29 maj 2014 19:20

23 jan 2015 15:45

Populärt att styra själv

På Kristi himmelfärdsdag bjöd Falköpings flygklubb in allmänheten för provturer i luften. Spaka själv-dagen var en möjlighet för flygintresserade att själva få testa på att ta kontroll över planen.

Flygplatsen var öppen för besökare under torsdagen. Flera flygmaskiner stod uppställda och det bjöds på korv och kaffe. De som ville komma upp i luften kunde köpa biljetter för ett mycket förmånligt pris. Det fanns till och med möjlighet att ta över spaken väl däruppe.

Peter Karlsson, ordförande för motorflygsektionen, säger att dagen ordnades av två skäl.

– Dels vill vi ha ett trevligt arrangemang för flygintresserade. Men vi vill också bli fler i klubben.

Han tror att dagen kan inspirera potentiella piloter att anmäla sig till teorikursen för flygcertifikat som börjar i september. Den utgör grundutbildningen för fyra flygplansklasser, från segelflyg till normalklassade motorflyg.

Sju flygplan

Falbygdens flygklubb är relativt stor och välmående, med en segelflygsektion som är välaktad på nationell nivå. Den kan stoltsera med sju flygplan av olika typer. Belägenheten på flygplatsen är gynnsam för klubben. Mot att området underhålls av medlemmarna så får klubben stanna där.

Under dagen lyfte och landade planen i strid ström med besökare ombord. Intresset för flyg finns uppenbarligen i Falköping.

– Det har varit ett antal här som har sagt att de är intresserade, säger Peter Karlsson.

Uppslutningen blev över klubbens förväntan. Närmare hundra nyfikna personer dök upp och cirka fyrtio följde med upp i luften.

– Jag trodde inte det skulle komma så många, säger han. Vi hade en jäkla tur med vädret, det kunde inte ha gått bättre.

Flygplatsen var öppen för besökare under torsdagen. Flera flygmaskiner stod uppställda och det bjöds på korv och kaffe. De som ville komma upp i luften kunde köpa biljetter för ett mycket förmånligt pris. Det fanns till och med möjlighet att ta över spaken väl däruppe.

Peter Karlsson, ordförande för motorflygsektionen, säger att dagen ordnades av två skäl.

– Dels vill vi ha ett trevligt arrangemang för flygintresserade. Men vi vill också bli fler i klubben.

Han tror att dagen kan inspirera potentiella piloter att anmäla sig till teorikursen för flygcertifikat som börjar i september. Den utgör grundutbildningen för fyra flygplansklasser, från segelflyg till normalklassade motorflyg.

Sju flygplan

Falbygdens flygklubb är relativt stor och välmående, med en segelflygsektion som är välaktad på nationell nivå. Den kan stoltsera med sju flygplan av olika typer. Belägenheten på flygplatsen är gynnsam för klubben. Mot att området underhålls av medlemmarna så får klubben stanna där.

Under dagen lyfte och landade planen i strid ström med besökare ombord. Intresset för flyg finns uppenbarligen i Falköping.

– Det har varit ett antal här som har sagt att de är intresserade, säger Peter Karlsson.

Uppslutningen blev över klubbens förväntan. Närmare hundra nyfikna personer dök upp och cirka fyrtio följde med upp i luften.

– Jag trodde inte det skulle komma så många, säger han. Vi hade en jäkla tur med vädret, det kunde inte ha gått bättre.

  • Jesper Sydhagen