09 nov 2014 19:55

23 jan 2015 15:53

Skogshuggare Årets företagare

KARLSBORG: Pampig näringslivsgala med fartfylld underhållning

Årets företagare i Karlsborg blev Jan Vikencrona, Jonny Johansson och Jerker Vikenstrand, som driver Marnäs Skogsentreprenad AB.

I fredags kväll lystes ytterväggarna på restaurang Kastanjen upp i rött och blått. Utanför brann eldar på var sin sida av entrén som ledde in till foajén där 230 festklädda gäster minglade medan stämningen steg.

– Kvällen är en satsning som kommunen gör tillsammans med företagarna och syftet är att under trevliga former uppmärksamma några av kommunens många duktiga företagare, berättade ordförande, Rolf Andersson från Karlsborgs utvecklingsbolag.

Kvällens band, Hitmaskinen tog med publiken på en uppskattad musikquiz fylld med medryckande klassiska låtar av ABBA och Bryan Adams för att nämna några. Kvällens konferencier, den kärlekstörstande servitrisen Vera lockade fram många skratt med väl avvägda fräckisar och numret med avancerad kyssteknik gav störst jubel. Showen avslutades med Europes megahit, The Final Countdown som fick hela publiken att stå upp och klappa händerna.

Pristagare

Först upp var årets sommarlovsentreprenör, Lukas Skiöld, grundaren av Lukas cykelskola. Av motiveringen framgick bland annat hans annorlunda affärsidé och ett moget sätt att ta sig an och sporra traktens ungdomar.

– Förhoppningen är att våra ungdomar ska inspireras att på sikt utveckla sina ideér och bli företagare, berättade Ronny Olsson från nyföretagarcentrum som coachar ungdomar på väg in i företagslivet.

Susanne Ytterborn som driver Café Alva vid Rödesundskanalen fick ta emot priset som årets nyföretagare bland annat för sitt mångfacetterade sätt att marknadsföra verksamheten. LRF uppmärksammade biodlaren, Robert Amanns satsning på professionell bioodling.

– Jag vill tacka mina sambo och mina 200 bisamhällen som gjort det här möjligt samtidigt.

Dessutom uppmärksammade han gästerna på att var tredje matsked som vi stoppar i oss är beroende av pollinering från bin. Det nyinrättade priset, Det goda exemplet, delades ut av Samordningsförbundet i HjoTiBorg. Priset tillföll på Inga-Lill Lundgren från Karlsborgs kommun för sin förmåga att se kompetensen hos människor och stärka dem på sin väg vidare på arbetsmarknaden. Ulf Engquist från företaget, Kåge Belt AB fick ta emot priset av Karlsborgsutvecklingsbolag för lyckade satsningar på export och utmärkt entreprenörskap.

– Vi håller hög kvalité och ca två tredjedelar av vår produktion av transportband exporteras till livsmedelsindustrier världen över bland annat Egypten, Australien och Kina. Karlsborgarna röstade i år fram, Lotta och Lennart Kindbom från Karlsborgs cykelhandel till Årets butik. Som motivering gavs att kunden blir alltid positivt bemött av personalen som alltid ger det lilla extra, ibland oberoende av dygnets timmar.

Utmaning

Susanne Böttiger är ordförande för Karlsborgs företagarnas intresseorganisation.

– Vi har ett bra företagsklimat i Karlsborg men den viktigaste utmaningen för samhället är tillgängliggöra offentlig upphandling för seriösa företag. Blir det verklighet skulle företagen på landsbygden utvecklas ytterligare. Under kvällen serverades västerbottenpaj, vitlöksmarinerad rostbiff och till dessert en punschparfait med bär.

I fredags kväll lystes ytterväggarna på restaurang Kastanjen upp i rött och blått. Utanför brann eldar på var sin sida av entrén som ledde in till foajén där 230 festklädda gäster minglade medan stämningen steg.

– Kvällen är en satsning som kommunen gör tillsammans med företagarna och syftet är att under trevliga former uppmärksamma några av kommunens många duktiga företagare, berättade ordförande, Rolf Andersson från Karlsborgs utvecklingsbolag.

Kvällens band, Hitmaskinen tog med publiken på en uppskattad musikquiz fylld med medryckande klassiska låtar av ABBA och Bryan Adams för att nämna några. Kvällens konferencier, den kärlekstörstande servitrisen Vera lockade fram många skratt med väl avvägda fräckisar och numret med avancerad kyssteknik gav störst jubel. Showen avslutades med Europes megahit, The Final Countdown som fick hela publiken att stå upp och klappa händerna.

Pristagare

Först upp var årets sommarlovsentreprenör, Lukas Skiöld, grundaren av Lukas cykelskola. Av motiveringen framgick bland annat hans annorlunda affärsidé och ett moget sätt att ta sig an och sporra traktens ungdomar.

– Förhoppningen är att våra ungdomar ska inspireras att på sikt utveckla sina ideér och bli företagare, berättade Ronny Olsson från nyföretagarcentrum som coachar ungdomar på väg in i företagslivet.

Susanne Ytterborn som driver Café Alva vid Rödesundskanalen fick ta emot priset som årets nyföretagare bland annat för sitt mångfacetterade sätt att marknadsföra verksamheten. LRF uppmärksammade biodlaren, Robert Amanns satsning på professionell bioodling.

– Jag vill tacka mina sambo och mina 200 bisamhällen som gjort det här möjligt samtidigt.

Dessutom uppmärksammade han gästerna på att var tredje matsked som vi stoppar i oss är beroende av pollinering från bin. Det nyinrättade priset, Det goda exemplet, delades ut av Samordningsförbundet i HjoTiBorg. Priset tillföll på Inga-Lill Lundgren från Karlsborgs kommun för sin förmåga att se kompetensen hos människor och stärka dem på sin väg vidare på arbetsmarknaden. Ulf Engquist från företaget, Kåge Belt AB fick ta emot priset av Karlsborgsutvecklingsbolag för lyckade satsningar på export och utmärkt entreprenörskap.

– Vi håller hög kvalité och ca två tredjedelar av vår produktion av transportband exporteras till livsmedelsindustrier världen över bland annat Egypten, Australien och Kina. Karlsborgarna röstade i år fram, Lotta och Lennart Kindbom från Karlsborgs cykelhandel till Årets butik. Som motivering gavs att kunden blir alltid positivt bemött av personalen som alltid ger det lilla extra, ibland oberoende av dygnets timmar.

Utmaning

Susanne Böttiger är ordförande för Karlsborgs företagarnas intresseorganisation.

– Vi har ett bra företagsklimat i Karlsborg men den viktigaste utmaningen för samhället är tillgängliggöra offentlig upphandling för seriösa företag. Blir det verklighet skulle företagen på landsbygden utvecklas ytterligare. Under kvällen serverades västerbottenpaj, vitlöksmarinerad rostbiff och till dessert en punschparfait med bär.

  • Henrik Beck-Friis

PRISTAGARE

Årets sommarlovsentreprenör: Lukas Skiöld, Lukas Cykel-skola

Årets landsbygdsföretag: Robert Amann, Igelstadsbi

Årets nyföretagare: Susanne Ytterborn, Café Alvia

Det goda exemplet: Inga-Lill Lundgren, Karlsborgs-kommun.

Årets entreprenör: Ulf Engquist, Kåge Belt AB

Årets butik: Lotta & Lennart Kindbom, Cykelaffären

Årets företagare: Jan Vikencrona, Jonny Johansson och Jerker Vikenstrand, Marnäs Skogsentreprenad