15 sep 2015 06:00

15 sep 2015 06:00

Jubileumsutställning i Villa Svea

Tre eldsjälar, Barbro Christoffersson, Peter Flinck och Dagny Mikko,

startade Ateljéföreningen Ockra 1995. I helgen invigde de en

jubileumsutställning i Villa Svea där allting började.

– Så kul att komma tillbaka till Hjo. Tänk att det gått tjugo år redan,

sa Peter Flinck som bor i Stora Skeby i Dalarna.

Dagny Mikko fanns också på plats, hon bor numera i Skövde och den tredje pionjären, Barbro Christoffersson, bor i Hjo. Ytterligare några av de tidigare medlemmarna hade kommit till invigningen och på utställningen finns alster av både nuvarande och tidigare medlemmar. Den invigdes av föreningens ordförande, Åsa Holm Jalnefur.

Besökarna fick höra en del minnen från starten för tjugo år sedan. Då

disponerade man två rum på övervåningen i Villa Svea.

Blandade verksamheter

– På samma plan som oss fanns hemtjänsten och några vävande damer. På vinden framkallade fotoklubben sina bilder och i bottenvåningen höll schackklubben till. Senare flyttade Hembygdsföreningen också hit till

Villa Svea, mindes Barbro och Peter.

– Här har passerat tusentals barn i våra skapande verkstäder och vi har även haft kurser för vuxna. Efter hand fick vi ta över fler rum och gjorde ateljéer för medlemmarna. Konstrundan på pingst arrangeras också av oss numera sa Barbro Christoffersson.

Utställningen i Sveasalen är öppen även på onsdag kväll den 16 september samt nästkommande helg.

– Så kul att komma tillbaka till Hjo. Tänk att det gått tjugo år redan,

sa Peter Flinck som bor i Stora Skeby i Dalarna.

Dagny Mikko fanns också på plats, hon bor numera i Skövde och den tredje pionjären, Barbro Christoffersson, bor i Hjo. Ytterligare några av de tidigare medlemmarna hade kommit till invigningen och på utställningen finns alster av både nuvarande och tidigare medlemmar. Den invigdes av föreningens ordförande, Åsa Holm Jalnefur.

Besökarna fick höra en del minnen från starten för tjugo år sedan. Då

disponerade man två rum på övervåningen i Villa Svea.

Blandade verksamheter

– På samma plan som oss fanns hemtjänsten och några vävande damer. På vinden framkallade fotoklubben sina bilder och i bottenvåningen höll schackklubben till. Senare flyttade Hembygdsföreningen också hit till

Villa Svea, mindes Barbro och Peter.

– Här har passerat tusentals barn i våra skapande verkstäder och vi har även haft kurser för vuxna. Efter hand fick vi ta över fler rum och gjorde ateljéer för medlemmarna. Konstrundan på pingst arrangeras också av oss numera sa Barbro Christoffersson.

Utställningen i Sveasalen är öppen även på onsdag kväll den 16 september samt nästkommande helg.