02 jan 2016 06:00

02 jan 2016 06:00

Svagt år för Skövde IK

MIN ÅRSKRÖNIKA: Lyckades inte kvalificera sig för allettan

Att Skövde IK kvalificerar sig för allettan brukar vara ett givet jultecken, men 2015 blev året då SIK bommade för första gången på länge.
En ny tränare bakom spa(a)karna innebar inget lyft och SIK fick istället rikta in sig på spel i fortsättningsserien.

Vi ska inte gå så långt som att jämföra dem med pålitliga traditioner som julskinka och Kalle Anka på julafton, men att Skövde IK tar sig till allettan har varit ett säkert kort i jultider de senaste åren. Laget har inte missat sedan systemet med allettan infördes säsongen 2006/2007 och SIK har kommit topp fyra och kvalificerat sig för allettan nio säsonger i rad.

Det här året bröts emellertid trenden, men dit återkommer vi snart.

Först några rader om våren där SIK likt tidigare säsonger fick det tufft i allettan och tidigt fick finna sig i en plats i tabellens bottenskikt. Det slutade med en sjunde plats bland åtta lag och säsongen som helhet gick knappast till historien som en av de mer minnesvärda.

Spaak tillbaka

Efter det tog den sedvanliga silly season vid och värvarkarusellen i landets hockeyklubbar satte fart. I Skövde IK dök en nygammal tränare upp när Anders Spaak klev in genom dörren till Billingehov efter en hockeyresa som efter Skövde tagit honom till så vitt skilda ställen som Grästorp, Vimmerby och Kiruna.

Med Spaak vid rodret har SIK i större utsträckning satsat på egna produkter och bland annat lyftes ett antal spelare födda 1996 upp i A-lagstruppen inför den här säsongen. Det manades om tålamod från Anders Spaak med tanke på det unga spelarmaterialet och det är bara att hoppas det tålamodet finns i klubben. Det känns helt rätt att satsa mer hemvävt i stället för en hel hög värvningar som sällan gör varken till eller från i det stora hela.

Svag serie

Resultaten blev dock inte vad man hoppades på i föreningen. Efter en ojämn höst i en serie som på förhand såg relativt svag ut lyckades inte Skövde IK bli bättre än sjua och det fattades en bit för att laget skulle nå allettan. 2015 fick dessutom sämsta tänkbara slut när man inledde vårserien med två raka förluster och redan tidigt hamnade illa till i jakten på en playoffplats.

Desto mer positivt då klubbens hyllning till profilerna Peder Åstemo och Lars Trygg som i december fick sina tröjor – båda med nummer 21 – hissade i Billingehov.

Tibro IK gjorde en bra säsong och laget hade imponerat när man på hösten 2014 gick som en raket i hockeytvåan och slutade tvåa i grundserien. 2015 inleddes med spel i alltvåan och där slutade laget sjua i tuff konkurrens.

Samtliga lag fick kvala till hockeyettan och Tibro IK ställdes mot Kungälv i bäst av tre matcher. Det gick inget vidare och TIK läckte som ett såll. Hela 17 insläppta mål (4–7 och 4–10) på två matcher innebar att säsongen tog slut i playoff 1.

”Ada” tränar Tibro

Till den här säsongen har Andreas Adolfsson lagt skridskorna på hyllan och i stället tränar laget tillsammans med Jonas Dahlgren. Laget har haft en klart godkänd säsong så här långt, men slutade sjua i grundserien och till skillnad mot i fjol missades alltvåan.

Vi ska inte gå så långt som att jämföra dem med pålitliga traditioner som julskinka och Kalle Anka på julafton, men att Skövde IK tar sig till allettan har varit ett säkert kort i jultider de senaste åren. Laget har inte missat sedan systemet med allettan infördes säsongen 2006/2007 och SIK har kommit topp fyra och kvalificerat sig för allettan nio säsonger i rad.

Det här året bröts emellertid trenden, men dit återkommer vi snart.

Först några rader om våren där SIK likt tidigare säsonger fick det tufft i allettan och tidigt fick finna sig i en plats i tabellens bottenskikt. Det slutade med en sjunde plats bland åtta lag och säsongen som helhet gick knappast till historien som en av de mer minnesvärda.

Spaak tillbaka

Efter det tog den sedvanliga silly season vid och värvarkarusellen i landets hockeyklubbar satte fart. I Skövde IK dök en nygammal tränare upp när Anders Spaak klev in genom dörren till Billingehov efter en hockeyresa som efter Skövde tagit honom till så vitt skilda ställen som Grästorp, Vimmerby och Kiruna.

Med Spaak vid rodret har SIK i större utsträckning satsat på egna produkter och bland annat lyftes ett antal spelare födda 1996 upp i A-lagstruppen inför den här säsongen. Det manades om tålamod från Anders Spaak med tanke på det unga spelarmaterialet och det är bara att hoppas det tålamodet finns i klubben. Det känns helt rätt att satsa mer hemvävt i stället för en hel hög värvningar som sällan gör varken till eller från i det stora hela.

Svag serie

Resultaten blev dock inte vad man hoppades på i föreningen. Efter en ojämn höst i en serie som på förhand såg relativt svag ut lyckades inte Skövde IK bli bättre än sjua och det fattades en bit för att laget skulle nå allettan. 2015 fick dessutom sämsta tänkbara slut när man inledde vårserien med två raka förluster och redan tidigt hamnade illa till i jakten på en playoffplats.

Desto mer positivt då klubbens hyllning till profilerna Peder Åstemo och Lars Trygg som i december fick sina tröjor – båda med nummer 21 – hissade i Billingehov.

Tibro IK gjorde en bra säsong och laget hade imponerat när man på hösten 2014 gick som en raket i hockeytvåan och slutade tvåa i grundserien. 2015 inleddes med spel i alltvåan och där slutade laget sjua i tuff konkurrens.

Samtliga lag fick kvala till hockeyettan och Tibro IK ställdes mot Kungälv i bäst av tre matcher. Det gick inget vidare och TIK läckte som ett såll. Hela 17 insläppta mål (4–7 och 4–10) på två matcher innebar att säsongen tog slut i playoff 1.

”Ada” tränar Tibro

Till den här säsongen har Andreas Adolfsson lagt skridskorna på hyllan och i stället tränar laget tillsammans med Jonas Dahlgren. Laget har haft en klart godkänd säsong så här långt, men slutade sjua i grundserien och till skillnad mot i fjol missades alltvåan.

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.