26 sep 2015 06:00

26 sep 2015 06:00

Här är årets socken

Pris. Torbjörntorpsdagen hölls på fredagskvällen. Priset för Årets socken delades ut och en mängd andra aktiviteter ägde rum.

Runt 200 personer deltog i festligheterna i Torbjörntorp. Konferencieren Eva Jivemyr började med att presentera några unga sångare. Totalt var de fem stycken som uppträdde. Sedan var det dags att dela ut sockenpriset. Lars-Erik Kullenwall inledde denna programdel med ett tal där han berättade om Falbygdssocknarnas historia. Årets skördar har varit goda och runtom Falköping ökar aktiviteten.

– Nu sjuder vår bygd av liv, sa han.

Utdelningen av priset görs i år av Falbygdens hembygdsråd, från att tidigare delats ut av Mat & Kultur.

Motivering

Vinnare blev Skörstorp.

– Det är ingen stor socken, men man har visat stor gemenskap när något ska göras, sa Kullenwall.

Skörstorp har utmärkt sig på flera sätt. Invånarna har drivit på landsbygdsutvecklingen och verksamheten där förs vidare i generationer.

Det finns nio företag på 90 invånare. Värnandet om rundkyrkan var också en anledning till utmärkelsen. Därefter uppträdde Simon Sjögren på sång och gitarr. Sofia Selander var kvällens sista musikartist. En sista upplevelse var fårvallningen, vilket Krister Persson tävlar i. Han hade med sig en hund och får och visade hur man får dem att följa kommandon.

Runt 200 personer deltog i festligheterna i Torbjörntorp. Konferencieren Eva Jivemyr började med att presentera några unga sångare. Totalt var de fem stycken som uppträdde. Sedan var det dags att dela ut sockenpriset. Lars-Erik Kullenwall inledde denna programdel med ett tal där han berättade om Falbygdssocknarnas historia. Årets skördar har varit goda och runtom Falköping ökar aktiviteten.

– Nu sjuder vår bygd av liv, sa han.

Utdelningen av priset görs i år av Falbygdens hembygdsråd, från att tidigare delats ut av Mat & Kultur.

Motivering

Vinnare blev Skörstorp.

– Det är ingen stor socken, men man har visat stor gemenskap när något ska göras, sa Kullenwall.

Skörstorp har utmärkt sig på flera sätt. Invånarna har drivit på landsbygdsutvecklingen och verksamheten där förs vidare i generationer.

Det finns nio företag på 90 invånare. Värnandet om rundkyrkan var också en anledning till utmärkelsen. Därefter uppträdde Simon Sjögren på sång och gitarr. Sofia Selander var kvällens sista musikartist. En sista upplevelse var fårvallningen, vilket Krister Persson tävlar i. Han hade med sig en hund och får och visade hur man får dem att följa kommandon.

  • Jesper Sydhagen