20 okt 2014 14:43

23 jan 2015 15:52

Peter Lindén lockade många

MOTORCAFÉ: 100-tal motorintresserade mötte upp

Karlsborgs Idrottshistoriska Sällskap, Carlsborgs Motorklubb och SISU inbjöd till motorcafé på Café Alvia. Dragplåstret var den i Karlsborg välkände världsmästaren i roadracing tillika flygvapenpiloten Peter Lindén.

När det var dags för Roland Gustavsson, ordföranden i idrottshistoriska sällskapet, att hälsa dagens kåsör Peter Lindén och cafégästerna välkomna hade närmare ett hundratal bänkat sig vid kaffeborden. Flera av gästerna med framstående meriter inom motorsporten.

– Aldrig kunde jag tro att så många skulle komma, men motorsport är tydligen lockande, sade Roland Gustavsson och passade samtidigt på att hälsa Peter Lindén välkommen tillbaka till Karlsborg. Detta med bäring på att Peter Lindén under många år var pilot på den numera nedlagda flottiljen F6.

Tufft jobb

Därefter tog Carlsborgs MK mest kände tävlingsförare Peter Lindén plats och inledde sitt kåseri med sin tid i flygvapnet som stridspilot med både AJ 37 Viggen och JAS 39 Gripen som arbetsplats. Att piloter har ett tuff jobb och utsätts för starka krafter bevisades av bilder på Peters mosiga ansikte vid höga G-belastningar.

På sitt chosefria sätt fortsatte därefter Peter att berätta inlevelsefullt om sin karriär inom roadracingen och för den delen även som isracingförare med en fjärdeplats som bäst vid SM 1985.

– I början av 1980-talet, berättade Peter, for jag och mina mekaniker runt på tävlingsbanor i Europa i en gammal buss.

Resultatet blev tydligen gott då tävlandet gjorde Peter Lindén till Europamästare i roadracing. Tävlandet fortsatte vilket resulterade i ännu en ny tung titel år 2000. Nämligen världsmästare i roadracingens Endurance vilket är en form av lagtävling i roadracing som körs över 24 timmar.

Isle of Man

Peter Lindén har även kört den spektakulära tävlingen Isle of Man. Där tävlar de i farter upptill 300 km/tim på en vanlig landsväg med stolpar av cement i vägkanterna. En minst sagt häftigt tävling enligt Peter. Kåseriet fortsatte i högt tempo med nedslag runt om på tävlingsbanor i hela världen. Avslutningsvis berättade Peter om sina inhopp som burkslav vid tävlingar med sidvagnar.

– Mycket häftigt, enligt klubbens fartkung Peter Lindén som numera tävlar i Classic Endurance.

Efter Lindéns mycket uppskattade kåseri hade åhörarna möjlighet att både se och känna på en del av klubbmedlemmarnas tävlingsfordon där Peter Lindén mycket överraskande fick provsitta sin isracingmaskin från tiden då han framgångsrikt tävlade om Svenska mästerskapet i CMK:s färger.

När det var dags för Roland Gustavsson, ordföranden i idrottshistoriska sällskapet, att hälsa dagens kåsör Peter Lindén och cafégästerna välkomna hade närmare ett hundratal bänkat sig vid kaffeborden. Flera av gästerna med framstående meriter inom motorsporten.

– Aldrig kunde jag tro att så många skulle komma, men motorsport är tydligen lockande, sade Roland Gustavsson och passade samtidigt på att hälsa Peter Lindén välkommen tillbaka till Karlsborg. Detta med bäring på att Peter Lindén under många år var pilot på den numera nedlagda flottiljen F6.

Tufft jobb

Därefter tog Carlsborgs MK mest kände tävlingsförare Peter Lindén plats och inledde sitt kåseri med sin tid i flygvapnet som stridspilot med både AJ 37 Viggen och JAS 39 Gripen som arbetsplats. Att piloter har ett tuff jobb och utsätts för starka krafter bevisades av bilder på Peters mosiga ansikte vid höga G-belastningar.

På sitt chosefria sätt fortsatte därefter Peter att berätta inlevelsefullt om sin karriär inom roadracingen och för den delen även som isracingförare med en fjärdeplats som bäst vid SM 1985.

– I början av 1980-talet, berättade Peter, for jag och mina mekaniker runt på tävlingsbanor i Europa i en gammal buss.

Resultatet blev tydligen gott då tävlandet gjorde Peter Lindén till Europamästare i roadracing. Tävlandet fortsatte vilket resulterade i ännu en ny tung titel år 2000. Nämligen världsmästare i roadracingens Endurance vilket är en form av lagtävling i roadracing som körs över 24 timmar.

Isle of Man

Peter Lindén har även kört den spektakulära tävlingen Isle of Man. Där tävlar de i farter upptill 300 km/tim på en vanlig landsväg med stolpar av cement i vägkanterna. En minst sagt häftigt tävling enligt Peter. Kåseriet fortsatte i högt tempo med nedslag runt om på tävlingsbanor i hela världen. Avslutningsvis berättade Peter om sina inhopp som burkslav vid tävlingar med sidvagnar.

– Mycket häftigt, enligt klubbens fartkung Peter Lindén som numera tävlar i Classic Endurance.

Efter Lindéns mycket uppskattade kåseri hade åhörarna möjlighet att både se och känna på en del av klubbmedlemmarnas tävlingsfordon där Peter Lindén mycket överraskande fick provsitta sin isracingmaskin från tiden då han framgångsrikt tävlade om Svenska mästerskapet i CMK:s färger.

  • Stig-H Brehag