29 jul 2014 18:14

23 jan 2015 15:47

Pilgrimsvandring från Gudhem till Falköping

På tisdagen vandrade en grupp pilgrimer längs en sträcka på den anrika vallfartsväg som går genom Falbygden. Vandringen gav möjlighet till en naturskön upplevelse och tid för kontemplation.

Det var en grupp på ungefär tjugo personer som hade samlats vid Gudhems klosterruin för att tillsammans genomföra en vandring därifrån till Sankt Olofs kyrka. Dagen ordnades av Pilgrim Skaraborg i samarbete med Stenstorps pastorat. Viktigt för pilgrimsupplevelsen är att befinna sig bland skog och mark, menar Reino Korhonen från Pilgrim Skaraborg. En stor del av leden går uppe på Mösseberg, där man som vandrare får se Falbygden ur ett annat perspektiv.

– Det är en av landskapets bästa utsikter över de bördiga, rika odlingsmarkerna, där folk mår bra och har gjort i över tusen år.

Etappen mellan Gudhem och Falköping ingår i en större pilgrimsled som går mellan Trondheim i Norge och Santiago de Compostela i Spanien. Under medeltiden, då det var påbud att man skulle pilgrimsvandra, var Gudhems kloster ett viktigt stopp på vägen. Pilgrim Skaraborg vill bevara denna tradition och få människor att inse det storslagna med den lokala vandringsleden.

– Man ser så långt borta och glömmer det vi har här hemma, säger föreningens ordförande Barbro Westergren.

I samband med vandringen hölls på måndagen ett föredrag om helgonet Sankt Olof i den Falköpingskyrka han givit sitt namn åt. Helgonet var under sin levnadstid viking och kung av Norge.

Det var en grupp på ungefär tjugo personer som hade samlats vid Gudhems klosterruin för att tillsammans genomföra en vandring därifrån till Sankt Olofs kyrka. Dagen ordnades av Pilgrim Skaraborg i samarbete med Stenstorps pastorat. Viktigt för pilgrimsupplevelsen är att befinna sig bland skog och mark, menar Reino Korhonen från Pilgrim Skaraborg. En stor del av leden går uppe på Mösseberg, där man som vandrare får se Falbygden ur ett annat perspektiv.

– Det är en av landskapets bästa utsikter över de bördiga, rika odlingsmarkerna, där folk mår bra och har gjort i över tusen år.

Etappen mellan Gudhem och Falköping ingår i en större pilgrimsled som går mellan Trondheim i Norge och Santiago de Compostela i Spanien. Under medeltiden, då det var påbud att man skulle pilgrimsvandra, var Gudhems kloster ett viktigt stopp på vägen. Pilgrim Skaraborg vill bevara denna tradition och få människor att inse det storslagna med den lokala vandringsleden.

– Man ser så långt borta och glömmer det vi har här hemma, säger föreningens ordförande Barbro Westergren.

I samband med vandringen hölls på måndagen ett föredrag om helgonet Sankt Olof i den Falköpingskyrka han givit sitt namn åt. Helgonet var under sin levnadstid viking och kung av Norge.

  • Jesper Sydhagen