02 jan 2016 06:01

03 jan 2016 15:39

Tufft slut för IFK Skövde

MIN ÅRSKRÖNIKA: En kamp både på och utanför planen

Krisstämpeln på IFK Skövde hade precis hållit på att börja suddas ut när den ånyo kom till användning på ett oväntat sätt.

Det är mer än bara elitserieexistensen som står på spel för IFK den här säsongen. Ekonomin är ansträngd och klubben går en rejäl match även utanför planen.

Den här årskrönikan kunde framförallt ha handlat om att IFK Skövde tog två efterlängtade segrar mot meriterade Eskilstuna Guif och Lugi HF precis före EM-uppehållet.

Om hur IFK under den nye tränaren Patrik Liljestrand till slut fått utdelning även i poäng och inte bara i ryggdunkningar för sitt stundom goda spel, ty problemet med de blåvita har ju varit deras ojämna nivå i matcherna.

Men istället för den sportsliga uppryckningen handlar det primärt om den ekonomiska bomben som briserade i klubben kort före nyår. Att IFK Skövde har en ansträngd ekonomi har vi vetat om men att det var så illa ställt som nyligen offentliggjordes kom som en överraskning.

Bläcket hade knappt hunnit torka efter hemmasegern mot Guif den 29 december innan de ekonomiska bekymren uppdagades. IFK har i nuläget ett underskott på 1,6 miljoner kronor och tvingas skära i sina omkostnader. Framförallt ska spelarnas löner reduceras med 40 procent. Det är inte lika enkelt sagt som gjort. Att sänka spelarlöner låter sig inte bara göras. Det handlar ju om ömsesidiga förpliktelser mellan varje part som därmed bryts av den ena.

Stort hjärta

Det finns ett stort IFK-hjärta i klubben bland många spelare men hur långt räcker och väger det i det långa loppet? Hur det hela artar sig lär den närmaste tiden få utvisa i en klubb som redan förra säsongen var nära degradering. En handbollsepok höll på att ta slut i våras när IFK tvingades kvalspela för att hänga kvar i landets högsta serie för första gången sedan lagets uppgång i elitserien för 25 år sedan.

IFK lyckades med nöd och näppe hänga kvar då marginalerna var ytterst små. Det kan bli kval även denna säsong då elitserien sedan en tid har segregerats med IFK som ett av de fem bottenlagen. Det bästa av dessa når nytt kontrakt, det sämsta åker ur direkt medan tre lag får kvala i bäst av fem matcher mot allsvenska lag enligt den här säsongens nya ordning.

Country i botten

I händelse av ett kval lär det i alla fall inte bli mot HK Country som den tidigare IFK-tränaren Henrik Schneider var med och förde upp i allsvenskan för första gången i klubbens historia efter vårens serieseger i division 1 norra.

Laget har haft det motigt som nykomling och återfinns i botten av tabellen, även om de har lyft sig och segrarna till slut har kommit för Stöpenklubben. De kan också få tvingas genomgå negativt kval i vår.

Skrällde mot Sävehof

Skövde HF hade en framgångsrik säsong 2014/2015. Efter ett skapligt seriespel höjde sig sedan Skövdetjejerna och slog ut Lugi HF i en rafflande kvartsfinalserie som gick till fem matcher. Sedan svarade SHF för en riktig skräll när de bröt den regerande svenska mästaren IK Sävehofs 95 matcher långa segersvit mot svenskt motstånd i den första SM-semifinalen.

De vann även den andra och hade Sävehof på gaffeln men var de facto aldrig nära att vinna någon av de tre sista matcherna och fick istället nöja sig med att se SM-finalen som Sävehof programenligt vann mot Skuru IK från åskådarplats.

Tränaren Magnus Frisk leder som vanligt laget med en trupp som har genomgått betydande förändringar men där flera nyckelspelare finns kvar till den här säsongen. Revanschlustan i laget är stor och i ett slutspel kan allt hända. Det kan bli en lång säsong med häftiga matchserier i vår för vårt lokala topplag.

Skövde HF utgör det stora hoppet i ett annars lokalt handbollsmörker.

Den här årskrönikan kunde framförallt ha handlat om att IFK Skövde tog två efterlängtade segrar mot meriterade Eskilstuna Guif och Lugi HF precis före EM-uppehållet.

Om hur IFK under den nye tränaren Patrik Liljestrand till slut fått utdelning även i poäng och inte bara i ryggdunkningar för sitt stundom goda spel, ty problemet med de blåvita har ju varit deras ojämna nivå i matcherna.

Men istället för den sportsliga uppryckningen handlar det primärt om den ekonomiska bomben som briserade i klubben kort före nyår. Att IFK Skövde har en ansträngd ekonomi har vi vetat om men att det var så illa ställt som nyligen offentliggjordes kom som en överraskning.

Bläcket hade knappt hunnit torka efter hemmasegern mot Guif den 29 december innan de ekonomiska bekymren uppdagades. IFK har i nuläget ett underskott på 1,6 miljoner kronor och tvingas skära i sina omkostnader. Framförallt ska spelarnas löner reduceras med 40 procent. Det är inte lika enkelt sagt som gjort. Att sänka spelarlöner låter sig inte bara göras. Det handlar ju om ömsesidiga förpliktelser mellan varje part som därmed bryts av den ena.

Stort hjärta

Det finns ett stort IFK-hjärta i klubben bland många spelare men hur långt räcker och väger det i det långa loppet? Hur det hela artar sig lär den närmaste tiden få utvisa i en klubb som redan förra säsongen var nära degradering. En handbollsepok höll på att ta slut i våras när IFK tvingades kvalspela för att hänga kvar i landets högsta serie för första gången sedan lagets uppgång i elitserien för 25 år sedan.

IFK lyckades med nöd och näppe hänga kvar då marginalerna var ytterst små. Det kan bli kval även denna säsong då elitserien sedan en tid har segregerats med IFK som ett av de fem bottenlagen. Det bästa av dessa når nytt kontrakt, det sämsta åker ur direkt medan tre lag får kvala i bäst av fem matcher mot allsvenska lag enligt den här säsongens nya ordning.

Country i botten

I händelse av ett kval lär det i alla fall inte bli mot HK Country som den tidigare IFK-tränaren Henrik Schneider var med och förde upp i allsvenskan för första gången i klubbens historia efter vårens serieseger i division 1 norra.

Laget har haft det motigt som nykomling och återfinns i botten av tabellen, även om de har lyft sig och segrarna till slut har kommit för Stöpenklubben. De kan också få tvingas genomgå negativt kval i vår.

Skrällde mot Sävehof

Skövde HF hade en framgångsrik säsong 2014/2015. Efter ett skapligt seriespel höjde sig sedan Skövdetjejerna och slog ut Lugi HF i en rafflande kvartsfinalserie som gick till fem matcher. Sedan svarade SHF för en riktig skräll när de bröt den regerande svenska mästaren IK Sävehofs 95 matcher långa segersvit mot svenskt motstånd i den första SM-semifinalen.

De vann även den andra och hade Sävehof på gaffeln men var de facto aldrig nära att vinna någon av de tre sista matcherna och fick istället nöja sig med att se SM-finalen som Sävehof programenligt vann mot Skuru IK från åskådarplats.

Tränaren Magnus Frisk leder som vanligt laget med en trupp som har genomgått betydande förändringar men där flera nyckelspelare finns kvar till den här säsongen. Revanschlustan i laget är stor och i ett slutspel kan allt hända. Det kan bli en lång säsong med häftiga matchserier i vår för vårt lokala topplag.

Skövde HF utgör det stora hoppet i ett annars lokalt handbollsmörker.

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.