12 apr 2017 06:00

12 apr 2017 06:00

Det här skall bli riktigt spännande

FOTBOLLSKRÖNIKA

Påsken står för dörren. I år kan vi krydda äggen, sillen och de andra tillbehören med intressanta fotbollspremiärer i division 1.

Skövde AIK är först ut på påskafton då de i Malmö möter Rosengård och på annandagen kliver Skövde KIK in i handlingen med hemmamatch mot Orust på Södermalms IP.

Så här innan känns det alltid spännande när våra lag börjar kämpa om seriepoäng. Träningsmatcher är en sak, seriematcher är något helt annat.

Vad skall vi då ha för förväntningar på våra ledande skövdelag?

När det gäller Skövde KIK har de fortsatt på den väg som startades inför höstsäsongen i fjol, då klubben plockade in amerikanska spelare för att rädda nytt kontrakt.

Nu har laget tillförts fyra spelare som är i Skövde under vårsäsongen och kan medverka i de tolv första matcherna.

Att döma av det vi hittills sett handlar det om klasspelare som kommer att leda laget och målet är att de skall kunna bidra så mycket att Skövde KIK skall kunna ligga på säker mark inför hösten då klubbens yngre spelare skall kunna ta ett större ansvar i laget.

Jag tror det är bra att plocka in kompetens utifrån för att bidra med kunskap som gör att kvalitén på verksamheten höjs.

På sikt måste målet vara att få fram tillräckligt många lokala spelare för att kunna hålla ett lag på division 1-nivå.

Att klubben även lyckats knyta tränaren Gudmundur Magnusson till sig är också intressant. ”Gummi” ställer krav och är duktig på att utveckla unga spelare, det vet vi sedan tidigare. Satsningen känns onekligen spännande och som en utmaning både för ”Gummi” själv och för föreningen.

Nu skall man ha klart för sig att division 1-serien innehåller många intressanta spelare så SKIK lär säkert få jobba hårt för varje poäng, men kan laget göra en stabil säsong på den övre halvan tycker jag det är godkänt.

När det gäller Skövde AIK gör de en efterlängtad comeback i division 1. Laget är tillbaka på en tuff nivå och kommer till spel med att lag som ställs mot många tuffa utmaningar.

Det har varit mycket prat om hur man skall ersätta Sargon Abraham som gick till Degerfors och Gustav Karlsson som lagt av.

Förutom allt de gjorde i spelet så stod de tillsammans för 32 mål, vore konstigt om det inte märktes.

Skövde AIK fortsätter på sin inslagna väg. Unga lovande lokalproducerade spelare tillsammans med några tillskott utifrån är receptet och med tanke på att klubben jobbar med små ekonomiska medel så finns det ingen annan väg att gå.

Det skall bli mycket intressant att se hur laget klarar sig och nytt kontrakt är det primära.

För fotbollens skull känns det bra att vi åter har ett herrlag på division 1-nivå. Nu väntar matcher mot klassiska gamla storheter som Landskrona och Mjällby, samt Ljungskile och Ängelholm som ramlade ur superettan i höstas.

Charbel Abrahams unga garde står onekligen inför en tuff och utmanande säsong.

Sedan hoppas jag att det blir mer publik på såväl Skövde AIK:s som Skövde KIK:s hemmamatcher. Det är spelarna värda och det finns onekligen en hel del profiler i lagen som är värda besök på Södermalms IP.

Skövde AIK är först ut på påskafton då de i Malmö möter Rosengård och på annandagen kliver Skövde KIK in i handlingen med hemmamatch mot Orust på Södermalms IP.

Så här innan känns det alltid spännande när våra lag börjar kämpa om seriepoäng. Träningsmatcher är en sak, seriematcher är något helt annat.

Vad skall vi då ha för förväntningar på våra ledande skövdelag?

När det gäller Skövde KIK har de fortsatt på den väg som startades inför höstsäsongen i fjol, då klubben plockade in amerikanska spelare för att rädda nytt kontrakt.

Nu har laget tillförts fyra spelare som är i Skövde under vårsäsongen och kan medverka i de tolv första matcherna.

Att döma av det vi hittills sett handlar det om klasspelare som kommer att leda laget och målet är att de skall kunna bidra så mycket att Skövde KIK skall kunna ligga på säker mark inför hösten då klubbens yngre spelare skall kunna ta ett större ansvar i laget.

Jag tror det är bra att plocka in kompetens utifrån för att bidra med kunskap som gör att kvalitén på verksamheten höjs.

På sikt måste målet vara att få fram tillräckligt många lokala spelare för att kunna hålla ett lag på division 1-nivå.

Att klubben även lyckats knyta tränaren Gudmundur Magnusson till sig är också intressant. ”Gummi” ställer krav och är duktig på att utveckla unga spelare, det vet vi sedan tidigare. Satsningen känns onekligen spännande och som en utmaning både för ”Gummi” själv och för föreningen.

Nu skall man ha klart för sig att division 1-serien innehåller många intressanta spelare så SKIK lär säkert få jobba hårt för varje poäng, men kan laget göra en stabil säsong på den övre halvan tycker jag det är godkänt.

När det gäller Skövde AIK gör de en efterlängtad comeback i division 1. Laget är tillbaka på en tuff nivå och kommer till spel med att lag som ställs mot många tuffa utmaningar.

Det har varit mycket prat om hur man skall ersätta Sargon Abraham som gick till Degerfors och Gustav Karlsson som lagt av.

Förutom allt de gjorde i spelet så stod de tillsammans för 32 mål, vore konstigt om det inte märktes.

Skövde AIK fortsätter på sin inslagna väg. Unga lovande lokalproducerade spelare tillsammans med några tillskott utifrån är receptet och med tanke på att klubben jobbar med små ekonomiska medel så finns det ingen annan väg att gå.

Det skall bli mycket intressant att se hur laget klarar sig och nytt kontrakt är det primära.

För fotbollens skull känns det bra att vi åter har ett herrlag på division 1-nivå. Nu väntar matcher mot klassiska gamla storheter som Landskrona och Mjällby, samt Ljungskile och Ängelholm som ramlade ur superettan i höstas.

Charbel Abrahams unga garde står onekligen inför en tuff och utmanande säsong.

Sedan hoppas jag att det blir mer publik på såväl Skövde AIK:s som Skövde KIK:s hemmamatcher. Det är spelarna värda och det finns onekligen en hel del profiler i lagen som är värda besök på Södermalms IP.

  • Jan Larsson

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.