12 mar 2018 06:00

12 mar 2018 06:37

Nu blåser förändringens vind

Det är nya vindar inom skövdeidrotten, åtminstone när det handlar om handboll och ishockey. Främst gäller det Skövde IK och Skövde HF där tunga namn inte längre kommer att jobba i respektive föreningar.

Jag tänker på Magnus Frisk, Hans Ljunggren, Tomas Kämpe och Bo Sandin, men även IFK Skövde handboll gör något av nysatsning med norsk tränare, Jonas Wille och Ulf Nyström som sportsligt ansvarig.

När det gäller IFK känns satsningen stabil. Uffe Nyström har visserligen varit borta ett bra tag från klubben, men har koll på läget. Här är jag inte orolig.

Det inte lika tryggt med Skövde HF som hittills presenterat dansken Rasmus Poulsen som ny tränare. I mina och många andras ögon ett helt okänt namn. Visst det finns starka klubbar på hans CV, återstår att se vad det är värt när han tar över ansvaret i en svensk elitklubb.


Det behöver inte vara dåligt, men Poulsen och den övriga organisationen kommer onekligen att få mycket att bevisa.

Sportgruppen med doldisen Martin Henrysson som ansvarig vill utveckla och bygga något nytt inom ramen för något som kallas för vision 2022.

Här står man onekligen inför en utmaning när de beslutat sig för en rejäl ombyggnad. På torsdag spelas den sista omgången i ligan och risken att hamna i ett kval är överhängande. Det oavgjorda resultatet mot jumbon Team Eslöv senast visar har bräckligt det kan vara när serier skall avgöras.

Sedan är jag övertygad om att den oro och allt snack runt att Magnus Frisk inte får fortsätta har påverkat resultaten negativt och bidragit till att sätta elitlaget i en tuff situation. Nu är det bara seger mot VästeråsIrsta på torsdag som räknas, annars är kvalplatsen ett faktum.


Även i Skövde IK är det nya idéer som är på väg att sättas i verket. Det är sedan tidigare känt att tränarna Tomas Kämpe och Bo Sandin slutar då klubben tänker sig en heltidsanställd tränare.

I veckan meddelade sport- och klubbchefen Hans Ljunggren att han slutar anställning till sommaren. 

"Nu när styrelsen har beslutat sig för att göra en nystart känns det helt rätt att kliva åt sidan och lämna plats för nya krafter." Så skriver Hans på klubbens hemsida. Jag tycker att han resonerar helt rätt.

När nu klubben bestämt sig för att nysatsa skulle det vara intressant med en sportslig ledning helt utan några band eller har en historia i klubben. Vad jag kan förstå är detta ambitionen. Det skall bli spännande att se vad det blir till slut.

Här har jag full respekt för att något måste göras då SIK har stått och stampat på ungefär samma punkt i flera år nu. Den nya efterlängtade fullstora isytan som byggs vid Billingehov öppnar för nya möjligheter för breddad verksamhet och talangutveckling.

Jan Larsson

Jag tänker på Magnus Frisk, Hans Ljunggren, Tomas Kämpe och Bo Sandin, men även IFK Skövde handboll gör något av nysatsning med norsk tränare, Jonas Wille och Ulf Nyström som sportsligt ansvarig.

När det gäller IFK känns satsningen stabil. Uffe Nyström har visserligen varit borta ett bra tag från klubben, men har koll på läget. Här är jag inte orolig.

Det inte lika tryggt med Skövde HF som hittills presenterat dansken Rasmus Poulsen som ny tränare. I mina och många andras ögon ett helt okänt namn. Visst det finns starka klubbar på hans CV, återstår att se vad det är värt när han tar över ansvaret i en svensk elitklubb.


Det behöver inte vara dåligt, men Poulsen och den övriga organisationen kommer onekligen att få mycket att bevisa.

Sportgruppen med doldisen Martin Henrysson som ansvarig vill utveckla och bygga något nytt inom ramen för något som kallas för vision 2022.

Här står man onekligen inför en utmaning när de beslutat sig för en rejäl ombyggnad. På torsdag spelas den sista omgången i ligan och risken att hamna i ett kval är överhängande. Det oavgjorda resultatet mot jumbon Team Eslöv senast visar har bräckligt det kan vara när serier skall avgöras.

Sedan är jag övertygad om att den oro och allt snack runt att Magnus Frisk inte får fortsätta har påverkat resultaten negativt och bidragit till att sätta elitlaget i en tuff situation. Nu är det bara seger mot VästeråsIrsta på torsdag som räknas, annars är kvalplatsen ett faktum.


Även i Skövde IK är det nya idéer som är på väg att sättas i verket. Det är sedan tidigare känt att tränarna Tomas Kämpe och Bo Sandin slutar då klubben tänker sig en heltidsanställd tränare.

I veckan meddelade sport- och klubbchefen Hans Ljunggren att han slutar anställning till sommaren. 

"Nu när styrelsen har beslutat sig för att göra en nystart känns det helt rätt att kliva åt sidan och lämna plats för nya krafter." Så skriver Hans på klubbens hemsida. Jag tycker att han resonerar helt rätt.

När nu klubben bestämt sig för att nysatsa skulle det vara intressant med en sportslig ledning helt utan några band eller har en historia i klubben. Vad jag kan förstå är detta ambitionen. Det skall bli spännande att se vad det blir till slut.

Här har jag full respekt för att något måste göras då SIK har stått och stampat på ungefär samma punkt i flera år nu. Den nya efterlängtade fullstora isytan som byggs vid Billingehov öppnar för nya möjligheter för breddad verksamhet och talangutveckling.

Jan Larsson