13 okt 2014 17:00

23 jan 2015 15:52

Idrottshistoria med Peter Lindén

Dokumenterar och bevarar

De samlar och bevarar det idrottsliga kulturarvet och för att nå ut till allmänheten har de utställningar och caféer. Den 18 oktober anordnar de motorcafé med världsmästaren Peter Lindén som gäst.

– Idrotten är vår största folkrörelse och har haft stor betydelse för samhällsutvecklingen. Hur skulle det se ut om inte sporten funnits, säger ordförande i Karlsborgs Idrottshistoriska sällskap Roland Gustavsson.

De är 144 medlemmar och de arbetar för att bevara Karlsborgs idrottshistoria.

– Vår uppgift är att samla dokumentation både text, bild och film över idrottens historia i Karlsborg men även beskriva historien från dåtid till nutid så det handlar inte bara om nostalgi.

Samlat tidningsutklipp

Göte Ivarsson fick tillgång till lokaltidningar från 1967 och fram till slutet av 1990-talet. En ordentlig samling som vägde 1,2 ton. Ur dem har han sedan klippt ut allt som skrivits om idrotten i Karlsborg och samlat i pärmar sorterat efter sport. Vilket har gett långa rader med välfyllda pärmar.

– Det tog mig en hel vinter och jag höll på i stort sett varje dag, säger Göte som var en av de som startade sällskapet 2003.

Grundplåten till starten fick de från inkomsten av böckerna om Skackans IF i två delar. Där har de samlat bilder, laguppställningar, tidningsurklipp och information om föreningens verksamhet från 1927 och fram till 1983. Inom sällskapet har de bland annat inventerat och dokumenterat de fotbollsplaner som finns och har funnits i kommunen och i sina samlingar återfinns bland annat IFK Karlsborgs första matchtröja från 1907 och hela Skackan IF:s prissamling.

Peter Lindén

Den 18 oktober anordnar idrottshistoriska sällskapet motorcafé på Café Alvia tillsammans med Carlsborgs Motorklubb och Sisu som är öppet för allmänheten.

– Europa- och världsmästaren Peter Lindén kommer och kåserar, säger Roland Gustavsson.

Även isracingföraren Sven-Erik Björklund, crossföraren Niklas Gustafsson och rallycrossföraren Ida Rohkimainen ska delta. Utanför blir det utställning med tävlingsfordon och det kan bli både rallycrossbilar och motorcrosscyklar.

– Idrotten är vår största folkrörelse och har haft stor betydelse för samhällsutvecklingen. Hur skulle det se ut om inte sporten funnits, säger ordförande i Karlsborgs Idrottshistoriska sällskap Roland Gustavsson.

De är 144 medlemmar och de arbetar för att bevara Karlsborgs idrottshistoria.

– Vår uppgift är att samla dokumentation både text, bild och film över idrottens historia i Karlsborg men även beskriva historien från dåtid till nutid så det handlar inte bara om nostalgi.

Samlat tidningsutklipp

Göte Ivarsson fick tillgång till lokaltidningar från 1967 och fram till slutet av 1990-talet. En ordentlig samling som vägde 1,2 ton. Ur dem har han sedan klippt ut allt som skrivits om idrotten i Karlsborg och samlat i pärmar sorterat efter sport. Vilket har gett långa rader med välfyllda pärmar.

– Det tog mig en hel vinter och jag höll på i stort sett varje dag, säger Göte som var en av de som startade sällskapet 2003.

Grundplåten till starten fick de från inkomsten av böckerna om Skackans IF i två delar. Där har de samlat bilder, laguppställningar, tidningsurklipp och information om föreningens verksamhet från 1927 och fram till 1983. Inom sällskapet har de bland annat inventerat och dokumenterat de fotbollsplaner som finns och har funnits i kommunen och i sina samlingar återfinns bland annat IFK Karlsborgs första matchtröja från 1907 och hela Skackan IF:s prissamling.

Peter Lindén

Den 18 oktober anordnar idrottshistoriska sällskapet motorcafé på Café Alvia tillsammans med Carlsborgs Motorklubb och Sisu som är öppet för allmänheten.

– Europa- och världsmästaren Peter Lindén kommer och kåserar, säger Roland Gustavsson.

Även isracingföraren Sven-Erik Björklund, crossföraren Niklas Gustafsson och rallycrossföraren Ida Rohkimainen ska delta. Utanför blir det utställning med tävlingsfordon och det kan bli både rallycrossbilar och motorcrosscyklar.

  • Anneli Malm