07 dec 2015 06:00

07 dec 2015 06:00

Ett beslut som ligger i tiden

LEDARE

Svenska Fotbollförbundets beslut om att inga slutsegrare för barn upp till tolv år för utses från och med 2017 har blivit en het potatis och diskuterats flitigt i media den senaste veckan.

Inga tabeller skall räknas och inga segrare i cuper och turneringar för koras. Ett beslut som ligger helt rätt i tiden och jag ser i grunden inga problem med det.

I Västergötland togs tabeller upp till tolv år bort redan 2008, men det har varit tillåtet att utse segrare i cuper från tio till tolv år. Det försvinner och kan få konsekvenser som man skall ha med i bilden.

Ulvåkers IF arrangerar Sveriges största sjumannaturnering och i juni skall den genomföras för 44 gången i de aktuella åldersgrupperna. Ulvacupen är viktig för klubbens ekonomi så jag förstår att det finns oro. Här har det pratat om att söka dispens, men då krävs det att turneringen har internationell status.

Frågan är hur attraktivt det blir att spela Ulvacupen utan slutspel och utan att det koras några turneringssegrare?

Jag hoppas och tror att klubbarna och dess ledare är så kloka att det inser värdet att åka på turnering och möta nya lag som stort i sig. Resultaten borde ha en underordnad betydelse. Känslan att vara tillsammans och spela ihop med kompisar på ett mer kravlöst sätt borde vara inspirerande och utvecklande nog.

När det gäller barnen själva tror jag absolut att det är så. Dessutom borde bredden gynnas om det spelades utan att någon riskerade att bli utslagen i ett slutspel.

Visst, många förnekar att det toppas, men jag är övertygad om att det finns ledare som låter killen eller tjejen som kommit lite längre i sin utveckling spela lite mer om det står och väger.

Jag menar att den risken blir mindre om man tonar ner tävlingshetsen.

Jag anser att det inte är bra för någon när lag toppas. Det är av förståliga skäl alltid mest fokus på de som får sitta på bänken, men även de som får spela mer kan drabbas negativt den dagen då andra kommer i kapp och spelaren inte är lika dominant längre.

Risken i det scenariot är att de allra flesta, oavsett vad man kan eller inte kan som liten, slutar. Då är idrotten den stora förloraren.

Jag har varit på det här ämnet förut och det finns de som anser jag pratar i nattmössan, men jag tror inte att Svenska Fotbollförbundet tagit det här beslutet om de inte varit ett problem.

Sedan skall man komma ihåg att tävlingsmomentet finns kvar. Att idrotta är i grunden att tävla och spelas det match finns det alltid någon som vinner eller förlorar. Så kommer det att vara även i fortsättningen. Det skall inte spelas fotboll utan målställningar...

Kraven kommer ändå tids nog och många väljer att lägga av när kompisar slutar och andra intressen tar över.

Att få så många som möjligt att idrotta så länge som möjligt måste alltid vara det som gäller. En sund och bra bredd kommer alltid att gynna toppen. Det är min fasta övertygelse.

Inga tabeller skall räknas och inga segrare i cuper och turneringar för koras. Ett beslut som ligger helt rätt i tiden och jag ser i grunden inga problem med det.

I Västergötland togs tabeller upp till tolv år bort redan 2008, men det har varit tillåtet att utse segrare i cuper från tio till tolv år. Det försvinner och kan få konsekvenser som man skall ha med i bilden.

Ulvåkers IF arrangerar Sveriges största sjumannaturnering och i juni skall den genomföras för 44 gången i de aktuella åldersgrupperna. Ulvacupen är viktig för klubbens ekonomi så jag förstår att det finns oro. Här har det pratat om att söka dispens, men då krävs det att turneringen har internationell status.

Frågan är hur attraktivt det blir att spela Ulvacupen utan slutspel och utan att det koras några turneringssegrare?

Jag hoppas och tror att klubbarna och dess ledare är så kloka att det inser värdet att åka på turnering och möta nya lag som stort i sig. Resultaten borde ha en underordnad betydelse. Känslan att vara tillsammans och spela ihop med kompisar på ett mer kravlöst sätt borde vara inspirerande och utvecklande nog.

När det gäller barnen själva tror jag absolut att det är så. Dessutom borde bredden gynnas om det spelades utan att någon riskerade att bli utslagen i ett slutspel.

Visst, många förnekar att det toppas, men jag är övertygad om att det finns ledare som låter killen eller tjejen som kommit lite längre i sin utveckling spela lite mer om det står och väger.

Jag menar att den risken blir mindre om man tonar ner tävlingshetsen.

Jag anser att det inte är bra för någon när lag toppas. Det är av förståliga skäl alltid mest fokus på de som får sitta på bänken, men även de som får spela mer kan drabbas negativt den dagen då andra kommer i kapp och spelaren inte är lika dominant längre.

Risken i det scenariot är att de allra flesta, oavsett vad man kan eller inte kan som liten, slutar. Då är idrotten den stora förloraren.

Jag har varit på det här ämnet förut och det finns de som anser jag pratar i nattmössan, men jag tror inte att Svenska Fotbollförbundet tagit det här beslutet om de inte varit ett problem.

Sedan skall man komma ihåg att tävlingsmomentet finns kvar. Att idrotta är i grunden att tävla och spelas det match finns det alltid någon som vinner eller förlorar. Så kommer det att vara även i fortsättningen. Det skall inte spelas fotboll utan målställningar...

Kraven kommer ändå tids nog och många väljer att lägga av när kompisar slutar och andra intressen tar över.

Att få så många som möjligt att idrotta så länge som möjligt måste alltid vara det som gäller. En sund och bra bredd kommer alltid att gynna toppen. Det är min fasta övertygelse.