01 feb 2016 06:00

01 feb 2016 06:00

En ny handbollshall behövs

IDROTT

I Stöpen finns det bara en hall. Där ska tiderna fördelas med både innebandy och handboll. Därför vill vi ha en ny hall så att det ska finnas en helt egen för handboll.

Vårt lag har tidiga träningar, då hinner inte alla från skolan och missar början av träningarna. Vi i vårt lag vill ha bättre tider så att alla hinner hem, packa och kanske äta lite.

Handbollen borde få en helt egen hall att träna och spela matcher i. Jag tycker handbollen borde få bättre tider och fler träningar. De som tränar i Stöpenhallen spelar innebandy eller handboll, handbollen har flest medlemmar så då tycker jag dessutom att vi ska få fler träningstider. Innebandyn har färre medlemmar i föreningen men har fler träningar än handbollen. Då tycker jag att handbollen får en helt egen hall så vi slipper tidiga mornar och sena kvällar.

För det första, många orkar inte med skolan p.g.a. att dom har tränat sent kvällen innan, och kan inte koncentrera sig. Bättre tider ger piggare barn.

För det andra, fler spelare kanske kommer och tränar om det blir bättre och fler träningstider. Föräldrarna kanske inte kan skjutsa barnen sena kvällar och tidiga mornar. Ska verkligen barnen missa träningarna på grund av att föräldrar inte kan skjutsa?

För det tredje, alla handbollslag har inte tillräckligt med spelare i samma ålder. De får låna spelare från en äldre eller yngre åldersgrupp, och då kan de inte spela lika mycket matcher. Ska verkligen man behöva ställa in en match för att man inte har spelare till laget? Då tycker jag att det ska komma en till hall så alla får plats och alla får träna. Mer matcher ger bättre spelare, glada barn och bättre kondition.

Avslutningsvis vill jag bara säga att jag tycker att vi ska få en till handbollshall, så handbollen får fler matcher och träningar. Jag tycker inte att små barn ska få ha sena träningar och bli trötta dagen efter i skolan. Fler personer kanske kommer och tränar. Då kan även lagen spela matcher och träna med samma åldersgrupp.

Klagarn Åkesson

I Stöpen finns det bara en hall. Där ska tiderna fördelas med både innebandy och handboll. Därför vill vi ha en ny hall så att det ska finnas en helt egen för handboll.

Vårt lag har tidiga träningar, då hinner inte alla från skolan och missar början av träningarna. Vi i vårt lag vill ha bättre tider så att alla hinner hem, packa och kanske äta lite.

Handbollen borde få en helt egen hall att träna och spela matcher i. Jag tycker handbollen borde få bättre tider och fler träningar. De som tränar i Stöpenhallen spelar innebandy eller handboll, handbollen har flest medlemmar så då tycker jag dessutom att vi ska få fler träningstider. Innebandyn har färre medlemmar i föreningen men har fler träningar än handbollen. Då tycker jag att handbollen får en helt egen hall så vi slipper tidiga mornar och sena kvällar.

För det första, många orkar inte med skolan p.g.a. att dom har tränat sent kvällen innan, och kan inte koncentrera sig. Bättre tider ger piggare barn.

För det andra, fler spelare kanske kommer och tränar om det blir bättre och fler träningstider. Föräldrarna kanske inte kan skjutsa barnen sena kvällar och tidiga mornar. Ska verkligen barnen missa träningarna på grund av att föräldrar inte kan skjutsa?

För det tredje, alla handbollslag har inte tillräckligt med spelare i samma ålder. De får låna spelare från en äldre eller yngre åldersgrupp, och då kan de inte spela lika mycket matcher. Ska verkligen man behöva ställa in en match för att man inte har spelare till laget? Då tycker jag att det ska komma en till hall så alla får plats och alla får träna. Mer matcher ger bättre spelare, glada barn och bättre kondition.

Avslutningsvis vill jag bara säga att jag tycker att vi ska få en till handbollshall, så handbollen får fler matcher och träningar. Jag tycker inte att små barn ska få ha sena träningar och bli trötta dagen efter i skolan. Fler personer kanske kommer och tränar. Då kan även lagen spela matcher och träna med samma åldersgrupp.

Klagarn Åkesson

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.