29 mar 2016 06:00

29 mar 2016 06:00

Hårt slag för Tibros idrott

LEDARE

Fågelviksgymnasiet i Tibro är på väg att läggas ner. För dåligt elevunderlag är skälet och för idrotten kan detta få ödesdigra konsekvenser.

Hyllningskören till Tibros idrottsliv, där mängder av idrottare har tagit plats på den internationella scenen, har varit stark länge.

En hemlighet bakom det är att det i Tibro finns goda möjligheter till idrott och utveckling.

Här spelar skolan en stor roll och utan ett gymnasium kommer det att bli svårt i flera idrotter. I mina ögon är det ofta ett plus att kunna vara kvar i trygg hemmiljö under förutsättning att det finns kompetenta tränare.

Därför har jag inte svårt att förstå den oro och ilska som konståkningstränaren Regina Jensen ger uttryck för. Just närheten mellan skola och ishall är en framgångsfaktor när det gäller klubbens duktiga åkare med Joshi och Viktoria Helgesson i spetsen. Två stora marknadsförare av Tibro kommun som starkt bidragit till att orten regelbundet nämns i media och att reportageteam från TV och rikstidningar är återkommande besökare de senaste åren. Utan gymnasium i Tibro lär det bli svårt för klubben producera nya elitåkare.

Visst, rent teoretiskt skulle man kunna flytta över verksamheten till Skövde, men det skulle inte fungera i praktiken. Några istider i Billingehov som skulle matcha behoven finns inte. Att pendla mellan orterna är heller inget alternativ.

Sedan det här med crossgymnasiet som under många år har lockat lovande talanger till orten och Tibro motorstadion.

I Tibro finns det tradition för motorsport och det fanns även långtgående planer på att endurosporten också skulle få plats.

Nu finns risken att grossgymnasiet försvinner från Tibro. Det vore naturligtvis mycket tråkigt. Verksamheten har funnits i Tibro sedan i slutet av 80-talet och Fågelviksgymnasiet blev år 2000 utnämnt till årets riksidrottsgymnasium. Inte mycket värt i dag.

Hur som helst är detta ett hårt slag för Tibro där idrotten i dag är ett mycket starkt varumärke som hörs långt utanför den skaraborgska myllan.

När det gäller avvecklingen av gymnasiet handlar det totalt sett om ett för dåligt elevunderlag och för höga kostnader.

Här kan man ställa sig frågan hur det har blivit så? Ok, det är säkert tuffare på mindre orter där många väljer att söka sig till andra städer. I dag är konkurrensen hård och många skolor satsar hårt på marknadsföring. Den spetskompetens som finns i Tibro mellan skola och idrott borde kunna tas till vara bättre för att sälja in gymnasiet.

Konståkningen och crossen känns som stora förlorare, och det är säkert fler ungdomar i andra sporter och inom andra områden som också drabbas när skolan försvinner.

Hyllningskören till Tibros idrottsliv, där mängder av idrottare har tagit plats på den internationella scenen, har varit stark länge.

En hemlighet bakom det är att det i Tibro finns goda möjligheter till idrott och utveckling.

Här spelar skolan en stor roll och utan ett gymnasium kommer det att bli svårt i flera idrotter. I mina ögon är det ofta ett plus att kunna vara kvar i trygg hemmiljö under förutsättning att det finns kompetenta tränare.

Därför har jag inte svårt att förstå den oro och ilska som konståkningstränaren Regina Jensen ger uttryck för. Just närheten mellan skola och ishall är en framgångsfaktor när det gäller klubbens duktiga åkare med Joshi och Viktoria Helgesson i spetsen. Två stora marknadsförare av Tibro kommun som starkt bidragit till att orten regelbundet nämns i media och att reportageteam från TV och rikstidningar är återkommande besökare de senaste åren. Utan gymnasium i Tibro lär det bli svårt för klubben producera nya elitåkare.

Visst, rent teoretiskt skulle man kunna flytta över verksamheten till Skövde, men det skulle inte fungera i praktiken. Några istider i Billingehov som skulle matcha behoven finns inte. Att pendla mellan orterna är heller inget alternativ.

Sedan det här med crossgymnasiet som under många år har lockat lovande talanger till orten och Tibro motorstadion.

I Tibro finns det tradition för motorsport och det fanns även långtgående planer på att endurosporten också skulle få plats.

Nu finns risken att grossgymnasiet försvinner från Tibro. Det vore naturligtvis mycket tråkigt. Verksamheten har funnits i Tibro sedan i slutet av 80-talet och Fågelviksgymnasiet blev år 2000 utnämnt till årets riksidrottsgymnasium. Inte mycket värt i dag.

Hur som helst är detta ett hårt slag för Tibro där idrotten i dag är ett mycket starkt varumärke som hörs långt utanför den skaraborgska myllan.

När det gäller avvecklingen av gymnasiet handlar det totalt sett om ett för dåligt elevunderlag och för höga kostnader.

Här kan man ställa sig frågan hur det har blivit så? Ok, det är säkert tuffare på mindre orter där många väljer att söka sig till andra städer. I dag är konkurrensen hård och många skolor satsar hårt på marknadsföring. Den spetskompetens som finns i Tibro mellan skola och idrott borde kunna tas till vara bättre för att sälja in gymnasiet.

Konståkningen och crossen känns som stora förlorare, och det är säkert fler ungdomar i andra sporter och inom andra områden som också drabbas när skolan försvinner.