06 okt 2014 15:52

23 jan 2015 15:51

Fotbollsavslutning i Mölltorp

MÖLLTORP: Ungdomsfotboll

20- års jubilerande Mölltorp/Breviks AIF genomförde i lördags en välbesökt avslutning för sina fotbollsspelande ungdomar på idrottsplatsen i Mölltorp. Klubben har cirka 100 ungdomar i lag och fotbollskola.

Avslutningsdagen inleddes som sig bör med fotbollsspel där ungdomar från klubbens olika ungdomslag fördelades ut, för dagen, nya laguppställningar. Lagen innehöll en mix av både tjejer och killar i olika ålder, hade namn efter länder i Europa. En och annan spelare hade även kända fotbollsspelares namn på ryggen där självaste Messi sågs bland spelarna.

Spelglädje

Ungdomarna satte högsta tempo från start. Här gällde det att visa föräldrar och syskon, kompisar och inte minst motståndarna hur fotboll skall spelas. Spelglädje, fighteranda och dribblingar var på topp denna härliga höstdag på Mölltorps fotbollsplan strax intill Kyrksjön.

Matchtiden var bara 10 minuter men många matcher skulle spelas varför det satt fint med en hamburgare för trötta och svettiga men nöjda spelare efter slutsignalen.

Alla lagen tävlade även i fotbollsgolf, konfotboll, stafett samt hastighetsskjutning med fotboll. Vi det sistnämnda lyckades Alexander Utsten få hela 108 km/tim noterat i protokollet.

Därefter vidtog medalj- och prisutdelning till alla ungdomslirare.

Stor ungdomsverksamhet

Ungdomsansvarige Christer Daggberg informerade under dagen att återväxten i klubben är bra på ungdomssidan men i likhet med andra klubbar är det svårt att behålla spelar upp på seniornivå. I år har dock flera 14-, 15- och 16-åringar fått pröva på seniorfotboll både i herr- och damlaget.

– Idag har vi två flicklag, fyra pojklag och ett herrlag i seriespel samt en populär fotbollsskola. Vi samverkar även med Fagersanna IF om ett damlag och ett utvecklingslag (dam/flickor), berättade Daggberg.

I den avslutande matchen mellan Gamla spelare och Pojkar 99 segrade pojkarna rättvist med 2 – 1.

Avslutningsdagen inleddes som sig bör med fotbollsspel där ungdomar från klubbens olika ungdomslag fördelades ut, för dagen, nya laguppställningar. Lagen innehöll en mix av både tjejer och killar i olika ålder, hade namn efter länder i Europa. En och annan spelare hade även kända fotbollsspelares namn på ryggen där självaste Messi sågs bland spelarna.

Spelglädje

Ungdomarna satte högsta tempo från start. Här gällde det att visa föräldrar och syskon, kompisar och inte minst motståndarna hur fotboll skall spelas. Spelglädje, fighteranda och dribblingar var på topp denna härliga höstdag på Mölltorps fotbollsplan strax intill Kyrksjön.

Matchtiden var bara 10 minuter men många matcher skulle spelas varför det satt fint med en hamburgare för trötta och svettiga men nöjda spelare efter slutsignalen.

Alla lagen tävlade även i fotbollsgolf, konfotboll, stafett samt hastighetsskjutning med fotboll. Vi det sistnämnda lyckades Alexander Utsten få hela 108 km/tim noterat i protokollet.

Därefter vidtog medalj- och prisutdelning till alla ungdomslirare.

Stor ungdomsverksamhet

Ungdomsansvarige Christer Daggberg informerade under dagen att återväxten i klubben är bra på ungdomssidan men i likhet med andra klubbar är det svårt att behålla spelar upp på seniornivå. I år har dock flera 14-, 15- och 16-åringar fått pröva på seniorfotboll både i herr- och damlaget.

– Idag har vi två flicklag, fyra pojklag och ett herrlag i seriespel samt en populär fotbollsskola. Vi samverkar även med Fagersanna IF om ett damlag och ett utvecklingslag (dam/flickor), berättade Daggberg.

I den avslutande matchen mellan Gamla spelare och Pojkar 99 segrade pojkarna rättvist med 2 – 1.

  • Stig-H Brehag