13 okt 2014 13:34

23 jan 2015 15:52

Välkomstmöte i Pingstkyrkan

Välkomstmöte för pastorspar

Under söndagen var det välkomstmöte i pingstkyrkan för nytillträdande pastorn Staffan Claar med hustru Gunnel.

Det var högtidlig stämning i pingstkyrkan när församlingen välkomnade pastorsparet Staffan och Gunnel Claar. Efter en tid utan ordinarie pastor i församlingen var glädjen stor när Staffan svarat ja på kallelsen att ta sig an uppgiften som pastor och föreståndare. Tjänsten är på 50 %, varför Staffan kommer att behålla sin halvtidstjänst i Mölltorps missionsförsamling.

– Det är en stor glädje att så här på Tacksägelsedagen få välkomna Er som medarbetare i församlingen, sade Walter Eriksson, församlingens ordförande. Han inbjöd även äldstekåren till en förbönsstund för det nya pastorsparet, varefter Staffan och Gunnel förärades med en stor välkomstblombukett. Så följde en lovsångsavdelning och inträdespredikan av Staffan Claar, där han särskilt betonade grunde för den äkta glädjen i livet, den glädje som kommer av evangeliet om Jesus Kristus. Så följde gemenskap runt kaffeborden, då även representanter från olika församlingar och kyrkor välkomnade Staffan och Gunnel till arbetet i Karlsborg.

Det var högtidlig stämning i pingstkyrkan när församlingen välkomnade pastorsparet Staffan och Gunnel Claar. Efter en tid utan ordinarie pastor i församlingen var glädjen stor när Staffan svarat ja på kallelsen att ta sig an uppgiften som pastor och föreståndare. Tjänsten är på 50 %, varför Staffan kommer att behålla sin halvtidstjänst i Mölltorps missionsförsamling.

– Det är en stor glädje att så här på Tacksägelsedagen få välkomna Er som medarbetare i församlingen, sade Walter Eriksson, församlingens ordförande. Han inbjöd även äldstekåren till en förbönsstund för det nya pastorsparet, varefter Staffan och Gunnel förärades med en stor välkomstblombukett. Så följde en lovsångsavdelning och inträdespredikan av Staffan Claar, där han särskilt betonade grunde för den äkta glädjen i livet, den glädje som kommer av evangeliet om Jesus Kristus. Så följde gemenskap runt kaffeborden, då även representanter från olika församlingar och kyrkor välkomnade Staffan och Gunnel till arbetet i Karlsborg.

  • Lennart Strömberg