30 dec 2015 06:00

30 dec 2015 06:00

Vårens föreställningar presenteras

FALKÖPING: Fyra tillfällen att uppleva teater

I Falköping kommer det att finnas möjlighet att uppleva spännande scenkonst, både klassiska pjäser och nyskrivet material. Under våren kommer fyra uppsättningar att visas på Stadsteatern.

Trots att Falköpings Riksteaterförening har märkt att teaterpubliken har börjat minska de senaste åren fortsätter man att satsa för att vända den negativa trenden. Man vill få fler Falköpingsbor intresserade av scenkonsten. Inför våren presenteras nu ett ambitiöst program med ett varierande utbud.

Bergman-drama

Först ut av föreningens uppsättningar är ”Höstsonaten”, som ska visas den 28 januari. Dramat, om mor och dotter som återförenas, gjordes som film av Ingmar Bergman 1978. Detta är en bearbetning för scenen.

Danskvartett

Den 15 mars visas ”Before I change my mind”. Den består av dans framförd av en kvartett. Koreografin står Helena Franzén för och musiken är skriven av Jukka Rintamäki.

Temat för både dansen och musiken följer kroppens andning. I mars ska även en extraföreställning ordnas för ensamkommande och nysvenskar.

Klassisk pjäs

”Katt på hett plåttak” är en klassisk amerikansk pjäs av Tennessee Williams. Den behandlar girighet och lögner inom en förmögen och utåt sett välfungerande familj. Den 1 april utlovas en gripande uppsättning av pjäsen med stor ensemble.

Nyskrivet

För den som vill se en nyskriven pjäs kan ”Tigern” vara ett bra alternativ. Bakom den ligger rumänska dramatikern Gianina Carbunariu. Det är en samtidsberättelse med både djur och människor bland karaktärerna och handlar om rädslan inför det okända. Man kan se den 19 april.

Trots att Falköpings Riksteaterförening har märkt att teaterpubliken har börjat minska de senaste åren fortsätter man att satsa för att vända den negativa trenden. Man vill få fler Falköpingsbor intresserade av scenkonsten. Inför våren presenteras nu ett ambitiöst program med ett varierande utbud.

Bergman-drama

Först ut av föreningens uppsättningar är ”Höstsonaten”, som ska visas den 28 januari. Dramat, om mor och dotter som återförenas, gjordes som film av Ingmar Bergman 1978. Detta är en bearbetning för scenen.

Danskvartett

Den 15 mars visas ”Before I change my mind”. Den består av dans framförd av en kvartett. Koreografin står Helena Franzén för och musiken är skriven av Jukka Rintamäki.

Temat för både dansen och musiken följer kroppens andning. I mars ska även en extraföreställning ordnas för ensamkommande och nysvenskar.

Klassisk pjäs

”Katt på hett plåttak” är en klassisk amerikansk pjäs av Tennessee Williams. Den behandlar girighet och lögner inom en förmögen och utåt sett välfungerande familj. Den 1 april utlovas en gripande uppsättning av pjäsen med stor ensemble.

Nyskrivet

För den som vill se en nyskriven pjäs kan ”Tigern” vara ett bra alternativ. Bakom den ligger rumänska dramatikern Gianina Carbunariu. Det är en samtidsberättelse med både djur och människor bland karaktärerna och handlar om rädslan inför det okända. Man kan se den 19 april.

  • Jesper Sydhagen