18 dec 2017 06:00

18 dec 2017 06:00

Idrottens villkor engagerar

Förutsättningar och villkor för idrott är ständigt aktuellt ämne. Mycket viktigt att debatten förs och i grunden handlar det om alla oavsett kön eller etnicitet skall ha lika stora möjligheter att utöva idrott.

Det låter inte se märkvärdigt egentligen och det borde vara en självklarhet.

Skillnader rörande ekonomisk ersättning är en het potatis.

Det hela tog fart när det danska damfotbollslandslaget satte ner foten och valde att bojkotta VM-kvalmatchen mot Sverige. Även de svenska damerna följde i spåren och hotade med att utebli från Fotbollsgalan då det saknades ett ekonomiskt avtal med förbundet.

Nu kom det lösningar på båda håll som kunde accepteras, sedan är det trist att det var tvunget att gå så långt innan avtal kunde slutas.

Här måste handbollen lyftas fram. Herrlandslaget lagkapten Tobias Karlsson deklarerade att han tyckte det var självklart att herr- och damlandslag skall ha samma villkor vid landslagsuppdrag.

”Vi gör ju samma jobb” var Karlssons kloka kommentar.

När det gäller spelarlöner är marknaden med och styr, sedan kan jag tycka att de är absurda skillnader mellan ersättningar till idrottare i olika sporter. Något som knappast är de aktivas ”fel”, utan snarare de som betalar.

Många gånger betalas det på tok för mycket, vilket också bidrar till att många klubbar har bekymmer med att få ekonomin att gå ihop.

När det gäller betalt efter prestation och framgång så är könet många gånger underordnat. Det är en självklarhet att Sarah Sjöström och Charlotte Kalla drar in mer pengar än sina manliga landslagskollegor.

Visst det är enorma skillnader i idrottens värld. Det är många som får bekosta sin satsning med pengar ur egen ficka och jaga egna sponsorer. Det får man inte glömma.

När det gäller ekonomi är idrotten inte jämlik, men när det gäller träningstider och möjligheter att idrotta skall det absolut inte vara någon skillnad. Här måste absolut rättvisa gälla.

Till sist kan jag konstatera att Skövde HF:s tränarfråga fortsätter att väcka känslor. I grund och botten handlar det om hur frågan har hanterats från början. Nu står klubbens styrelse mitt i snålblåsten och jag det är nog bäst att man så snabbt som möjligt presenterar en lösning. Vad man än tycker måste man ha respekt för att de förtroendevalda tar beslut som är väl förankrat i föreningen och att det blir arbetsro för alla inblandade. Känslor, hårda ord och rena hot löser inga problem utan river upp sår som är svårläkta.

Klubben presenterade sin vision där de vill vara med och slåss om medaljer med ett lag som till 60 procent skall bestå av egna produkter. Man skall ha klart för sig att på elitnivå är det enormt högt mål och det krävs mycket jobb och kunskap för att nå dit.

Jan Larsson

Det låter inte se märkvärdigt egentligen och det borde vara en självklarhet.

Skillnader rörande ekonomisk ersättning är en het potatis.

Det hela tog fart när det danska damfotbollslandslaget satte ner foten och valde att bojkotta VM-kvalmatchen mot Sverige. Även de svenska damerna följde i spåren och hotade med att utebli från Fotbollsgalan då det saknades ett ekonomiskt avtal med förbundet.

Nu kom det lösningar på båda håll som kunde accepteras, sedan är det trist att det var tvunget att gå så långt innan avtal kunde slutas.

Här måste handbollen lyftas fram. Herrlandslaget lagkapten Tobias Karlsson deklarerade att han tyckte det var självklart att herr- och damlandslag skall ha samma villkor vid landslagsuppdrag.

”Vi gör ju samma jobb” var Karlssons kloka kommentar.

När det gäller spelarlöner är marknaden med och styr, sedan kan jag tycka att de är absurda skillnader mellan ersättningar till idrottare i olika sporter. Något som knappast är de aktivas ”fel”, utan snarare de som betalar.

Många gånger betalas det på tok för mycket, vilket också bidrar till att många klubbar har bekymmer med att få ekonomin att gå ihop.

När det gäller betalt efter prestation och framgång så är könet många gånger underordnat. Det är en självklarhet att Sarah Sjöström och Charlotte Kalla drar in mer pengar än sina manliga landslagskollegor.

Visst det är enorma skillnader i idrottens värld. Det är många som får bekosta sin satsning med pengar ur egen ficka och jaga egna sponsorer. Det får man inte glömma.

När det gäller ekonomi är idrotten inte jämlik, men när det gäller träningstider och möjligheter att idrotta skall det absolut inte vara någon skillnad. Här måste absolut rättvisa gälla.

Till sist kan jag konstatera att Skövde HF:s tränarfråga fortsätter att väcka känslor. I grund och botten handlar det om hur frågan har hanterats från början. Nu står klubbens styrelse mitt i snålblåsten och jag det är nog bäst att man så snabbt som möjligt presenterar en lösning. Vad man än tycker måste man ha respekt för att de förtroendevalda tar beslut som är väl förankrat i föreningen och att det blir arbetsro för alla inblandade. Känslor, hårda ord och rena hot löser inga problem utan river upp sår som är svårläkta.

Klubben presenterade sin vision där de vill vara med och slåss om medaljer med ett lag som till 60 procent skall bestå av egna produkter. Man skall ha klart för sig att på elitnivå är det enormt högt mål och det krävs mycket jobb och kunskap för att nå dit.

Jan Larsson