt att träna

TRÄNING

Replik. Angående insändare ”Har inte råd att träna” införd i SLA 26/1.

Många kan träna helt utan kostnad. Med kunskap och målmedvetenhet så behövs oftast inte någon särskild utrustning utan det fungerar bra med vad som finns att tillgå i hemmet eller varför inte utomhus.

Men oftast är det inte så enkelt, det är en stor fördel att träna tillsammans och att ta hjälp av utbildade tränare för att lägga upp ett anpassat program eller för att i grupp guidas genom ett träningspass. Det ska vara roligt att träna, för då blir träningen av och då blir träningskortet prisvärt, ett träningskort som inte blir använt är alldeles på tok för dyr träning.

Friskis&Svettis Skövde är en ideell idrottsförening för alla. Hos oss är de som tränar medlemmar, att lösa medlemskap kostar 100 kronor per kalenderår. Vi vill satsa på ett bästa pris för alla våra medlemmar men vi har ändå en prisidé där vi erbjuder ett lägre pris till en del, t.ex. de som kan styra sin träningstid till dagtid (141–180 kr/mån). Vi vill också med ett folkhälsotänk erbjuda ett lägre pris för dem med ett FaR-intyg från vården, ungdomar, studenter och pensionärer.

Det behöver inte vara dyrt att träna, välkommen till oss.

Susann Lindelöf

verksamhetschef

Billy Grönlund

ordförande i idrottsföreningen Friskis&Svettis Skövde

Många kan träna helt utan kostnad. Med kunskap och målmedvetenhet så behövs oftast inte någon särskild utrustning utan det fungerar bra med vad som finns att tillgå i hemmet eller varför inte utomhus.

Men oftast är det inte så enkelt, det är en stor fördel att träna tillsammans och att ta hjälp av utbildade tränare för att lägga upp ett anpassat program eller för att i grupp guidas genom ett träningspass. Det ska vara roligt att träna, för då blir träningen av och då blir träningskortet prisvärt, ett träningskort som inte blir använt är alldeles på tok för dyr träning.

Friskis&Svettis Skövde är en ideell idrottsförening för alla. Hos oss är de som tränar medlemmar, att lösa medlemskap kostar 100 kronor per kalenderår. Vi vill satsa på ett bästa pris för alla våra medlemmar men vi har ändå en prisidé där vi erbjuder ett lägre pris till en del, t.ex. de som kan styra sin träningstid till dagtid (141–180 kr/mån). Vi vill också med ett folkhälsotänk erbjuda ett lägre pris för dem med ett FaR-intyg från vården, ungdomar, studenter och pensionärer.

Det behöver inte vara dyrt att träna, välkommen till oss.

Susann Lindelöf

verksamhetschef

Billy Grönlund

ordförande i idrottsföreningen Friskis&Svettis Skövde

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.