18 aug 2016 06:00

18 aug 2016 06:00

Vi hyr bara ut lokalen

STÖRANDE TRUMMOR

Svar på insändare angående störande trummor i Tibroparken (SLA 16/8).

Att med trumma och blåsinstrument fira ett brudpar är en mångtusenårig tradition hos oss assyrier. Detta är lika viktigt för oss som att vi försöker värna och uppmuntra den svenska folkparkstraditionen.

Svaret från oss i föreningen som publicerades tidigare är äldre och en förkortning, samt behöver en vidareutveckling. Det stämmer att många bröllop hålls under sommarperioden, precis som det har gjorts under många år även innan vi tog över som ägare, och att det spelas och dansas utanför entrén har det gjorts i alla år. Men nu är det så att det är inte föreningen som anordnar dessa bröllop, vi hyr endast ut lokalen. Och så länge våra hyresgäster håller sig till allmänna ordningsregler kan vi inget göra.

När vi fick till oss att detta var störande för omgivningen tog vi ändå upp det och spred det i föreningen. Vi tog även beslut på att de tillställningar Assyriska föreningen Tibro anordnar inte ska spela efter klockan 20 utanför entrén. Föreningens tillställningar är oftast förenings- och familjefester och då spelar man inte på dessa instrument och ingen dansar utanför.

Om det är så störande och upprörande att se folk dansa och ha roligt, samt att det skulle påverka barnen mer än andra arrangemang, tycker jag att ni ringer polisen nästa gång.

Jacob

Att med trumma och blåsinstrument fira ett brudpar är en mångtusenårig tradition hos oss assyrier. Detta är lika viktigt för oss som att vi försöker värna och uppmuntra den svenska folkparkstraditionen.

Svaret från oss i föreningen som publicerades tidigare är äldre och en förkortning, samt behöver en vidareutveckling. Det stämmer att många bröllop hålls under sommarperioden, precis som det har gjorts under många år även innan vi tog över som ägare, och att det spelas och dansas utanför entrén har det gjorts i alla år. Men nu är det så att det är inte föreningen som anordnar dessa bröllop, vi hyr endast ut lokalen. Och så länge våra hyresgäster håller sig till allmänna ordningsregler kan vi inget göra.

När vi fick till oss att detta var störande för omgivningen tog vi ändå upp det och spred det i föreningen. Vi tog även beslut på att de tillställningar Assyriska föreningen Tibro anordnar inte ska spela efter klockan 20 utanför entrén. Föreningens tillställningar är oftast förenings- och familjefester och då spelar man inte på dessa instrument och ingen dansar utanför.

Om det är så störande och upprörande att se folk dansa och ha roligt, samt att det skulle påverka barnen mer än andra arrangemang, tycker jag att ni ringer polisen nästa gång.

Jacob

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.