04 maj 2015 13:23

04 maj 2015 13:23

Sportvagnar rullarin på Wrågården

BILTRÄFF: Friggeråker ny plats för bilträffar

Wrågården i Friggeråker blir den nya platsen för Skaraborgs Sportvagnsklubbs sommarträffar.

Skaraborgs Sportvagnsklubb är en snabbt växande förening. 2008 hade man knappt 80 medlemmar. I dag har siffran stigit till drygt 420.

1912 till 2015

I klubben finns allt från Trabant till Ferrari och bilar från 1912 till 2015 och man behöver inte ens ha bil för att vara med. I stadgarna står det att man ska ha bilintresse.

Efter att de senaste sju åren ha haft sina sommarträffar i Norra Lundby i Skara kommun, har arrangemanget i år flyttat till Wrågården i Friggeråker, strax norr om Falköping.

Säsongspremiär för klubbens bilträffar på Wrågården blir det den 12 maj.

Folkets val

– Konceptet blir det samma som i Norra Lundby, det vill säga finbilsparkering, tipspromenad, gästföretag, gästklubbar och folkets val av kvällens bil, säger Roger Fredriksson, ordförande i Skaraborgs Sportvagnsklubb i ett pressmeddelande.

– Våra tidigare tisdagsträffar har haft från 50 till 300 bilar.

Rätt i tiden

– Jag blev riktigt glad när jag fick förfrågan från sportvagnsklubben om träffar. Helt rätt i tiden att öppna upp för folk och göra det mer för allmänheten. Våra andra aktiviteter som fotbollsgolf och bisonsafari har också öppet på dessa tisdagskvällar, säger Henrik Alexandersson på Wrågården.

Skaraborgs Sportvagnsklubb är en snabbt växande förening. 2008 hade man knappt 80 medlemmar. I dag har siffran stigit till drygt 420.

1912 till 2015

I klubben finns allt från Trabant till Ferrari och bilar från 1912 till 2015 och man behöver inte ens ha bil för att vara med. I stadgarna står det att man ska ha bilintresse.

Efter att de senaste sju åren ha haft sina sommarträffar i Norra Lundby i Skara kommun, har arrangemanget i år flyttat till Wrågården i Friggeråker, strax norr om Falköping.

Säsongspremiär för klubbens bilträffar på Wrågården blir det den 12 maj.

Folkets val

– Konceptet blir det samma som i Norra Lundby, det vill säga finbilsparkering, tipspromenad, gästföretag, gästklubbar och folkets val av kvällens bil, säger Roger Fredriksson, ordförande i Skaraborgs Sportvagnsklubb i ett pressmeddelande.

– Våra tidigare tisdagsträffar har haft från 50 till 300 bilar.

Rätt i tiden

– Jag blev riktigt glad när jag fick förfrågan från sportvagnsklubben om träffar. Helt rätt i tiden att öppna upp för folk och göra det mer för allmänheten. Våra andra aktiviteter som fotbollsgolf och bisonsafari har också öppet på dessa tisdagskvällar, säger Henrik Alexandersson på Wrågården.