16 maj 2016 06:00

16 maj 2016 06:00

Farligt golv i gymnastiksalen

GLASHALT

Varför reagerar inte kommunen på en allvarligt farlig idrottsmiljö? Det handlar om Helenaskolans gymnastiksal där golvet är halt som en isbana.

Det planeras för nya satsningar i mångmiljonklassen på flera håll i kommunen, men vi har inte på sex månader hört ett enda ord om vad som ska göras för att vi ska slippa skador på våra spelare. Golvet i Helenahallen är direkt farligt, men kommunen har inte lyckats med något i denna fråga, och det beror enligt min åsikt på att de inte bryr sig. Men de bryr sig väldigt mycket om att få in hallhyran.

Jag har skickat tre mejl och tagit bilder men inte fått någon ändring till stånd.

Thomas Hellkvist

En mycket besviken ordförande i S:t Helena Basket

Det planeras för nya satsningar i mångmiljonklassen på flera håll i kommunen, men vi har inte på sex månader hört ett enda ord om vad som ska göras för att vi ska slippa skador på våra spelare. Golvet i Helenahallen är direkt farligt, men kommunen har inte lyckats med något i denna fråga, och det beror enligt min åsikt på att de inte bryr sig. Men de bryr sig väldigt mycket om att få in hallhyran.

Jag har skickat tre mejl och tagit bilder men inte fått någon ändring till stånd.

Thomas Hellkvist

En mycket besviken ordförande i S:t Helena Basket

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.