13 feb 2014 06:00

23 jan 2015 15:38

BAIK satsar på pingishall

Kommunens bordtennisstolthet Blikstorps AIK planerar att bygga en pingishall. I höstas tog klubben över Folkets hus, mark har införskaffats och tanken är att bygga en pingishall i direkt anslutning till samlingslokalen, som redan i dag är klubbens hemmarena.

Blikstorps AIK är en av Skaraborgs större pingisklubbar och har tre herrlag i seriespel, ett 30-tal aktiva ungdomar, plus föräldragrupper som spelar bordtennis. I BAIK-lokalen vid ån Tidan är det full aktivitet med träningar flera dagar i veckan, men när det drar ihop sig till match för serielagen är det Blikstorps Folkets hus som gäller.

– Det är utrymmesskäl som gör att vi inte kan spela i BAIK-lokalen. Så det blir bortamatch varje gång, konstaterar Johan Jonsson, som tillsammans med Tommy Thorsén, Emil Nilsson och Jesper Berglund försvarar klubbens rödvita färger i A-laget, som är serieledare i division 4.

B-laget ligger i femman och C-laget i sexan.

Folkets hus i gåva

Bordtennisen har alltid varit stor i Blikstorp och redan 1945 bildades Blikstorps Bordtennisklubb. På Lyxmöbelfabriken spelades det pingis för fulla muggar och bröderna Siljehult: Rune, Sven-Erik, Gunnar och Ingemar är namn som klingar välbekant bland de äldre och deras ättelägg Stefan Johansson, Stefan Karlsson och Miakel Siljehult hade stora framgångar i såväl pingis som tennis under decennierna kring millennieskiftet.

Även om många pingisklubbar lagt ned sin verksamhet håller Blikstorps AIK fortfarande fanan högt och planerar nu en storsatsnihg genom en pingishall, eller allaktivitetshall, som ska dockas till Folkets hus.

– I höstas fick klubben Folkets hus i gåva av Folketshusföreningen. Vi har köpt till 1 800 kvadratmeter och fått 2 000 kvadrat mark i anslutning till lokalen, berättar Tommy Thorsén.

Lyft för bygden

Pingishallen ska bli lika bred som samlingslokalen är lång och 25 meter på längden eller knappt 500 kvadratmeter stor.

– Det blir en allaktivitetshall där vi kan spela pingis och innebandy, men även ha dans och pubaftnar. Det blir omklädningsrum, dusch och bastu, samt förråd och handikapptoalett.

För att planera ska gå i lås krävs dock att den ekonomiska delen kan lösas.

– Målet är att få ihop bidrag till stora delar av bygget. Vi har ansökningar på gång till bland annat Allmänna arvsfonden, berättar Tommy Thorsén.

Förhoppningen är att bitarna ska falla på plats under året och kanske spaden kan sättas i jorden om ett år eller så. Ett är dock klart, enligt Johan Jonsson:

– Det blir ett lyft för hela bygden!

Blikstorps AIK är en av Skaraborgs större pingisklubbar och har tre herrlag i seriespel, ett 30-tal aktiva ungdomar, plus föräldragrupper som spelar bordtennis. I BAIK-lokalen vid ån Tidan är det full aktivitet med träningar flera dagar i veckan, men när det drar ihop sig till match för serielagen är det Blikstorps Folkets hus som gäller.

– Det är utrymmesskäl som gör att vi inte kan spela i BAIK-lokalen. Så det blir bortamatch varje gång, konstaterar Johan Jonsson, som tillsammans med Tommy Thorsén, Emil Nilsson och Jesper Berglund försvarar klubbens rödvita färger i A-laget, som är serieledare i division 4.

B-laget ligger i femman och C-laget i sexan.

Folkets hus i gåva

Bordtennisen har alltid varit stor i Blikstorp och redan 1945 bildades Blikstorps Bordtennisklubb. På Lyxmöbelfabriken spelades det pingis för fulla muggar och bröderna Siljehult: Rune, Sven-Erik, Gunnar och Ingemar är namn som klingar välbekant bland de äldre och deras ättelägg Stefan Johansson, Stefan Karlsson och Miakel Siljehult hade stora framgångar i såväl pingis som tennis under decennierna kring millennieskiftet.

Även om många pingisklubbar lagt ned sin verksamhet håller Blikstorps AIK fortfarande fanan högt och planerar nu en storsatsnihg genom en pingishall, eller allaktivitetshall, som ska dockas till Folkets hus.

– I höstas fick klubben Folkets hus i gåva av Folketshusföreningen. Vi har köpt till 1 800 kvadratmeter och fått 2 000 kvadrat mark i anslutning till lokalen, berättar Tommy Thorsén.

Lyft för bygden

Pingishallen ska bli lika bred som samlingslokalen är lång och 25 meter på längden eller knappt 500 kvadratmeter stor.

– Det blir en allaktivitetshall där vi kan spela pingis och innebandy, men även ha dans och pubaftnar. Det blir omklädningsrum, dusch och bastu, samt förråd och handikapptoalett.

För att planera ska gå i lås krävs dock att den ekonomiska delen kan lösas.

– Målet är att få ihop bidrag till stora delar av bygget. Vi har ansökningar på gång till bland annat Allmänna arvsfonden, berättar Tommy Thorsén.

Förhoppningen är att bitarna ska falla på plats under året och kanske spaden kan sättas i jorden om ett år eller så. Ett är dock klart, enligt Johan Jonsson:

– Det blir ett lyft för hela bygden!

  • Lars-Ola Carlén