28 sep 2014 15:57

23 jan 2015 15:51

Fotbollsavslutning för BK Trix ungdomar på Moliden

Dryga hundratalet fotbollsungdomar och lika många anhöriga hade anslutit till BK Trix fotbollsavslutning. Ungdomarna bjöd i det härliga höstvädret på både spelglädje och sann fighteranda då man hade sina ledare och föräldrar som motståndare.

Avslutningsdagen inleddes med ett antal fotbollsmatcher där föräldrar, syskon och ledarna stod för motståndet. Matcherna spelades över 2 x 15 minuter och efter hand som matchtiden gick fick ungdomarna alltmer övertaget.

Att utse dagens lag är svårt då samtliga ungdomslag efter slutsignalen avgick med seger. Men flicklaget 03/05 (födda 2003 osv) som spelar i Division 10 F Skövde och pojkar 07/08 kan ändå omnämnas. Dess båda lag hade ett bra passningsspel och gjorde rent hus mot föräldrarna vars målvakter regelbundet fick vittja nätmaskorna.

Ett annat lag som kan nämnas är F 98/01 som visade prov på stor spelskicklighet vilket slutade med seger mot föräldrarna med 2 -1.

– Tyvärr har vi inte tillräckligt med spelare för att spela i serie vilket jag tycker är tråkigt då många av flickorna är duktiga, menade en något trött ledare i form av Umberto Piastra efter matchen.

Därefter vidtog lagvis medaljutdelning och den populära bollkastningen med tennisbollar mot en målpinne. Dagens vinnare i denna gren blev Noa Falkander.

Klubbens ordförande Berit Borén informerade avslutningsvis att klubben har cirka 150 ungdomar som tränar regelbundet och där flera av lagen deltar i seriespel. Rasmus Andersson Fyr erhöll pris som årets Trixare.

Avslutningsdagen inleddes med ett antal fotbollsmatcher där föräldrar, syskon och ledarna stod för motståndet. Matcherna spelades över 2 x 15 minuter och efter hand som matchtiden gick fick ungdomarna alltmer övertaget.

Att utse dagens lag är svårt då samtliga ungdomslag efter slutsignalen avgick med seger. Men flicklaget 03/05 (födda 2003 osv) som spelar i Division 10 F Skövde och pojkar 07/08 kan ändå omnämnas. Dess båda lag hade ett bra passningsspel och gjorde rent hus mot föräldrarna vars målvakter regelbundet fick vittja nätmaskorna.

Ett annat lag som kan nämnas är F 98/01 som visade prov på stor spelskicklighet vilket slutade med seger mot föräldrarna med 2 -1.

– Tyvärr har vi inte tillräckligt med spelare för att spela i serie vilket jag tycker är tråkigt då många av flickorna är duktiga, menade en något trött ledare i form av Umberto Piastra efter matchen.

Därefter vidtog lagvis medaljutdelning och den populära bollkastningen med tennisbollar mot en målpinne. Dagens vinnare i denna gren blev Noa Falkander.

Klubbens ordförande Berit Borén informerade avslutningsvis att klubben har cirka 150 ungdomar som tränar regelbundet och där flera av lagen deltar i seriespel. Rasmus Andersson Fyr erhöll pris som årets Trixare.

  • Stig-H Brehag