07 jul 2014 14:56

23 jan 2015 15:46

Populär turnering för tionde året

MÖLLTORP: Beachvolley turnering

I lördags spelades volleybollturneringen Mölltorp Beach Öppna för tionde gången. Turnering vid Kyrksjön lockade främst lokala lag men även långväga spelare från Göteborg, Linköping och Singapore fanns med i startlistan.

19 lag, fördelade i fem kvalgrupper gjorde de upp om de åtråvärda slutspelsplatserna.

– Beachvolleyboll är både fysiskt och mentalt krävande. Och för att vinna poäng måste spelarna behärska spelets alla ingående delar, berättade Johan Fagerström som var en av flera som arrangerade tävlingen.

Välspelad final

Finalen blev en spännande match med många hårda bolldueller. Johannes Öman spänstiga block- och smashspel tillsammans med lagkompisen Emanuel Darmarks stabila serve fällde till slut avgörandet och de vann matchen över lag Karlsson/Samuelsson med 2-0(15-13, 17-15).

Feelgood event

Sommaren 2005 spelades turneringen för första gången och idag är Mölltorp Beach Öppna en etablerad tävling som uppskattas av spelarna.

– Banorna i Mölltorp håller hög kvalité och stämningen är fantastisk, berättade Lukas Suter som åkt ända från Göteborg för att spela.

För utom matchspel är turneringen lika mycket en mötesplats där spelare träffas och har några trevliga timmar tillsammans. Johan Fagerström berättade att FairPlay och kamratskap med motståndaren är en självklarhet i beachvolleyboll.

– Lagen dömer själva sina matcher och noterar resultaten på anslagstavlan.

Återväxt

För Mölltorps beachvolley väntar nu fortsatt arbete med att sprida intresset för sporten bland ungdomar. Ambitionen är att träffas en gång i veckan vid Kyrksjön och spela tillsammans.

– Alla är välkomna och tiderna finns på klubbens facebooksida, berättar Tilda Palm.

19 lag, fördelade i fem kvalgrupper gjorde de upp om de åtråvärda slutspelsplatserna.

– Beachvolleyboll är både fysiskt och mentalt krävande. Och för att vinna poäng måste spelarna behärska spelets alla ingående delar, berättade Johan Fagerström som var en av flera som arrangerade tävlingen.

Välspelad final

Finalen blev en spännande match med många hårda bolldueller. Johannes Öman spänstiga block- och smashspel tillsammans med lagkompisen Emanuel Darmarks stabila serve fällde till slut avgörandet och de vann matchen över lag Karlsson/Samuelsson med 2-0(15-13, 17-15).

Feelgood event

Sommaren 2005 spelades turneringen för första gången och idag är Mölltorp Beach Öppna en etablerad tävling som uppskattas av spelarna.

– Banorna i Mölltorp håller hög kvalité och stämningen är fantastisk, berättade Lukas Suter som åkt ända från Göteborg för att spela.

För utom matchspel är turneringen lika mycket en mötesplats där spelare träffas och har några trevliga timmar tillsammans. Johan Fagerström berättade att FairPlay och kamratskap med motståndaren är en självklarhet i beachvolleyboll.

– Lagen dömer själva sina matcher och noterar resultaten på anslagstavlan.

Återväxt

För Mölltorps beachvolley väntar nu fortsatt arbete med att sprida intresset för sporten bland ungdomar. Ambitionen är att träffas en gång i veckan vid Kyrksjön och spela tillsammans.

– Alla är välkomna och tiderna finns på klubbens facebooksida, berättar Tilda Palm.

  • Henrik Beck-Friis