11 nov 2013 09:46

23 jan 2015 15:34

Lyckad premiär för direktsänd opera

KARLSBORG OPERA: Målsättningen var 20 personer

Helgens operapremiär i Karlsborg var en händelse som varit efterlängtad under flera år.

Bio Casablanca har länge kämpat för att få livesänd opera till Karlsborg. Genom Folkets hus och Parker får digitala biografer i landet nu möjlighet att välja vilka evenemang som de vill ha inom film, kultur och nöje. I Karlsborg är det biografföreningen Casablanca som driver bion. En av de som var med och startade föreningen är Maria Stohlbin.

– Det är jätteroligt att se hur många det är som visat intresse för premiärkvällen. Vi har sålt över hundra biljetter. Vår målsättning var att det skulle komma 20 personer, säger en mycket nöjd Maria.

Drömmen blev sann

Intressant att notera är att då ett par av föreningens styrelsemedlemmar flyttade till orten 2006 drömde de om att få möjlighet att se opera. Men de fick höra att operakulturen det är ingenting för Karlsborgarna. Premiären, då operan ”Tosca” av Puccini visades, är ett bevis på motsatsen. Det var många av besökarna som under mingeltimmen innan föreställningen med spänning såg fram mot vad kvällen skulle ge. Vid samma tid som de i Karlsborg bänkade sig i biosalongen gjorde publiken på Metropolitanoperan i New York det samma. Publiken på Casablanca fick se hur amerikanarna tog plats på operan och lyssna till sorlet från människorna där. Sändningen gick från New York via Kaknästornet och vidare till Karlsborg.

Thriller i tre akter

Operan ”Tosca” är en blodig operathriller där Patricia Racette och Roberto Alagna har huvudrollerna som den svartsjuka divan Tosca och den rebelliske konstnären Cavaradossi. Föreställningen är tre timmar lång och har tre akter. I pauserna gavs tillfälle att dricka kaffe och även att höra intervjuer med artisterna i föreställningen från Metropolitan. Inom den närmaste framtiden kommer bio Casablanca att visa mer direktsänd opera. Nästa gång är den 14 december då ”Falstaff” av Verdi kan ses. Ytterligare fyra föreställningar är inplanerade nästa år mellan februari och maj.

Bio Casablanca har länge kämpat för att få livesänd opera till Karlsborg. Genom Folkets hus och Parker får digitala biografer i landet nu möjlighet att välja vilka evenemang som de vill ha inom film, kultur och nöje. I Karlsborg är det biografföreningen Casablanca som driver bion. En av de som var med och startade föreningen är Maria Stohlbin.

– Det är jätteroligt att se hur många det är som visat intresse för premiärkvällen. Vi har sålt över hundra biljetter. Vår målsättning var att det skulle komma 20 personer, säger en mycket nöjd Maria.

Drömmen blev sann

Intressant att notera är att då ett par av föreningens styrelsemedlemmar flyttade till orten 2006 drömde de om att få möjlighet att se opera. Men de fick höra att operakulturen det är ingenting för Karlsborgarna. Premiären, då operan ”Tosca” av Puccini visades, är ett bevis på motsatsen. Det var många av besökarna som under mingeltimmen innan föreställningen med spänning såg fram mot vad kvällen skulle ge. Vid samma tid som de i Karlsborg bänkade sig i biosalongen gjorde publiken på Metropolitanoperan i New York det samma. Publiken på Casablanca fick se hur amerikanarna tog plats på operan och lyssna till sorlet från människorna där. Sändningen gick från New York via Kaknästornet och vidare till Karlsborg.

Thriller i tre akter

Operan ”Tosca” är en blodig operathriller där Patricia Racette och Roberto Alagna har huvudrollerna som den svartsjuka divan Tosca och den rebelliske konstnären Cavaradossi. Föreställningen är tre timmar lång och har tre akter. I pauserna gavs tillfälle att dricka kaffe och även att höra intervjuer med artisterna i föreställningen från Metropolitan. Inom den närmaste framtiden kommer bio Casablanca att visa mer direktsänd opera. Nästa gång är den 14 december då ”Falstaff” av Verdi kan ses. Ytterligare fyra föreställningar är inplanerade nästa år mellan februari och maj.

  • Börje Sahlén