03 jun 2014 06:00

23 jan 2015 15:45

Här blir det Shakespeare-komedi

Den 15–17 augusti framförs Shakespeares komedi En midsommarnattsdröm i Gudhems klosterruin utanför Falköping.
– Föreställningens fokus är humor, dramatik och färgstarka karaktärer, säger Daniel Fredh, ordförande i den nystartade föreningen Teaterveckan.

Föreningen har gjort en egen översättning och förlagt handlingen till stormaktstidens 1600-tal och Gudhem i Västergötland med ”lokala kändisar” från den tiden. Bland annat förekommer Lars Hierta som var befäl över Skaraborgs karoliner och huserade på Gudhems kungsgård i slutet av 1600-talet. Spelplats blir Gudhems klosterruin som kommer att vara en del av scenen och kulisserna. Läktare byggs på plats och mikrofoner används för att möjliggöra tydligt tal och musik.

Arrangör är Teaterveckan som är en nystartad teaterförening i Falköping. Föreningens syfte är att skapa en inspirerande och utvecklande mötesplats för alla med intresse för musik och teater.

– Vi samlas i sommar under en intensiv vecka för att repetera och umgås. I slutet av veckan bjuder vi på dramatisk teater, säger Fanny Bergqvist, en av skådespelarna i årets föreställning.

– Tanken är att detta upplägg skapar en social och kreativ miljö för medverkande och samtidigt bra teater. Vi är cirka 30 engagerade ungdomar och vuxna hittills och vi räknar med ett 50-tal aktiva personer under själva Teaterveckan.

Föreställningarna uppförs parallellt med Valle Baroque i slutet av samma vecka.

Föreningen har gjort en egen översättning och förlagt handlingen till stormaktstidens 1600-tal och Gudhem i Västergötland med ”lokala kändisar” från den tiden. Bland annat förekommer Lars Hierta som var befäl över Skaraborgs karoliner och huserade på Gudhems kungsgård i slutet av 1600-talet. Spelplats blir Gudhems klosterruin som kommer att vara en del av scenen och kulisserna. Läktare byggs på plats och mikrofoner används för att möjliggöra tydligt tal och musik.

Arrangör är Teaterveckan som är en nystartad teaterförening i Falköping. Föreningens syfte är att skapa en inspirerande och utvecklande mötesplats för alla med intresse för musik och teater.

– Vi samlas i sommar under en intensiv vecka för att repetera och umgås. I slutet av veckan bjuder vi på dramatisk teater, säger Fanny Bergqvist, en av skådespelarna i årets föreställning.

– Tanken är att detta upplägg skapar en social och kreativ miljö för medverkande och samtidigt bra teater. Vi är cirka 30 engagerade ungdomar och vuxna hittills och vi räknar med ett 50-tal aktiva personer under själva Teaterveckan.

Föreställningarna uppförs parallellt med Valle Baroque i slutet av samma vecka.

  • Rikard Jansson