09 feb 2015 06:00

09 feb 2015 11:34

Historien upprepar sig...

Så var vi där igen. Skövde IK:s säsong är på väg att ta slut efter seriespelet för nionde året i rad. Dessutom hissas det varningsflagg för att verksamhetsåret kommer att gå back - igen!

Nu måste klubben sätta sig ner och kraftigt se över hur det jobbas. Hur föreningen kan fungera utan att visa röda siffror.

I min värld finns det bara en väg att gå. Det måste göras en mer realistiskt bedömning på de förväntande inkomsterna och anpassa kostnaderna därefter.

Nu pratas det om minskade sponsor- och publikintäkter. När det gäller sponsorpengar har jag ingen insyn, när det gäller publik så är det enligt min mening ingen dramatisk nedgång från förra säsongen. Att det spelades färre matcher i höstserien var knappast någon överraskning.

I rättvisans namn skall det påpekas att det fortfarande finns en liten strimma hopp om att säsongen förlängs, men då krävs det precis allt studsar rätt i de båda avslutande omgångarna.

Brist på istider hämmar säkert också klubbens möjligheter till utveckling. Skall verksamheten kunna växa och utvecklas måste ytterligare is tillföras Billingehov. Inget snack om saken.

Sedan är det inte särskilt klädsamt att klubben väljer att inte ge några istider till tjejverksamheten. En intern prioritering som inte känns bra i en kommunal anläggning som finansieras via skattepengar.

En känga till SIK och även till kommunen som måste gå från ord till handling i isytefrågan.

Nu är Skövde IK inte ensamma, ishockeyn har problem och här måste man generellt sett sätta ner foten och tona ner den djupt rotade värvarmentaliteten.

Det går nästan inte en dag så här års utan att man hör om klubbar som har det jobbigt ekonomiskt. I allsvenskan, som också har blivit en proffsliga med sina 52 omgångar, är AIK och Oskarshamn de senaste exemplen, men Timrå och Almtuna bland annat har det också tufft

I ettan är det inte heller speciellt ljust och någonting måste göras för att klubbarna skall förstå att de måste jobba mer realistiskt med verksamheten. Hur många så kallade satsningar har vi inte hört talas om genom åren som slutat på hälleberget? Elitlicensen har skjutits fram i två år. Bara hoppas att klubbarna inser allvaret och tar vara på tiden på ett sunt sätt. Att rätta mun efter matsäcken är ingen dum idé.

Jag anser att Svenska Ishockeyförbundet måste agera. I dag har vi ett seriesystem som förutsätter att en allsvensk klubb har anställda spelare. I division 1 är det mycket svårt att jobba heltid och i många klubbar finns det spelare som har hockeyn som enda sysselsättning och inkomst.

Om vi sedan lägger på kostnader för material och alla långa resor så förstår man att det är tufft att få ekonomin att gå ihop. Nej, tänk om, tänk nytt och bli en vinnare på lång sikt, även om det betyder en lägre resultatnivå i det kortare perspektivet.

Nu måste klubben sätta sig ner och kraftigt se över hur det jobbas. Hur föreningen kan fungera utan att visa röda siffror.

I min värld finns det bara en väg att gå. Det måste göras en mer realistiskt bedömning på de förväntande inkomsterna och anpassa kostnaderna därefter.

Nu pratas det om minskade sponsor- och publikintäkter. När det gäller sponsorpengar har jag ingen insyn, när det gäller publik så är det enligt min mening ingen dramatisk nedgång från förra säsongen. Att det spelades färre matcher i höstserien var knappast någon överraskning.

I rättvisans namn skall det påpekas att det fortfarande finns en liten strimma hopp om att säsongen förlängs, men då krävs det precis allt studsar rätt i de båda avslutande omgångarna.

Brist på istider hämmar säkert också klubbens möjligheter till utveckling. Skall verksamheten kunna växa och utvecklas måste ytterligare is tillföras Billingehov. Inget snack om saken.

Sedan är det inte särskilt klädsamt att klubben väljer att inte ge några istider till tjejverksamheten. En intern prioritering som inte känns bra i en kommunal anläggning som finansieras via skattepengar.

En känga till SIK och även till kommunen som måste gå från ord till handling i isytefrågan.

Nu är Skövde IK inte ensamma, ishockeyn har problem och här måste man generellt sett sätta ner foten och tona ner den djupt rotade värvarmentaliteten.

Det går nästan inte en dag så här års utan att man hör om klubbar som har det jobbigt ekonomiskt. I allsvenskan, som också har blivit en proffsliga med sina 52 omgångar, är AIK och Oskarshamn de senaste exemplen, men Timrå och Almtuna bland annat har det också tufft

I ettan är det inte heller speciellt ljust och någonting måste göras för att klubbarna skall förstå att de måste jobba mer realistiskt med verksamheten. Hur många så kallade satsningar har vi inte hört talas om genom åren som slutat på hälleberget? Elitlicensen har skjutits fram i två år. Bara hoppas att klubbarna inser allvaret och tar vara på tiden på ett sunt sätt. Att rätta mun efter matsäcken är ingen dum idé.

Jag anser att Svenska Ishockeyförbundet måste agera. I dag har vi ett seriesystem som förutsätter att en allsvensk klubb har anställda spelare. I division 1 är det mycket svårt att jobba heltid och i många klubbar finns det spelare som har hockeyn som enda sysselsättning och inkomst.

Om vi sedan lägger på kostnader för material och alla långa resor så förstår man att det är tufft att få ekonomin att gå ihop. Nej, tänk om, tänk nytt och bli en vinnare på lång sikt, även om det betyder en lägre resultatnivå i det kortare perspektivet.