01 apr 2016 06:00

01 apr 2016 06:00

Växlande molnighet

:

Det är en spännande tid. Våren gör sitt intåg och dygnet blir allt ljusare. Det ser även ljust ut för Sverige. Det går bra för svenska företag. Unionens medlemmar bidrar varje dag till sina arbetsgivares lönsamhet, välmående, produktivitet och utveckling. Det vill vi fortsätta med samtidigt som medlemmarna naturligtvis vill ha sin del av kakan. Bra villkor ger engagerade medarbetare.

Vi lever längre och vi kommer även att behöva jobba längre för att få pensionen att räcka till. Den stora frågan är hur vi ska orka. Unionens lösning är flexpension, vilket innebär att utöver en extra avsättning till tjänstepensionen även ges en möjlighet att gå ner i tid och därmed orka längre. Om man inte vill gå ner i tid så har man fortfarande intjänandet kvar och pensionen blir större. Detta vägrar Almega gå med på.

Nu vid månadsskiftet mars/april löper cirka 30 kollektivavtal ut inom Unionens område. Våra avtalsdelegationer jobbar för högtryck och gör sitt yttersta för att avtal skall träffas med arbetsgivarna. Tyvärr går det väldigt trögt på vissa avtalsområden och det tornar upp sig mörka moln –speciellt inom tjänstesektorn där motparten är Almega. Vi hoppas självklart att vi kan komma överens utan att det ska behöva utbryta en konflikt, men för tillfället ser det tyvärr ganska mörkt ut. Arbetsgivarna vill i stället ha så innehållslösa avtal som möjligt med inga garanterade löneökningar, avskaffande av lägstalöner och avtal som löper tillsvidare. Ett avtal som Almega brukar kalla ”modernt”.

Vi tycker att alla som jobbar ska omfattas av kollektivavtal med bra villkor för att säkerställa spelreglerna på arbetsmarknaden. Ett kollektivavtal gynnar både arbetsgivare och arbetstagare.

Tycker du att övertidsersättning, sjuklön, föräldralön, tjänstepension och en årlig löneökning är en självklarhet? Tyvärr är det inte det utan resultatet av fackförbundens förhandlingar med arbetsgivarna. Utan kollektivavtal har du ingen rätt till detta.

Därför är det också orimligt att företagen inom tjänstesektorn ska stå utanför det som redan finns inom resterande del av tjänstemännens arbetsmarknad. Konsekvensen är att man som anställd inom tjänstesektorn missgynnas genom att ha en lägre pension enbart för att man är anställd på ett företag som är med i arbetsgivarorganisationen Almega. Det är både fel och orättvist.

Pensionsfrågan är som du förstår en mycket viktig del i årets avtalsrörelse. Andra frågor vi förhandlar om är hållbara löneökningar, ett jämställt arbetsliv och ett arbetsliv i balans. Det är ett uppdrag vi fått från våra medlemmar.

Anna-Karin Moberg

Regionchef Unionen Skaraborg/Väst

Det är en spännande tid. Våren gör sitt intåg och dygnet blir allt ljusare. Det ser även ljust ut för Sverige. Det går bra för svenska företag. Unionens medlemmar bidrar varje dag till sina arbetsgivares lönsamhet, välmående, produktivitet och utveckling. Det vill vi fortsätta med samtidigt som medlemmarna naturligtvis vill ha sin del av kakan. Bra villkor ger engagerade medarbetare.

Vi lever längre och vi kommer även att behöva jobba längre för att få pensionen att räcka till. Den stora frågan är hur vi ska orka. Unionens lösning är flexpension, vilket innebär att utöver en extra avsättning till tjänstepensionen även ges en möjlighet att gå ner i tid och därmed orka längre. Om man inte vill gå ner i tid så har man fortfarande intjänandet kvar och pensionen blir större. Detta vägrar Almega gå med på.

Nu vid månadsskiftet mars/april löper cirka 30 kollektivavtal ut inom Unionens område. Våra avtalsdelegationer jobbar för högtryck och gör sitt yttersta för att avtal skall träffas med arbetsgivarna. Tyvärr går det väldigt trögt på vissa avtalsområden och det tornar upp sig mörka moln –speciellt inom tjänstesektorn där motparten är Almega. Vi hoppas självklart att vi kan komma överens utan att det ska behöva utbryta en konflikt, men för tillfället ser det tyvärr ganska mörkt ut. Arbetsgivarna vill i stället ha så innehållslösa avtal som möjligt med inga garanterade löneökningar, avskaffande av lägstalöner och avtal som löper tillsvidare. Ett avtal som Almega brukar kalla ”modernt”.

Vi tycker att alla som jobbar ska omfattas av kollektivavtal med bra villkor för att säkerställa spelreglerna på arbetsmarknaden. Ett kollektivavtal gynnar både arbetsgivare och arbetstagare.

Tycker du att övertidsersättning, sjuklön, föräldralön, tjänstepension och en årlig löneökning är en självklarhet? Tyvärr är det inte det utan resultatet av fackförbundens förhandlingar med arbetsgivarna. Utan kollektivavtal har du ingen rätt till detta.

Därför är det också orimligt att företagen inom tjänstesektorn ska stå utanför det som redan finns inom resterande del av tjänstemännens arbetsmarknad. Konsekvensen är att man som anställd inom tjänstesektorn missgynnas genom att ha en lägre pension enbart för att man är anställd på ett företag som är med i arbetsgivarorganisationen Almega. Det är både fel och orättvist.

Pensionsfrågan är som du förstår en mycket viktig del i årets avtalsrörelse. Andra frågor vi förhandlar om är hållbara löneökningar, ett jämställt arbetsliv och ett arbetsliv i balans. Det är ett uppdrag vi fått från våra medlemmar.

Anna-Karin Moberg

Regionchef Unionen Skaraborg/Väst

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.