21 feb 2015 06:00

21 feb 2015 06:00

Donation möjliggör bokutdelning

En avliden Hjobos donation till Rädda Barnens lokalförening i Hjo har möjliggjort en årlig utdelning av böcker till elever i årskurs två. Nu är det andra året som föreningen tillsammans med Hjo Bokhandel väljer ut en bok att ge bort.

Glada elever från Guldkroksskolans Bläckfisken samlades i veckan på Hjo Bokhandel tillsammans med Gullevi Johansson och Berit Svensson, representanter från Rädda Barnens lokalförening. Syftet från föreningens sida är att stimulera läslusten och öka intresset för böcker.

– Just att få öppna en bok och bläddra i och känna att ”den här är min” är viktigt, det finns många barn som inte har några egna böcker att läsa hemma i dag, säger Gullevi Johansson.

Alla får samma

Den här gången var det ”Herr Fågelbo i huset bredvid”, skriven av Julia Donaldson och utgiven 2014, som Hjoeleverna fick bekanta sig med. Den har valts ut av personer i Rädda Barnens projekt Läshjälpen tillsammans med bokhandeln.

– Från början pratade vi om att dela ut två olika böcker, en relativt lättläst och en lite svårare för de som kommit en bit längre i sin läsning, men vi beslutade att inte göra någon skillnad utan att det blir bäst om alla får läsa en och samma bok. Boken vi valt varvar några raders text med mycket bilder och vi tror och hoppas att den ska passa de flesta, säger Berit Svensson.

Knäcker koden

– Ofta är det i den här åldern man knäcker läskoden och får upp ögonen för böcker och då gäller det att stimulera det intresset, en jätteviktig del att få med sig, säger Christina Knutsson på Hjo Bokhandel.

Att bokutdelningen blev denna vecka passade eleverna i Bläckfisken extra bra, eftersom de just nu har läsvecka. Nu fick alla elever en helt ny bok som de inte tidigare läst att ta med sig hem.

”Älskar böcker”

På frågan om eleverna brukar läsa hemma var svaren blandade, men en av de som verkligen upptäckt glädjen i berättelserna var Minella Topcgaic.

– Jag äskar böcker och har många hemma som jag läst. Det ska bli spännande att se vad det här är för bok, sa hon och började genast bläddra i sin gåva efter att ha fått den.

– Och jag ska hem och läsa ut den här boken direkt, konstaterade Pelle Fägerhag.

Utdelningen är tänkt som ett årligt återkommande inslag från Rädda barnen, då donationen kommer att räcka till bokinköp under flera år framöver.

Glada elever från Guldkroksskolans Bläckfisken samlades i veckan på Hjo Bokhandel tillsammans med Gullevi Johansson och Berit Svensson, representanter från Rädda Barnens lokalförening. Syftet från föreningens sida är att stimulera läslusten och öka intresset för böcker.

– Just att få öppna en bok och bläddra i och känna att ”den här är min” är viktigt, det finns många barn som inte har några egna böcker att läsa hemma i dag, säger Gullevi Johansson.

Alla får samma

Den här gången var det ”Herr Fågelbo i huset bredvid”, skriven av Julia Donaldson och utgiven 2014, som Hjoeleverna fick bekanta sig med. Den har valts ut av personer i Rädda Barnens projekt Läshjälpen tillsammans med bokhandeln.

– Från början pratade vi om att dela ut två olika böcker, en relativt lättläst och en lite svårare för de som kommit en bit längre i sin läsning, men vi beslutade att inte göra någon skillnad utan att det blir bäst om alla får läsa en och samma bok. Boken vi valt varvar några raders text med mycket bilder och vi tror och hoppas att den ska passa de flesta, säger Berit Svensson.

Knäcker koden

– Ofta är det i den här åldern man knäcker läskoden och får upp ögonen för böcker och då gäller det att stimulera det intresset, en jätteviktig del att få med sig, säger Christina Knutsson på Hjo Bokhandel.

Att bokutdelningen blev denna vecka passade eleverna i Bläckfisken extra bra, eftersom de just nu har läsvecka. Nu fick alla elever en helt ny bok som de inte tidigare läst att ta med sig hem.

”Älskar böcker”

På frågan om eleverna brukar läsa hemma var svaren blandade, men en av de som verkligen upptäckt glädjen i berättelserna var Minella Topcgaic.

– Jag äskar böcker och har många hemma som jag läst. Det ska bli spännande att se vad det här är för bok, sa hon och började genast bläddra i sin gåva efter att ha fått den.

– Och jag ska hem och läsa ut den här boken direkt, konstaterade Pelle Fägerhag.

Utdelningen är tänkt som ett årligt återkommande inslag från Rädda barnen, då donationen kommer att räcka till bokinköp under flera år framöver.

  • Malin Ingsten