31 aug 2014 18:46

23 jan 2015 15:49

Stort intresse för kolarveckan

I lördags tände föreningen Ideell Kultur milan vid Flugebyn. Under en vecka pågår kolningen och samtidigt genomförs en mängd aktiviteter både för barn och vuxna. Kolningen beräknas vara avslutad på fredag.

Klockan 1500 tände Börjé Siren årets mila vid Flugebyn och de drygt 200 åskådarna belönade insatsen med en stor applåd.

– Jag behövde bara en tändsticka, konstaterade den nöjde kolarbasen som under tändningen assisterades av Lennart Johansson.

Kolningsförloppet

För att skapa drag genom milan eldar kolarna skorstenen varm flera timmar innan en mindre brasa sänks ner i milans centrum och tänder veden. När milans fot är 80 grader varm och röken är vit-grå, tätas huvuddelen av ventilationskanalerna och elden i skorstenen släcks. Den höga värmen inuti milan omvandlar veden till kol och processen tar cirka en vecka. För att kolningen ska bli optimal ska veden pyra och inte brinna och förloppet regleras med hjälp av luftventilerna.

– Vi vaktar milan dygnet runt och klubbar stybben regelbundet för att hålla henne lufttät. På så sätt hindras okontrollerad luft att tränga in milan och i värsta fall tända veden. Får vakten inte stopp på branden kan det innebära milan brinner upp, berättar Lennart Johansson.

Dragspel och dans

Dagen avslutades med 40-års jubilerande, Kyrkefalla-Ransbergs folkdanslag visade upp bygdedanser och Jane Pettersson med vänner spelade dragspel på stora scenen.

- Kol från årets mila finns till försäljning den 27 september när milan öppnas, berättade föreningens ordförande Barbro Johansson.

Klockan 1500 tände Börjé Siren årets mila vid Flugebyn och de drygt 200 åskådarna belönade insatsen med en stor applåd.

– Jag behövde bara en tändsticka, konstaterade den nöjde kolarbasen som under tändningen assisterades av Lennart Johansson.

Kolningsförloppet

För att skapa drag genom milan eldar kolarna skorstenen varm flera timmar innan en mindre brasa sänks ner i milans centrum och tänder veden. När milans fot är 80 grader varm och röken är vit-grå, tätas huvuddelen av ventilationskanalerna och elden i skorstenen släcks. Den höga värmen inuti milan omvandlar veden till kol och processen tar cirka en vecka. För att kolningen ska bli optimal ska veden pyra och inte brinna och förloppet regleras med hjälp av luftventilerna.

– Vi vaktar milan dygnet runt och klubbar stybben regelbundet för att hålla henne lufttät. På så sätt hindras okontrollerad luft att tränga in milan och i värsta fall tända veden. Får vakten inte stopp på branden kan det innebära milan brinner upp, berättar Lennart Johansson.

Dragspel och dans

Dagen avslutades med 40-års jubilerande, Kyrkefalla-Ransbergs folkdanslag visade upp bygdedanser och Jane Pettersson med vänner spelade dragspel på stora scenen.

- Kol från årets mila finns till försäljning den 27 september när milan öppnas, berättade föreningens ordförande Barbro Johansson.

  • Henrik Beck-Friis