17 mar 2014 06:00

23 jan 2015 15:40

Vill locka nya till släktforskningen

Släktforskningen förde Annika och Stig Nykkel till Forsvik. I dag är de aktiva i Carlsborgs släktforskarförening som i lördags hade öppet hus i Karlsborgs bibliotek

– Vi vill locka nya att börja släktforska och samtidigt ge råd och stöd till de som kört fast i sin släktforskning, berättar ordföranden Johan Areskough.

För att underlätta forskningen har föreningen installerat flera databaser och släktforskarprogram på bibliotekets datorer. Dessutom anordnas kurser och föreläsningar där föreningens mer erfarna forskare delar med sig av sina erfarenheter till nya medlemmar. Ulla Hansson, är föreningens sekreterare, hon berättar att intresset för släktforskning ofta kommer med åldern och det är fler kvinnor än män som börjar.

– Ett dilemma med att börja släktforska senare i livet kan vara att äldre släktingar inte längre finns kvar för att berätta sin historia.

Annika och Stig Nykkel började redan i unga år släktforska och forskningen förde dem till Forsvik. Stig Nykkel gjorde rekryten vid S2 i Karlsborg i början av 1960-talet och var då helt ovetande om att hans farfar var född i Grimserud utanför Undenäs år 1881. Senare i livet fick han ett tidningsurklipp från sin pappa med ett fotografi på sin farfar när han fyllde 60 år, i texten gick det att läsa om Forsvik. Under en genomresa i Skaraborg stannade paret till vid en farstutrappa i Forsvik och frågade om någon kände till hans farfar.

– Det visade sig att min farfar, i sin ungdom hade arbetat som modellsnickare vid Forsviks bruk och huset han bodde i fick vi möjligheten att köpa 1982.

– Vi vill locka nya att börja släktforska och samtidigt ge råd och stöd till de som kört fast i sin släktforskning, berättar ordföranden Johan Areskough.

För att underlätta forskningen har föreningen installerat flera databaser och släktforskarprogram på bibliotekets datorer. Dessutom anordnas kurser och föreläsningar där föreningens mer erfarna forskare delar med sig av sina erfarenheter till nya medlemmar. Ulla Hansson, är föreningens sekreterare, hon berättar att intresset för släktforskning ofta kommer med åldern och det är fler kvinnor än män som börjar.

– Ett dilemma med att börja släktforska senare i livet kan vara att äldre släktingar inte längre finns kvar för att berätta sin historia.

Annika och Stig Nykkel började redan i unga år släktforska och forskningen förde dem till Forsvik. Stig Nykkel gjorde rekryten vid S2 i Karlsborg i början av 1960-talet och var då helt ovetande om att hans farfar var född i Grimserud utanför Undenäs år 1881. Senare i livet fick han ett tidningsurklipp från sin pappa med ett fotografi på sin farfar när han fyllde 60 år, i texten gick det att läsa om Forsvik. Under en genomresa i Skaraborg stannade paret till vid en farstutrappa i Forsvik och frågade om någon kände till hans farfar.

– Det visade sig att min farfar, i sin ungdom hade arbetat som modellsnickare vid Forsviks bruk och huset han bodde i fick vi möjligheten att köpa 1982.

  • Henrik Beck-Friis